Kadın Kısırlığının Yaygın Görülen 4 Sebebi

Bir yıldan uzun süredir hamile kalmaya çalışıyorsanız (veya 35 yaşın üzerindeyseniz, altı aydır), o zaman jinekoloğunuzla kısırlık hakkında bir konuşma başlatmanın zamanı gelmiştir. Olumsuz duygular hissetmenize rağmen, kısırlık aslında oldukça yaygındır. Uzmanlara göre, çiftlerin yaklaşık %10’u bir noktada kısırlıkla karşı karşıyadır.

Kadınlarda Kısırlık Sebepleri

Kısırlık karmaşık bir durumdur: partneri veya ikisini birden etkileyebilir. Hormon koşulları, fiziksel anormallikler veya altta yatan bir sağlık durumundan kaynaklanabilir. Bazı çiftler, yalnızca kısırlık nedenlerinin belirlenemediğini öğrenmek için birçok test turundan geçebilirler. Bununla birlikte, kısırlığa neden olabilecek bazı iyi bilinen kadın sağlığı sorunları vardır:

1) Endometriozis

Rahim dokusunun rahim dışında büyüdüğü bir durum olan endometriozis, doğurganlığa müdahale eden yara dokusu ile sonuçlanabilir.

2) Polikistik Over Sendromu

PCOS olarak da bilinen bu sağlık sorunu, yumurtalıklarda tam olarak yumurta gelişmediğinde ortaya çıkar. Bu gelişmemiş yumurtalar yumurtalıklarda kist haline gelir. Fazla kilolu kadınlar için fazla kilo vermek, genellikle PCOS’un neden olduğu kısırlığı tersine çevirebilir.

3) Rahim Miyomları

Uterin miyomları, rahim boşluğu içinde oluşan ve hamileliği imkansız kılan yumrulu büyümelerdir. Miyomlar için tedaviden sonra gebeliğe izin veren tedaviler mevcuttur.

Miyomlar, PCOS ve endometriozis, anormal dönemlerle işaretlenen tüm durumlardır. Ağrılı, çok ağır, düzensiz veya yedi günden uzun adet dönemleri yaşarsanız, her zaman jinekoloğunuza haber vermelisiniz. Bu sağlık sorunların erken tedavisi, doğurganlığınızı korumanıza yardımcı olabilir.

4) Yaş

Kesinlikle bir sağlık sorunu olmasa da, yaş doğurganlıkta büyük bir faktördür. Kadınlar yaşlandıkça hamile kalma konusunda daha fazla zorlukla karşılaşıyorlar ve doğurganlık 35 yaşından sonra hızla düşüyor. Altı aydır başarısız bir şekilde hamile kalmayı deneyen 35 yaş üstü kadınlar kısırlık tedavisi için hızlı hareket etmelidir.

Bunlar kısırlığın sadece birkaç nedeni. Sizin için önemli olan kısırlık deneyimi olan bir uzmandan bireysel tedavi almaktır.

Kısırlığın stresi ve belirsizliği ile karşı karşıya kaldığınızda, güvendiğiniz bir doktorla çalışmak sizin için önemlidir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir