İkiz Gebelik Şansını Artırmak İçin Ne Yapmalı?

İkiz Bebek Sahibi Olabilmek için Neler Yapılabilir?

İkiz hamilelik için ne yapılmalı? Doğal yollarla ikiz bebek şansı nasıl artırılır? İkiz bebeklere nasıl hamile kalınır? İsteğe bağlı ikiz gebelik olur mu? Ne durumlarda ikiz ve çoğul gebelik olur? Hangi durumlarda ikiz gebelik şansı artar? Doğal yolla ikiz bebek nasıl yapılır? Klomen ile ikiz gebelik yaşayanlar?

İkiz hamilelik fikri büyüleyici olabilir. Bir kadın ikiz veya katları ile şans eseri (genetik faktörler) veya bazı tıbbi tedaviler nedeniyle hamile olabilir. İkizlerle hamile kalmanın kesin bir yolu yoktur.

Bu yazı, ikiz gebeliğin nasıl olduğunu, ikizlere sahip olma olasılığını, ikizlere doğum yapma şansını artırabilecek faktörleri ve işe yarayabilecek doğurganlık tedavilerini anlamanıza yardımcı olur.

Bakınız: İkiz Gebelik Belirtileri ve Olasılığı Nelerdir?

İkizlere Gebelik Nasıl Anlaşılır?

İki tip ikiz vardır – özdeş (tek yumurta ikizleri) ve özdeş olmayan (çift yumurta ikizleri).

İkizlerin yaklaşık üçte biri, monozigotik ikizler olarak da bilinen tek yumurta ikizleridir. Şans eseri olurlar ve bir yumurta bir sperm tarafından döllendiğinde ve iki ayrı embriyoya bölündüğünde gelişir. Aynı genetik bileşimi ve plasentayı paylaşırlar. Aynı ikizler, doğurganlık yardım yöntemleri uygulanan kadınlarda da görülebilir.

Çift yumurta ikizleri, dizygotik ikizler olarak da bilinir. İki yumurta iki sperm tarafından döllendiğinde gelişir. Benzersizdirler ve genetik bileşimi veya plasentayı paylaşmazlar. Aynı olmayan ikizler aynı genetik yapının sadece yarısını paylaştıklarından, her zaman aynı cinsiyetten değildirler.

Bakınız: İkiz Gebelik Şansını Artıran Doğal Yollar

İkizlere Hamile Kalma Genel Oranları

21. yüzyıl istatistikleri, genel nüfus arasında ikiz sahibi olma olasılığının %3, yani 100’de 3 olduğunu göstermektedir. Rakamlar ayrıca 1980’lerin başından itibaren neredeyse %61’lik bir artış olduğunu göstermektedir. Örneğin ABD Ulusal Sağlık İstatistikleri Merkezi’nden yakın zamanda yapılan bir güncelleme, ikiz doğum oranının 1000 canlı doğum başına 33,9 olduğunu söylüyor.

Bakınız: Yumurtlama Günü Hesapla

İkiz Hamilelik Şansını Belirleyen Faktörler

Daha önce de belirtildiği gibi, özdeş ikizler sadece tamamen şans eseri olabilir. Ancak bazı faktörler kardeş ikizlere sahip olma şansını etkileyebilir.

1. Aile öyküsü / Kalıtım

Ailenizde ikiz varsa, ikiz olma ihtimaliniz daha yüksektir. Ancak, eşinizin ailesinde ikizler varsa, şansınızı etkilemez veya ikiz ihtimali daha düşüktür.

Her şey size bağlı, çünkü yumurtaları üretiyorsunuz. Siz veya anneniz ikizse, ikiz olma olasılığınız yüksektir. Hiperrovülasyon şansınız daha yüksek olabilir (yumurtlama işlemi sırasında iki yumurta bırakma). Birkaç spesifik gen hiperovülasyon ile birleşir ve böylece özdeş olmayan ikizlerin sıklığını arttırır.

2. Etnik Köken / Irk

Kökeninizin ayrıca ikiz olma şansınız üzerinde güçlü bir etkiye sahip olduğuna inanılmaktadır. Asyalılar ve Hispaniklerin ikiz gebelik şansları daha azken, Afrikalılar oldukça olasıdır ve bunu Avrupalılar izlemektedir.

3. Vücut tipi (boy / kilo)

Tuhaf olmasına rağmen, daha uzun kadınların ikizlere gebe kalmalarının daha kısa olanlardan daha muhtemel olduğu söylenir. Ayrıca, daha kilolu kadınlar daha zayıf kadınlardan daha yüksek şansa sahiptir

İyi beslenme alışkanlıklarına sahip kadınlar, düşük ve az yağlı bir beslenmeye sahip olanlara göre ikiz gebelik olasılığı daha yüksek olabilir.

Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Koleji tarafından yayınlanan bir araştırma, çoğul doğum oranlarının artmasının, artan obezite oranlarından kaynaklandığını belirtmektedir. Vücut kitle indeksi (VKİ) 30 ve üzerinde olan kadınların ikiz hamilelik olasılıklarının daha yüksek olduğu bulunmuştur. Bu sadece çift yumurta ikizleri için geçerlidir.

4. Anne yaşı

İkiz veya daha fazla bebek sahibi olma şansınız ilerleyen yaşla birlikte artabilir. 35 yaş üstü kadınlar genç kadınlardan daha fazla FSH (folikül uyarıcı hormon) üretir. Bu hormon yumurtalıkların yumurtlama için yumurta bırakmasına izin verir. Hormon seviyeleri ne kadar yüksek olursa, yumurtlama sırasında salınan yumurtalar o kadar fazla olur. Böylece çoklu fetüslere neden olur.

5. Daha önceki hamilelikler

Daha önce birden fazla hamileliğiniz varsa, ikizlere gebe kalma şansınız yüksek olabilir. İkiz olasılığı, artan hamilelik sayısı ile de iyileşebilir.

Hamilelikte İkiz Şansı İçin Doğurganlık Tedavileri

Doğurganlık tedavileri ikiz bebek sahibi olma şansını arttırır. Doktorunuz sizin için en iyi seçeneği önerebilir. Bununla birlikte, uzmanlar doğurganlık tedavileri ile çoklu gebelik şansı artabilir.

1. IVF (in vitro fertilizasyon)

Tüp bebek tedavisi gören kadınların, birden fazla bebek doğurma şansları oldukça yüksektir. Bununla birlikte, esas olarak uterusa yerleştirilen embriyoların sayısına bağlıdır.

İkiz bebek şansını arttırmak için sağlık uzmanları rahim içine birden fazla embriyo yerleştirebilir. Her ikisi de başarıyla implante edilir ve geliştirilirse, muhtemelen ikiz gebeliğe neden olur.

Bakınız: IVF Nedir?

2. IUI (rahim içi tohumlama)

Bu prosedürde spermler uterusa bir şırınga kullanılarak enjekte edilir. Ancak, IUI tek başına katlara sahip olma şansını artırmayacaktır. Bu tedaviye giren kadınlar, olasılığı artırmak için doğurganlık ilaçları almak zorunda kalabilirler.

4. Gonadotropin

Bu ilaçlar, yumurtaların genel sağlığını ve olgunluklarını geliştirdiklerinden ikiz bebek sahibi olma şansını artırabilir. Gonadotropinlerin bir seferde birden fazla yumurtanın salınmasını teşvik etmesi muhtemeldir. Doktorunuz sizin için doğru olanı reçete edebilir.

5. Klomifen sitrat

Klomifen veya Klomifen sitrat ile ikiz üretme olasılığı yaklaşık %10’dur. Halihazırda daha yüksek olasılık veya ikiz doğum yapan kadınlar, ilacı ile şanslarını daha da artırabilir

Hap, yumurta üretimini arttırmak için in vitro gibi yardımcı üreme tedavilerini denemeden önce alınabilir.

Ayrıca, erkeklerde spermin kalitesini ve miktarını ve hareketliliğini etkileyebilecek hormonal dengesizliklerin tedavisine yardımcı olabilir.

İkiz Bebek İçin Bitkiler

İkizlere gebe kalmak için bitkilerin kullanımını destekleyen bir bilim olmamasına rağmen, Çin ve Ayurveda tıbbı gibi alternatif tıp formları hala doğurganlık ve gebe kalmak için bazı bitkileri kullanmayı teşvik etmektedir. Yine, ikiz veya çoğul gebelikleri ne kadar iyi teşvik edebileceklerine dair doğrudan bir kanıt yoktur.

  • Evening primrose yağının, spermin yumurtalık içinde daha uzun süre hayatta kalmasına izin verebilecek sağlıklı servikal mukusu desteklediğine inanılmaktadır.
  • Meyan kökü hormonal östrojen ve testosteron seviyelerini kontrol ettiği söylenir ve anlayışı destekleyebilir.
  • Keten tohumu yağı doğurganlığı artırabilir ve ikiz gebe kalma şansını artırabilir.
  • Tatlı manyokun ayrıca hiper yumurtlama özellikleri nedeniyle ikizlerin şansını arttırdığı söylenir.
  • Karayılan otunun ikiz kavrama şansını arttırdığı bilinmemektedir, ancak doğurganlık oranını arttırdığına inanılmaktadır.
  • Vitex (iffet ağacı meyvesi) hormonal seviyeleri düzenleyebilir, yumurtlama işlevini teşvik edebilir ve hepsinin ikiz kavrama için uygun olduğu düşünülen yumurtalık kistlerini önleyebilir.

Maca kökünün ayrıca ikiz sahibi olma şansını artırabilecek genel doğurganlığı artırdığına inanılmaktadır.

Bu bitkiler doğal olmasına rağmen, bazı olası yan etkiler taşırlar. Bu nedenle, denemeden önce deneyimli bir bitki uzmanı veya naturopath ile kontrol etmeniz önerilir.

Kaynaklar:

  1. A. Akinboro et al.; Frequency of twinning in southwest Nigeria; Indian J Hum Genet. (2008)
  2. Twins, triplets, and other multiples; Office on Women’s Health; U.S. Department of Health & Human Services (2019)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir