İkiz Hamilelik Şansını Artırabilecek Doğal Yollar ve Pozisyonlar

İkiz Gebelik Şansını Artıran Faktörler

Aşağıdaki seçenekler ikiz bebek dünyaya getirme şansınızı artıracaktır. Bununla birlikte, sadece anekdot kanıtlarına dayanan yaygın inançlardır ve herhangi bir bilimsel destekleri yoktur.

1. Süt ürünleri:

Süt ürünleri tüketen kadınların ikiz gebelik şanslarını, bu ürünleri tüketmeyen kadınlardan daha fazla artırması muhtemeldir. Sütte bulunan büyüme hormonlarının (büyüme hormonu ile tedavi edilen ineklerden süt ürünleri) ikizlere hamile kalmaya yardımcı olabileceği düşünülmektedir.

2. Yabani patates:

Yabani patateslerin, yumurtalıkları hiper-stimüle ettiği ve yumurtlama için birden fazla yumurtanın salınmasına neden olduğu söylenir. Bu nedenle, ikiz şansınızı artırabilir.

Afrikalı kadınların ikizler için daha iyi şansları olduğuna inanılıyor. Çünkü etnik diyetlerinin bir parçası olarak tüketiyorlar. Batı Afrika’daki Yoruba kabilesi en yüksek ikiz gebelik oranına sahiptir.

Bakınız: Yumurtlama Günü Hesapla

3. Doğum kontrol haplarını durdurun:

Doğum kontrol ilacını almayı bıraktığınızda, vücudunuzun doğal ritmini bulması biraz zaman alır. Bir çalışma raporu, oral kontraseptifleri durdurduktan sonraki bir yıl içinde ikizlere gebe kalma şansı olduğunu belirtmektedir.

4. Emzirme döneminde gebelik:

Bir araştırma, emzirme döneminde gebe kalan kadınların ikiz bebek olasılığının daha yüksek olduğunu bulmuştur.

5. Eşinizin çinko bakımından zengin yiyecekler yemesi:

Çinkonun sperm seviyelerini iyileştirdiği bilinmektedir. Bu nedenle partnerinizden, beslenmesine çinko açısından zengin olan kabak çekirdeği, kuzu, yeşil bezelye ve yoğurt gibi yiyecekleri dahil etmesini isteyebilirsiniz. Birden fazla yumurtayı dölleme olasılığını artırabilir.

6. Gebelikler arasında boşluk olması:

Gebelikleriniz arasında yeterli boşluk varsa ikizleri gebe kalma şansınız daha yüksek olabilir.

Bakınız: İkiz Gebelik Belirtileri ve Olasılığı Nelerdir?

İkiz bebek olması için pozisyonlar

Bazı seks pozisyonları ikiz gebeliğe yardımcı olur mu? Bazı cinsel pozisyonlarının ikiz gebeliğe ulaşmasına yardımcı olabileceğine inanılmakla birlikte, bu iddiaları destekleyen hiçbir bilimsel çalışma yoktur. İnsanların inançlarına ve mitlerine dayanan ikizlere gebe kalmanıza yardımcı olduğuna inanılan bazı pozisyonlar şunlardır:

1. Yan yana

Köpek stili olarak bilinen, serviks bu pozisyondaki spermlere daha yaklaşılabilir olduğu için bir kadının ikiz şansını arttırdığı düşünülmektedir.

2. Ayakta pozisyon

Aynı zamanda başka bir köpek stili ve ikizler şansınızı etkileyebilecek derin penetrasyon şansına sahip olduğuna inanılıyor.

Bakınız: İkiz Gebelik Şansını Artırmak İçin Ne Yapmalı?

3. Misyoner pozisyonu

Üstteki pozisyonun da spermin yumurtaya kolayca girmesine ve muhtemelen ikizlerin üretilmesine yardımcı olduğu düşünülmektedir.

4. Kaşık konumu

Burada, eş arkadan girer, bu nedenle spermin kadının serviksine yakın kaldığına ve şansı etkilediğine inanılmaktadır.

Yukarıda belirttiğimiz gibi, tüm bunlar sadece ikizlerle hamile kalmanın olası yollarıdır ve her zaman herkeste işe yaramayabilir. İkiz bebek şansını artırmanın kesin bir yolu olmasa da, ikizleri gebe kalmak için bu yöntemlerden bir veya daha fazlasıyla şansınızı deneyebilirsiniz.

İkizleriniz oldu mu? Aşağıdaki yorum bölümünde, ikizler için bilinçli bir çaba gösterip göstermediğinizi bize bildirin.

Kaynaklar:

  1. Fertility Treatments for Females; NIH (2017)
  2. Is the probability of having twins determined by genetics? Genetics Home Reference (NIH)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir