İkiz Gebelik Komplikasyonları ve Riskler Neler?

Tıpkı normal bir hamilelikte olduğu gibi, ikiz bir hamilelikte komplikasyonlar göz ardı edilemez. Aşağıda, ikiz gebeliğin birkaç potansiyel komplikasyonundan bahsettik.

Serviksin erken açılmasına neden olan uterus kasılmalarından kaynaklanan erken doğum ağrınız olabilir.

İkiz gebelikte preeklampsi, tek gebeliklerden iki ila üç kat daha fazladır. Genellikle, kadınlar daha fazla kan için kan duvarlarındaki ekstra basınç nedeniyle ikiz hamilelik sırasında daha yüksek kan basıncına sahip olmak zorundadır. Preeklampsi gebeliğin 20. haftasında ortaya çıkar ve uygun doğum öncesi bakım şiddeti azaltabilir.

Demir, oksijenin kana bağlanmasına yardımcı olur. Demir eksikliği ve vücutta yüksek kan ve oksijen talebi anemiye neden olur. Doktor genellikle bu gibi durumlarda demir takviyeleri reçete eder.

Rahimde bulunan aşırı amniyotik sıvı nedeniyle polihidramnios adı verilen bir durum ortaya çıkar ve bu da göbek ağrısına ve solunum problemine yol açar.

Gestasyonel diyabet, iki plasentanın büyüklüğünün artması, her iki plasentanın daha yüksek hormonal seviyelerinin ve plasenta tarafından insülin direncinin artmasının bir sonucudur. Tedavi edilmezse, anne ve bebeklerde ciddi sorunlara yol açabilir. Beslenme planlarındaki değişiklik ve insülin seviyelerinin yakından izlenmesi bunu önleyebilir.

Rahim içi fetal kayıp, iki fetüsten birinin rahmin içinde öldüğü nadir bir durumdur. Doktor, ölmüş fetüsü cerrahi olarak doğup doğmayacağına dair bir çağrı alır.

Obstetrik kolestaz durumunda, düzensiz safra akışı kan dolaşımında aşırı safra tuzlarının birikmesine neden olur. Uygun ilaç tedavisi ve düzenli izleme, bu durumun etkili bir şekilde tedavi edilmesine yardımcı olacaktır. Yağlı yiyecekleri ve alkolü kesmek bu durumu önler.

Bakınız: İkizlere Hamileyken Ne Kadar Kilo Almalı?

Tek bir hamilelikte benzer komplikasyonlar olabilir. Doktor bu konularda size yardımcı olmalıdır.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.