İmplantasyon (Yerleşme Kanaması) Nedir? Hesaplaması Nasıl Olur?

İmplantasyon Nedir?

İmplantasyon, döllenmiş bir yumurta rahim duvarına yapıştığında gebeliğin ilk aşamasıdır. Yumurtlamadan yaklaşık dokuz gün sonra olması muhtemeldir. Ancak 6 ila 12 gün arasında değişebilir. İşte ne zaman yumurtlama olduğu veya son adet döneminize göre olası implantasyon tarihlerini sizler de öğrenebilirsiniz. Bu, hamilelik hormonunun hızlı bir şekilde iki katına çıktığı ve hamilelik testinin ne zaman pozitif çıkacağını bilmenizi sağlar.

İmplantasyon Ne Zaman Oluşur?

İmplantasyon, gebe kalma sürecinde kritik bir adımdır. Embriyonun rahim duvarına yapıştığı zamandır. İmplantasyondan sonra hafif lekelenme veya kanama görebilirsiniz ve bu implantasyon zamanını not etmeniz için iyi bir işarettir. İmplantasyon süresi çok kısadır ve bu nedenle spermin yumurtayı karşılamaya hazır olması gerekir. Sperm çok erken veya geç ise, embriyo oluşturamaz. Yumurtaların salınması olan yumurtlama, tipik olarak bir dönemin ilk gününden (veya yeni bir döngünün başlamasından) yaklaşık 12 ila 14 gün sonra gerçekleşir. İmplantasyon yumurtlamadan 6 ila 12 gün sonra gerçekleşir. Yumurtlama tarihlerini, adet döngüsünü ve implantasyonu hesaplamak çok kafa karıştırıcı olabilir. İşte bir implantasyon hesaplayıcı size yardımcı olacaktır. Bu hesaplama cetveli ayrıca tespit ettiğiniz kanamanın düşük veya sonraki regl döneminiz değil, implantasyon nedeniyle olduğunu anlamanıza yardımcı olur.

İmplantasyon Kanaması ile Adet Kanaması Arasındaki Fark

İmplantasyon Kanaması ile Adet Kanaması

İmplantasyon Döllenen yumurta rahim duvarının astarına implante edildiğinde, kanama yumurtlamadan (DPO) yaklaşık yedi ila 14 gün sonra gerçekleşir. Bu olurken, rahim kaplamasının küçük bir kısmı serbest bırakılabilir veya bozulabilir, bu da kanamaya neden olur. İmplantasyon Kanama veya lekelenme genellikle pembe veya koyu kahverengidir. Regl kanaması parlak ve canlı kırmızı olma eğilimindedir. İmplantasyon sırasında, kan rahim duvarından vajinaya gitmesi zaman alır ve böylece artık taze olmadığından rengi kırmızıdan koyu kahverengiye veya pembemsi hale getirir. İmplantasyon kanaması daha azdır. Bazen, kanama sadece birkaç saat veya 1-2 güne kadar tek bir nokta olabilir. Ancak, kanama daha hafif başlar ve daha sonra sürekli akışla ağırlaşır ve 4-7 gün devam ederse, kesinlikle adet kanamasıdır. İmplantasyon kanaması yumurtlamadan yaklaşık 10 gün sonra gerçekleşir. Yani, LMP’nizden 22-25. günde pembemsi veya koyu kahverengi lekelenme bulursanız, bu implantasyon kanaması olabilir. Menstrüasyon genellikle yumurtlamadan 14 gün sonra, yani LMP’den 26-27 gün sonra gerçekleşir. İmplantasyon kanaması sırasında, bir kadın hafif ve düşük hisli karın krampları yaşayabilirken, menstrüel kramplar daha yoğun ve daha güçlüdür. İmplantasyon Hakkında En Sık Sorulan Sorular

İmplantasyon Krampları Nasıl Hissettirir?

Kramp da bir implantasyon belirtisidir. Çoğu kadın implantasyon krampını adet krampları ile karıştırır. Ancak en büyük fark, eskisinin daha hafif ve daha uzun sürmesidir. Kramp genellikle rahim duvarlarının maruz kaldığı düzenli kasılmalar nedeniyle alt sırtta hissedilir.

İmplantasyon Krampları Ne Kadar Sürer?

İmplantasyon krampları bir veya iki gün sürebilir.

İmplantasyon Krampları Ne Kadar Yaygındır?

İmplantasyon krampı bu aşamada oldukça yaygındır, ancak bir kadından diğerine değişir. Bu süreçte hiç meydana gelmeme ihtimali de vardır.

Ne Zaman Hamilelik Testi Yapmalı?

Gebelik saptanabilmesi için hCG hormonu seviyesi 25 mlU / ml’den fazla olmalıdır. Seviye bundan düşükse, implantasyondan sonra bile gebelik tespit edilemez. Bu nedenle, hamilelik testi alma süresini regl gecikmesi olduktan sonra en az bir veya iki hafta beklemelisiniz. Bu belirtileri yaşıyorsanız ve adet gecikmesi varsa, hamile olmanız muhtemeldir. Kesin sonuçları almak için evde hamilelik testi yapın. Size doğru sonuçlar verecektir. Olumsuz sonuç alırsanız, testi tekrar yapmadan önce en az üç gün bekleyin. Hamile olup olmadığınızı görmek için bir gebelik kan testi yaptırabilirsiniz. Kan testleri evde yapılan gebelik testlerinden daha doğrudur. Bu testler yumurtlamadan 6 gün sonra doğru sonuçlar verecektir. Yasal Uyarı: Unutmayın, implantasyon hesaplayıcısı, hamileliği belirlemenin birçok yolundan biridir, tek yöntem değildir. Hamilelik veya implantasyon ile ilgili herhangi bir endişeniz varsa veya bu semptomlardan herhangi biri devam ederse, bir jinekoloğa başvurun.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir