Kadınlarda Doğurganlığı Azaltan Faktörler

Kadınlarda Doğurganlığı Azaltan Faktörler; Kadınlarda doğurganlığın azalmasına sebep olan pek çok faktör bulunur. Bu faktörler arasında günlük hayatta yapılan yanlışlar yer alsa da içlerinde farkında olmadan dış etkenler tarafından maruz kalınanlar da mevcuttur. Doğurganlığın en yüksek olduğu dönemlerde dahi hamile kalamayanların da buna en büyük sebebi çok öncesinde oluşmuş olan bu faktörlerdir.

Stres

Genellikle etkisi yokmuş gibi düşünülse de kadının doğurganlığı ve yumurtlama süreci içerisinde stresin oldukça büyük bir önemi vardır. Stresli bir şekilde çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin genellikle kadının yumurtlama sürecinde problemler yaşadığını doktorundan duyması normaldir. Bu sebeple çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin kadınlarda doğurganlığı azaltan faktörler arasında yer alan stresten uzak durması önemlidir.

Beslenme Düzeni ve Yiyecekler

Düzenli beslenme ve tüketilen yiyecekler, doğurganlık üzerinde etkili olan bir başka faktördür. Çocuk sahibi olmak isteyenlerin yedikleri yiyeceklere özellikle dikkat etmesi gerekir. Hamilelik öncesinde de hamilelik sırasında da yenilen yiyeceklerin kalitesi önemlidir. Bu sırada işlenmiş yiyeceklerin, trans yağların, doymuş yağların ve hayvansal proteinin pek tercih edilmemesi önerilir. Bu besinler yumurtlama sürecinde olumsuz etkide bulunabilecekleri gibi aynı zamanda da doğurganlığı azaltıp mevcut yumurtanın da doğurganlığını düşürebilirler.

Kadınlarda doğurganlığı azaltan faktörler arasında olan ve pek fark edilmeyen bu etken, ne yazık ki pek dikkat edilmeyen bir faktördür. Sebze ve meyvelerin olması gerektiği kadar tüketilmesi ve doğal olan, işlenmemiş besinlerin tercih edilmesi bu dönemde önemlidir.

İlaçların Kullanımı

Doğurganlıkta önemli bir başka etken ise ilaçlardır ve her ilaç kadınların doğurganlığını etkilemese de bazıları özellikle doğurganlığı azaltıcı ya da yumurtlama dönemini etkileyici özelliğe sahip olabilir. Herhangi bir ilacı kullanmadan önce doktora danışılması hamile kalmak isteyenler için oldukça önemlidir.

Dikkat etmeden kullanılan ilaçlar uzun vadede doğurganlık seviyesi düşürücü etkiye de sahip olabilir ve bu etki yalnızca dönemsel değil uzun vadeli de olabilir. Bu gibi önemli bir konuda her ilacı kullanmak da pek doğru olmayacaktır. Doğurganlığın olumsuz etkilenmemesi için kadınlarda doğurganlığı azaltan faktörler arasında en başta gelen bu etkene özellikle dikkat edilmesi gerekir.

Benzer Yazılar:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.