Kadında Tüplerin Bağlanması (Tüp Ligasyonu) Nasıl Yapılır?

Kalıcı bir doğum kontrol yöntemi arayan kadınlar, tüp ligasyonu yapmayı seçebilir. Bu aynı zamanda “tüplerinizi bağlatmak” veya kadın sterilizasyonu olarak da bilinir. Bir kadını kısır hale getirmeye yönelik bu cerrahi prosedür, %0,4 gibi düşük bir başarısızlık oranıyla gebeliğin önlenmesinde çok etkilidir.

Tüp Ligasyonu Ne Demek?

Tüp ligasyonu, yumurtalarının rahmine gitmesini önlemek için kadının fallop tüplerinin kesildiği, bloke edildiği veya bağlandığı cerrahi bir prosedürdür. Ayrıca spermin yumurtayla buluşmak için tüp boyunca ilerlemesini engeller. Bazı durumlarda, bir kadın histerektomi yaptırmayı seçebilir. Bu, tüm uterusun (ve muhtemelen fallop tüplerinin, yumurtalıkların ve / veya serviksin) çıkarıldığı zamandır. Tüp ligasyonunun aksine, histerektomi geri döndürülemez.

Tüp ligasyonu genellikle kalıcı bir doğum kontrolü türü olarak kabul edilirken, tüp ligasyonu tersine çevirme ameliyatı mevcuttur. Bununla birlikte, tüp ligasyonunuzun fallop tüplerinizi nasıl etkilediğine bağlı olarak, tersine çevirme ameliyatı için aday olmayabilirsiniz. Tüp ligasyonunuzu tersine çevirmiş olsanız bile, yine de hamile kalamayabilirsiniz. Tüp ligasyonunun tersine çevrilmesinden sonra gebelik için başarı oranları %70 ile %80 arasında değişmektedir. Ek olarak, ektopik gebelik yaşama riski de artmaktadır.

Tüp Ligasyonu Nasıl Yapılır?

Tüp ligasyonları günümüzde genellikle laparoskopik cerrahi ile yapılmaktadır. Bu tür cerrahi, göbeğinizin hemen altında küçük bir kesi yapmayı ve prosedürü gerçekleştirmek için küçük, ince aletleri küçük bir tüpten sokmayı içerir. Operasyon genel veya lokal anestezi altında yapılabilir ve genellikle ayakta tedavi prosedürüdür. Bazı durumlarda bir gece hastanede kalmanız gerekebilir. Kadınlar genellikle bir hafta sonra normal aktivitelerine dönebilirler.

2002 yılında, fallop tüplerini bloke etmek için yeni, cerrahi olmayan bir yöntem piyasaya sürüldü. Essure, cerrahi sterilizasyon ile aynı etkinlik oranına sahiptir ve prosedür doktorunuzun ofisinde yapılabilir. Bu tüp ligasyonu yöntemi, fallop tüplerinize küçük bir bobin yerleştirilmesini ve böylece bir bariyer oluşturmayı içerir. Bu tip tüp ligasyonunun etkili hale gelmesi üç ila altı ay sürer. Ancak engellerin kaldırılması ameliyat gerektirecektir. Bu nedenle, bu tüp ligasyon yöntemi cerrahi sterilizasyon kadar kalıcı bir çözüm olarak düşünülmelidir.

Tüp Ligasyonunun Riskleri

Her ameliyat türünde olduğu gibi, enfeksiyon ve uterus perforasyonu da dahil olmak üzere tüplerinizin bağlanmasıyla ilgili riskler vardır. Ek olarak, tüplerini bağlayan ve hamile kalan kadınların ektopik gebelik yaşama olasılığı daha yüksektir. Tüplerinizin bağlanmasıyla ilişkili diğer olası riskler arasında adet döngüsü bozuklukları ve jinekolojik sorunlar bulunur.

Tüp ligasyonu gebeliği önlemenin etkili bir yolu olsa da, cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı kesinlikle hiçbir koruma sağlamaz. Bu nedenle, cinsel yolla bulaşan hastalıklar için negatif test eden biriyle ilişki içinde değilseniz, yine de prezervatif kullanmanız gerekecektir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Benzer Yazılar:

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir