İkiz Gebeliklerde Sezaryen Ve Normal Doğum

İkiz gebelikler, bütün gebeliklerin ortalama %1’ini oluşturur. Özellikle son 20 yılda tüp bebek yöntemi ve kısırlık tedavisinin yaygınlaşması sonucunda, ikiz gebelik görülme oranında önemli bir artış gözlenmiştir. İkiz gebeliklerin %50’si tüp bebek tedavisine bağlı olarak oluşurken, %25’i aşılama ve diğer yöntemlere bağlı olarak, kalan %25’i de kendiliğinden meydana gelmektedir.

İkiz gebeliklerde, doğum şeklini belirleyen bir takım etkenler bulunmaktadır. İkiz gebeliklerin birçoğunda, hem sezaryen doğum hem de normal doğum mümkündür. Doktorlar doğum şekline karar verirken, birtakım belirleyici unsurları göz önünde bulundurarak sezaryen veya normal doğumu tavsiye ederler. Yazımızın devamında, doğum şeklini belirleyen bu faktörleri bulabilirsiniz.

İkiz Gebeliklerde Doğum Şeklini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

 • İkiz gebeliklerde, doğum şeklinin belirlenmesindeki en önemli etkenlerden birisi bebeklerin anne karnındaki (pozisyonu) duruş şeklidir. İkiz gebeliklerde bebekler sıra ile doğum kanalına girerler. Doğum kanalına ilk giren bebeğin baş ile gelmesi normal doğum olasılığını artırır. İkiz gebeliklerde normal doğumun gerçekleşmesi için iki bebeğin de doğum kanalına baş ile gelmesi tercih edilir.
 • Doğum kanalına ilk giren bebeğin ters durması (doğum kanalına makat ile gelmesi) durumunda, normal doğum ihtimali düşer. Bu durumda, normal doğum gerçekleştirilmesi imkânsız değildir. Fakat pek tercih edilmez. Hem anne hem de bebeklerin sağlığının riske atılmaması için sezaryen doğum tercih edilir.
 • Bazı durumlarda ise, doğum kanalına ilk giren bebek normal doğumla dünyaya gelirken, ikinci bebeğin normal doğumu mümkün olmayabilir. Bu durumda ikinci bebek sezaryen doğum ile dünyaya getirilir.
 • Doğum şeklini belirleyen diğer bir unsur ise, doğum başladığında anne adayının gebeliğin kaçıncı haftasında olduğudur.
 • Bebeklerde gelişme geriliği görülmesi veya ikiz hamileliklere bağlı olarak gelişen çeşitli komplikasyonlar gözlenmesi durumunda, normal doğum riskli hale gelebilir. Bu durumda sezaryen doğum tercih edilir.
 • Anne adayında şeker hastalığı (diyabet), hipertansiyon (yüksek tansiyon) yada normal doğumu olumsuz etkileyebilecek hastalıkların görülmesi durumunda, normal doğum tercih edilmez.
 • Anne adayında kalp rahatsızlığı bulunuyorsa, sezaryen doğum tercih edilir.
 • Erken doğum riski varsa, bebekler sezaryen ile dünyaya getirilir.
 • İleri yaştaki gebeliklerde (anne yaşı 35 ve üzeri ise) sezaryen doğum tercih edilir.
 • Doğum şeklini etkileyen diğer bir faktör ise bebeklerin kilosudur. Düşük kilolu (1500 gr ve altında olan) bebekler ile tahmini doğum kilosu çok fazla olan bebekler için sezaryen doğum gerekli olabilir.
 • Bebeklerin içinde bulunduğu amniyon sıvısının gelmesi durumunda, bebekler sezaryen doğum ile dünyaya getirilir.

İkiz gebeliklerin ortalama %40’ında, iki bebek de doğum kanalına doğru düz bir şekilde (başı önde olarak) pozisyon almışlardır ve sırayla doğum kanalına girerler. Bu durumda, bebeklerin normal doğum ile dünyaya gelmesi mümkün olabilir. Her iki bebeğin de baş ile geldiği ikiz gebeliklerde, normal doğum başarılı bir şekilde gerçekleştirilir.

İkiz gebeliklerin diğer %40’ında ise, ilk bebek başı önde olacak şekilde (düz bir şekilde) doğum kanalına yönelmesine rağmen ikinci bebek ters pozisyondadır (makat geliş). Bu durumda doktor sezaryen doğum veya normal doğum kararı alır.

İkiz gebeliklerin geriye kalan %20’sinde, iki bebek de ters bir şekilde durmaktadır (makat geliş). Bu tip durumlarda ise, bebeklerin sağlığını riske atmamak için sezaryen doğum gerçekleştirilir.

İkiz Gebeliklerde Doğum Kaçıncı Haftada Gerçekleşir?

Tek bir bebeğin görüldüğü hamileliklerde doğum süresi 40 haftadır. Tekli gebeliklerin çoğunda, genellikle 38. ile 40. haftalar arasında doğum gerçekleşir. Ancak çoğul gebeliklerde, tekli gebeliklere göre doğumun daha önceki haftalarda gerçekleşmesi beklenir.

İkiz gebeliklerin büyük bir çoğunluğunda, doğum 35. ve 38. haftalar arasında meydana gelir. İkiz gebeliklerde doğumun gerçekleşmesi için kesin ve net bir hafta belirtilmemiştir ve her anne adayı için doğum haftası değişiklik gösterebilir. Ancak gebelikte herhangi bir riskli durum söz konusu değilse, ikiz bebeklerin dünyaya gelmesi için en ideal zaman genellikle 37. veya 38. haftalar olarak kabul edilir. Fakat bazı durumlarda, hem anne hem de bebeğin sağlığı açısından doğumun daha erken gerçekleştirilmesi gerekebilir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir