İri Bebek (Makrozomi) Nedenleri, Belirtileri ve Riskleri

Makrozomi Nedir?

Normal gününde doğan bir bebeğin vücut ağırlığı 2500 ile 4000 gram arasındadır. Olması gerekenden büyük ve 4000 gramın üzerinde dünyaya gelen bebekler ‘iri bebek’ olarak adlandırılır ve bu duruma “makrozomi” denir. Makrozominin görülme oranı ortalama %10 civarındadır. Yapılan araştırmalar sonucunda, erkek bebeklerde görülen iri bebek durumunun kız bebeklere oranla daha fazla olduğu görülmüştür.

Makrozomi Nedenleri

Anne adayının şeker hastası olması, makrozomi durumu görülmesindeki en büyük etkenlerden biridir. İri bebeğin (makrozomi) görülmesine neden olan diğer faktörler; annenin aşırı kilolu olması, hamilelik döneminin normalden uzun olması ve genetik nedenler olarak sıralanabilir.

İri bebekler, doğum ve doğum sonrası ile ilgili bir takım riskler taşır .İri bebeklerin normal doğum ile dünyaya getirilmesi hem anne hem de bebek için zorlayıcı olur ve çeşitli sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir.

Makrozomi nedenleri maddeler halinde şöyledir:

  • Anne adayında görülen şeker hastalığı (diyabet)
  • Annenin aşırı kilolu olması veya gebelik döneminde çok fazla kilo alması
  • Annenin çok fazla doğum yapmış olması
  • Hamilelik süresinin 40 haftayı geçmesi
  • Genetik faktörler
  • Anne ve babanın iri yapılı olması gibi çeşitli nedenler iri bebeğe neden olabilir.

Makrozomi Nasıl Anlaşılır?

İri bebek (makrozomi) durumu ultrasonografi yöntemi sonucunda anlaşılır. Altıncı ay ve sonrasında (3. trimesterda) yapılan ultrason taramaları sonucunda, bebek gelişiminin normalden daha hızlı bir şekilde ilerlediği tespit edilirse, iri bebek şüphesi ortaya çıkar. Ultrasonografi sonucunda, bebeğin tahmini ağırlığı ölçülerek makrozomi tanısı konulur.

Makrozomi Riskleri Nelerdir?

İri bebek durumlarında en önemli problemlerden biri vajinal doğum (normal doğum) sürecidir. Bebeğin normalden daha büyük olması durumunda doğum yavaş ilerleyebilir. Doğum süreci uzun ve zorlu geçer. İri bebek doğumlarında en sık görülen sağlık problemleri; doğum yolunda bebeğin omuzlarının takılması, yırtık oluşması ve doğum travmaları sonucu bebekte sinir zedelenmesi meydana gelmesidir. İri bebeklerde genellikle sezaryen doğum görülür ve normal doğum ihtimali çok düşüktür.

İri bebeklerde doğum sonrası görülebilecek sağlık sorunları ise; sarılık, erken şeker düşmesi ve yoğun bakımdır. Özellikle şeker hastalığı bulunan ve hastalığı kontrol altına alınmamış annelerin bebeklerinde doğumdan önce ya da doğumdan sonra kayıp görülme ihtimali yüksektir. 

Bebek anne karnındayken, ultrasonografi sayesinde yaklaşık bebek ağırlığı belirlenir. Bebeğin 4000 gramdan fazla olduğu durumlarda normal doğum önerilmez. İri bebek taşıyan anne adayının normal doğum yapması zor ve risklidir. Bu yüzden, iri bebek taşıyan anne adaylarına sezaryen doğum önerilir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.