İmplantasyon Ne Zaman Oluşur ve Belirtileri Nelerdir?

Yerleşme Kanaması (İmplantasyon)

İmplantasyon nedir? Yerleşme kanaması ile adet kanaması nasıl ayırt edilir? implantasyon kanaması ne zaman olur? implantasyon kanaması ne kadar sürer? implantasyon kaçıncı gün olur? Yerleşme kanaması kaçıncı haftada olur? Yerleşme kanaması nasıl olur? Yerleşme kanamasından kaç gün sonra gebelik testi yapılır? Yerleşme kanamasının belirtileri nelerdir? Yerleşme ağrısı nedir? Yerleşme kanaması yaşayanlar?

İmplantasyon hamileliğin erken olaylarından biridir. Kramplar ve kanama, hamilelikteki bu normal fizyolojik sürecin bir parçası olarak yaşayabileceğinizin bazı işaretleridir. İmplantasyon, belirtileri ve nasıl farkına varacağınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu yazıyı okuyun.

İmplantasyon Nedir?

İmplantasyon (insan embriyosunun) döllenmiş yumurtanın (blastosist) uterusun astarına bağlanmasıdır. Yumurtlamadan bir hafta sonra gerçekleşen tamamen doğal bir süreç ve gebeliğin erken bir aşamasıdır.

Kadınların yaklaşık %15 ila %25’i implantasyon kanaması geçirir. Ancak adet döngünüzle aynı zamanda olduğu gibi genellikle adet kanaması ile karıştırılır.

İmplantasyon Ne Zaman Oluşur?

Çoğu durumda, implantasyon yumurtlamadan yaklaşık 9 gün sonra gerçekleşir. Ancak bazen 7 gün kadar erken veya 12 gün kadar geç ortaya çıkabilir. Bu nedenle, yumurtlama bir dönemden sonra 14. günde (ortalama 28 günlük döngü) gerçekleşirse, implantasyon 23. günde gerçekleşebilir.

Yumurtlama sırasında yumurtalıklar, yumurtaları serbest bırakır. Sperm fallop tüpüne girdiğinde yumurtayı 12 ila 24 saat yumurtlama içinde döller. Zigot olarak bilinen döllenmiş yumurta, daha sonra fallop tüpünden aşağı doğru ilerler. Bu süre zarfında, zigot, döllenmeden beş ila altı gün sonra uterus boşluğuna giren bir blastosist oluşturmak için birkaç kez çoğalır.

Daha sonra bir veya iki gün içinde uterusa implante olur. Bu nedenle, döllenmeden implantasyona kadar olan tüm süreç 6 ila 10 gün sürer. Bu, implantasyonun normal adet döngünüzün 20. ve 24. günleri arasında gerçekleştiği anlamına gelir.

Bakınız: Yumurtlama Hesaplama

Gebelik İmplantasyonunun Olası İşaretleri ve Belirtileri

Her hamilelik farklıdır ve implantasyon semptomları da farklıdır. Ayrıca ilk hamilelikten sonraki hamileliklere kadar farklılık gösterebilirler. Bazı kadınlar implantasyon ile ilişkili herhangi bir belirti görmezler. Aşağıda olası implantasyon belirtileri listelenmiştir:

 1. İmplantasyon kanaması (üstüne görme) veya lekelenme

İmplantasyonun birincil semptomlarından biridir ve embriyo uterus duvarına gömüldüğünde olur. İmplantasyon kanaması pembemsi, yetersiz olabilir ve dönem kanaması kadar kırmızı ve ağır olmayabilir. Tutarlı değildir ve pıhtı oluşturmaz. Kanama açık ve kapalı olabilir ve birkaç saatten iki güne kadar sürebilir.

2. İmplantasyon krampları

Lekelenmeden sonraki ikinci yaygın semptom, dönem krampına benzer implantasyon kramplarıdır. Bununla birlikte, bu kramplar daha hafiftir ve daha az ağrılıdır ve birkaç gün sürebilir. Bunları sırtınızda ve alt karnınızda yaşayabilirsiniz. Bazen uterus duvarındaki sürekli kasılmalar ile ilişkilidir. Kramp şiddetli ve daha uzunsa, dayanılmaz hale getirirse, doktorunuzu görmeniz önerilir

3. Meme değişiklikleri

İmplantasyondan kısa bir süre sonra vücudunuz değişmeye başlar. Göğüsler hassasiyet, ağrı ve şişme gibi değişikliklere uğrar. Gebelikten sonra değişen kadın hormon seviyelerinden kaynaklanmaktadır. Bazı durumlarda, bu değişiklikler yumurtlama sırasında ve yumurtlamadan bir hafta sonra görülebilir.

4. Bazal vücut sıcaklığı

İmplantasyon sırasında bazal vücut sıcaklığı (BBT) yüksektir ve gebeliği belirlemenin bir yolu olabilir. Hamile kalmaya çalışmadığınız sürece vücut sıcaklığınızı izlemeniz gerekmeyebilir. İdeal olarak, günlük sıcaklığınızı grafik haline getirmeli ve artmakta olup olmadığını görmelisiniz.

Bazal vücut sıcaklığı, progesteron hormonunun artması nedeniyle yumurtlama sırasında yükselir ve implantasyon meydana geldiğinde yüksek kalır.

5. Sık idrara çıkma

İmplantasyondan sonraki bir hafta içinde sık idrara çıkma isteğiniz olabilir. Pelvik bölgeye kan akışının artması mesanenize baskı yapabilir ve idrar yapma isteğinizi artırabilir.

Bakınız: Anormal İmplantasyon Nedir?

6. Gıda istek / isteksizlik

İmplantasyon sonucunda üretilen hormonlar, kadının yemek için sevdiği ve sevmediği şeyleri değiştirme eğilimindedir. Daha önce tatmadığınız yiyecekler için can atıp sevdiğiniz yiyecekleri sevmeyebilirsiniz.

7. Sıcak basmaları

Daha az yaygın implantasyon belirtileridir ve implantasyon sırasında yaklaşık 15 dakika sürebilirler. İmplantasyon sırasında hormon seviyeleri hızla dalgalanarak sıcak basmalara neden olur. Tutarsız bir işaret olmasına rağmen, diğer semptomlarla birlikte düşünebilirsiniz.

8. Servikal mukus

İmplantasyondan sonra progesteron seviyelerinde bir artış, serviksin şişmesini tetikleyebilir ve ona kan akışını artırabilir. Ek olarak, bezler genişler ve hormonlar bezleri daha fazla servikal mukus üretmeye teşvik eder. Mukus bu nedenle biraz kan içerir. Bu nedenle implantasyondan sonra servikal mukus pembemsi veya kahverengimsi renkte görünür.

Yukarıdaki belirtiler hamileliğinizi belirleyebilse de, bir test yapana kadar emin olamazsınız. Dahası, her kadının bu işaretleri göremeyeceğini unutmayın.

Bakınız: İmplantasyon Şansınızı Artırabilir Misiniz?

İmplantasyonun Evreleri Nelerdir?

Embriyo implantasyonu yumurtlamadan sonraki altıncı veya yedinci günde gerçekleşir. Bu sürecin üç evresi vardır:

İlk evrede, embriyo uterus duvarına yapışır (astar endometriyumdur). İmplantasyon sürecinin bu ilk aşamasına “adplantasyon” denir. Bu aşamada, embriyo yaklaşık beş ila altı günlüktür.

İkinci evrede, döllenmiş yumurta uterus duvarına nüfuz ederek uterusta güvende olur. Bu süreç, blastosistin endometriuma yapışmasıdır.

Üçüncü evrede, embriyo sonunda uterus duvarının derinlerine gömülür. Bu noktada, yumurta endometriyal boşlukta bulunur ve endometriyum büyüdükçe boşluk daha iyi sarılır.

Kaynaklar:

  1. Bleeding During Pregnancy; American College of Obstetricians and Gynecologists (2019)
  2. Signs and symptoms of pregnancy; NHS (2019)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir