İntrauterin Gelişme Geriliği (IUGR) Nasıl Teşhis Edilir Ve Yönetilir?

İntrauterin Gelişme Geriliği Tanısı

Fetal boyut, fundal yüksekliği ölçülerek tahmin edilebilir. Bununla birlikte, intrauterin gelişme geriliği (IUGR) teşhis etmek ve bebeğin sağlığını değerlendirmek için başka prosedürler vardır. Şunları içerebilir:

Ultrason: Ultrason, bebeğin yapısının görüntülerini oluşturmak ve başını ve karnını ölçmek için ses dalgalarını kullanır. Bu ölçümler fetal ağırlığı tahmin etmek için büyüme tablosu ile karşılaştırılır.

Doppler akışı: Teknik, ses dalgaları kullanarak fetal beynin ve göbek kordonunun kan damarlarına kan akış hızını ve miktarını ölçmek için kullanılır.

Kilo kontrolleri: Fetal büyümeyi tahmin etmenin başka bir yoludur. Her doğum öncesi ziyarette, doktor annenin ağırlığını kontrol edecek ve kaydedecektir. Bekleyen kadın uygun kilo almıyorsa, fetüsün yavaş büyümesine neden olabilir.

Bakınız: Fetal Gelişme Geriliği Nedir?

Intrauterin Gelişme Geriliği (IUGR) Nasıl Yönetilir?

IUGR, ciddiyetine göre yönetilmektedir. Teşhis edildiği gebelik yaşına bağlıdır. IUGR, 34 haftadan önce veya ondan sonra ortaya çıkmasına bağlı olarak erken başlangıçlı IUGR ve geç başlangıçlı IUGR’ye ayrılabilir.

Fetal uzlaşmaya göre, IUGR, etkili fetal ağırlık, serebroplasental oran, uterin arter PI, duktoz venözde akımlar ve aşamaya göre yönetim I-IV aşamalarına ayrılır ve teşhis edilen yönetimde gebelik yaşı planlanabilir.

Evre 0: İki haftada bir yapılan Doppler testi ile ayaktan tedavi görülür. Sonuçlar tutarlıysa, gönderim süreniz dolmuş olabilir. Ancak Doppler sonuçları anormalse, fetus Evre I’e geçer.

IUGR yok: Bebeğin anayasal olarak küçük olduğu ancak doppler parametrelerinin normal olduğu durumlarda, gebelik 40 haftaya kadar alınabilir. Hasta 40 haftaya kadar doğum yapmazsa ve normal vajinal doğum için herhangi bir kontrendikasyon yoksa, doğum 40 haftada başlatılabilir. Gebelik yaşı 40 haftadan az ise, anne 40 haftaya kadar haftalık olarak izlenir ve herhangi bir bozulma durumunda indüksiyon daha erken yapılır.

Evre I: 37 haftaya kadar haftalık izleme gereklidir ve normal vajinal doğum için kontrendikasyon yoksa doğum indüksiyonu yapılır.

Evre II: İki ila üç günde bir daha sıkı izleme gereklidir. Bebek doğum eyleminin stresine dayanamadığı için doğum sezaryen ile yapılır. Bu genellikle 34. haftada önerilir.

Evre III: Her 24-48 saatte bir izleme ve doğum şekli genellikle steroid kapağından 30 hafta sonra sezaryen yoluyla yapılır.

Evre IV: Her 12-24 saatte bir izleme ve 26 haftadan fazla gebelik döneminde sezaryen ile doğum. Aşırı prematürite nedeniyle uzun süreli prognoz kötü kalmaktadır.

Bakınız: Bebekte Gelişme Geriliği Riskleri

Doktorunuz Intrauterin Gelişme Geriliğinden şüpheleniyorsa, o zaman şunları kontrol edebilir:

  • Bebeğinizin büyümesini kontrol etmek için düzenli taramalarınız olacaktır. Bir Doppler testi ile plasentadan fetüse giden kan akışı miktarı kontrol edilir.
  • Fetal büyüme ile ilgili herhangi bir endişe varsa, doktorunuz yakından izleme, düzenli taramalar ve danışman randevuları önerecektir.
  • Bebeğinizin hareketlerini yakından izlemeniz tavsiye edilecektir.
  • Büyüme kısıtlaması şiddetli ise, doktor vajinal doğum stresli olacağından sezaryen ile erken doğum önerebilir. Bu durumda, bebeğiniz rahim içinde olduğundan daha iyi büyüyebileceği yenidoğan bakım ünitesine konacaktır.

Her şeyden önce, besleyici yiyecekler yiyerek ve bol dinlenerek kendinize dikkat etmeniz gerekir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.