İleri Yaşta Hamilelik Anne ve Bebek Açısından Riskli Midir?

gebelikte yatak istirahati

35 yaş ve üzeri gebelikler, tıpta “ileri yaş gebelik” olarak adlandırılır. Anne adayının yaşının ilerlemesiyle birlikte, hamile kalma olasılığı azalır ve annede bazı kronik hastalıkların görülme riski artar. İleri yaşlarda görülen gebelikler hem anne hem de bebek açısından bir takım riskler taşır. İleri yaşlarda hamile kalan birçok kadın bebeğini sağlıklı bir şekilde dünyaya getirmesine rağmen, bir takım hastalıkların görülme riski genç annelere kıyasla daha yüksektir.

Yaşın ilerlemesiyle birlikte, bütün insanlarda birtakım hastalıkların görülme sıklığı artar. İleri yaştaki gebeliklerde en yaygın görülen hastalıklar ise; yüksek tansiyon (hipertansiyon) ve şeker hastalığıdır. İlerleyen yaşla birlikte, anne adayında şeker hastalığının (diyabet) görülme oranı artar.,

Şeker hastalığı bulunan anne adaylarında preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) görülme olasılığı daha fazladır. Ayrıca, diyabetik anne adaylarında plasenta problemleri, düşük ve erken doğuma daha fazla rastlanır. İlerleyen yaşlarda sık görülen diğer sağlık problemi ise yüksek tansiyondur. Yüksek tansiyon (hipertansiyon) ilerleyen yaşlarda, erken yaştaki annelere oranla yaklaşık 3 kat daha fazla görülür.

Gebelik döneminde görülen yüksek tansiyon ya da hipertansiyon hem annenin hem de bebeğin hayatını tehlikeye atabilir. Anne adayında yüksek tansiyon görülmesi, preeklampsi ve ani bebek ölümlerine neden olabilir. Bunun yanında anne adayının yaşının ilerlemesine bağlı olarak görülen nörolojik hastalıklar, kalp damak hastalıkları, karaciğer, böbrek hastalıkları ve kanser riskinin artması da hamileliğin seyrini olumsuz etkileyebilir.

Bakınız: 35 Yaşından Sonra Gebelik

35 Yaş ve Üstü Hamilelik Anne ve Bebek Açısından Riskli Midir?

Düşük: 40 yaş ve üzeri anne adaylarında en sık görülen problem düşük doğumlardır. İleri yaşlardaki anne adaylarında, düşük doğuma yaklaşık 4 kat daha fazla rastlanır. Yapılan araştırmalara göre; 20’li yaşlardaki kadınlarda düşük riski yüzde 10-15 iken; bu risk 45 yaş ve üzerinde yüzde 50’ye kadar yükselebilir. Düşük doğumların en önemli nedenlerinden biri de kromozal anomalilerdir.

Kromozomal anomali: Kromozomal anomali, ilerleyen yaşlardaki gebeliklerde sık karşılaşılan bir komplikasyondur. Bunlardan en çok görüleni Down Sendromu yani mongolizmdir. Anne yaşı ilerledikçe bebekte Down sendromu görülme riski artar. Ancak hamilelik sırasında amniyosentez ve korionvillus biyopsisi gibi prenatal testlerin yapılması sonucunda fetüste kromozomal anomali olup olmadığı anlaşılır.

Gelişme geriliği: İleri yaşlardaki anne adaylarında şeker ve tansiyon hastalıkları daha sık görüldüğü için bebekte görülen gelişim bozukluklarına daha sık rastlanır.

Erken doğum: Olgun yaştaki annelerde, fetüste görülen gelişme geriliği gibi çeşitli nedenlerden dolayı erken doğuma rastlanma sıklığı da artar.

Dış gebelik: İlerleyen yaşlarda tüpteki hareketlilik azalır, aynı zamanda geçirilen her pelvik enfeksiyon da tüplerde bir miktar hasara neden olur. Bu nedenlerden dolayı, ileri yaşlardaki anne adaylarında dış gebelik daha fazla görülür.

Sezaryen: İlerleyen yaşlarda hamile kalan bayanlarda doğum sırasında komplikasyon görülme riski artar. Hem anne hem de bebek sağlığı açısından sezaryen doğuma 2 yada 3 kat daha fazla gereksinim duyulur.

Çoğul gebelik: Genç yaştaki annelere oranla, ileri yaşlardaki anne adaylarında çoğul gebelik daha fazla görülür.

İleri yaşta gebelik planlıyorsanız;

  • 35 yaşından sonra gebelik planlanıyorsa; öncelikle fazla kilolar verilmelidir. Fazla kiloların hem bebek hem de anne üzerinde olumsuz etkileri vardır. Bu yüzden aşırı kilolu anne adaylarına, vücut kitle indeksine göre normal değer aralığına geldikten sonra hamile kalmaları önerilir.
  • Anne adayında şeker hastalığı ya da yüksek tansiyon gibi sağlık problemleri varsa hamile kalmadan önce bu sağlık problemlerinin kontrol altına alındığından emin olunması gerekmektedir. Aksi halde, hem bebek hem de anne açısından tehlikeli sonuçlar oluşabilir.
  • Hamilelikte ise prenatal testlerin yapılması ve bebeğin sağlık durumunun kontrol edilmesi hayati önem taşır.

İleri yaşlarda planlanan gebelik beraberinde bir takım riskleri getirse de, 35 yaş ve üzeri birçok annenin bebeği hiçbir sağlık problemi olmadan dünyaya gelmiştir. Ayrıca, olgun anne adaylarının geç yaştaki annelere göre daha tecrübeli ve daha bilinçli olmaları, dolayısıyla 20’li yaşlardaki annelere kıyasla bebeğe daha iyi bakmaları söz konusudur.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir