İkiz Gebelik İhtimalini Artıran Etkenler Nelerdir?

Bazı çiftler, ikiz bebek sahibi olma ihtimalini arttırmak için farklı yollar düşünüp çeşitli yöntemler denerler. Ancak ikiz gebelik şansını artırmak için kanıtlanmış doğal bir yöntem yoktur. İkiz gebelik oluşma ihtimalini artırmak, beslenme ve diyet programı yada mevsim gibi etkenlere bağlı değildir. Bu durum genler sayesinde meydana gelen ve devam eden bir oluşumdur.

Anne adayının aile bireylerinde ikiz veya üçüz hamilelik geçmişinin olması çoğul gebelik ihtimalini artırır. Anne yaşının ileri olması da ikiz gebelik şansını artırabilmektedir. Bunun dışında, tüp bebek tedavisi ve kısırlık tedavisi gören çiftlerde çoğul gebelik görülme sıklığı çok daha fazladır.

İkiz Gebelik Oluşumuna Etki Etmeyen Yöntemler

İkiz gebelik oluşması için yapılabilecek herhangi doğal bir yöntem bulunmamaktadır. İkiz gebelik ihtimalini artıran diyet veya beslenme şekli yoktur. Uygulanan diyet veya farklı beslenme programları ikiz gebelik oluşmasını sağlamaz. Doğal yöntemler ile alınan önlemler ikiz gebelik meydana getirmez.

İkiz Gebelik Oluşumuna Sebep Olabilecek Etkenler Hangileridir?

 • İkiz gebelik (çift yumurta ikizlerinin görüldüğü gebelikler), ailede bulunan genler ile ilgilidir.
 • Kısırlık tedavisi gören çiftlerde, alınan ilaçlar sonucunda ikiz gebelik oluşabilir.
 • Yaşı büyük olan anne adaylarının ikiz bebek sahibi olma olasılığı daha fazladır.
 • Tüp bebek tedavisi ve aşılama yöntemi ikiz bebek sahibi olma ihtimalini arttırır.
 • İkiz gebelik, ırklar arasında da farklılık gösterir. Bazı toplumlarda ikiz gebelik görülme oranı fazlayken, bazılarında bu oran daha düşüktür. Dünya genelinde ikiz gebelik oluşma oranı ortalama %1 iken, Japonya’da bu oran çok daha düşüktür.

Tüp Bebek Yöntemi İle Oluşan İkiz Gebelik

Tüp bebek yöntemi uygulandığında, ikiz gebelik oluşma şansı artar. Tüp bebek tedavisinde, döllenmenin başarılı olması için yumurtanın içine çok sayıda sperm bırakılır. Çok sayıda spermin konulmasının sebebi ise, anne adayının hamile kalma olasılığını arttırmaktır.

Bazı durumlarda birden fazla sperm yumurtaya tutunur ve birden çok zigot oluşur. Bunun sonucunda ikiz ya da üçüz gebelikler meydana gelir. Doğal yollarla oluşan ikiz gebelik oranı %1 iken, tüp bebek yöntemi ile oluşan gebeliklerde bu oran %13’e kadar çıkabilmektedir.

İleri Yaşta Hamile Kalmak İkiz Bebek Sahibi Olma Olasılığını Arttırır!

İleri yaştaki anne adayları, daha fazla sayıda yumurtlama gerçekleştirdikleri için ikiz gebelik meydana gelme şansı daha fazladır. 20’li yaşlarda ikiz gebelik oluşma oranı ortalama binde 21 iken, anne adayının 45 yaş ve üzerinde olduğu durumlarda bu oran binde 51’e kadar çıkabilmektedir.

İkiz Gebelik Kimlerde Daha Sık Görülür?

 • Bazı toplumlarda, ikiz gebelik görülme oranı daha fazladır. Örneğin Nijerya’da %5 oranında ikiz gebelik görülür.
 • Anne yaşının büyük olması (ileri yaşta gebelik), ikiz gebelik meydana gelme ihtimalini arttırır. Genç yaştaki annelere oranla, ileri yaşlarda (35 yaş ve üstünde) hamile kalma olasılığı daha düşüktür. Ancak ileri yaşta hamilelik meydana geldiğinde, ikiz veya üçüz gebelik olma ihtimali oldukça yüksektir.
 • Anne adayının 1.derece yakın akrabalarında ikiz gebelik olması,anne adayında ikiz gebelik meydana gelme ihtimalini artırır. Ancak babanın ailesinde ikiz gebelik olması, ikiz gebelik ihtimalini etkilemez. Bu durum yalnızca çift yumurta ikizleri için geçerlidir. Tek yumurta ikizi oluşma ihtimali genetik faktörlerden etkilenmez.
 • Güneşli gün sayısının fazla olduğu ülkelerde yaşayan ve yaz aylarında hamile kalan anne adaylarının ikiz bebek sahibi olma olasılığı artar.
 • Uzun boylu ve iri kadınların ikiz bebek sahibi olma olasılığı yüksektir.
 • Tüp bebek tedavisi, yumurtlama düzenleme tedavisi ve aşılama yöntemi ikiz gebelik oluşma ihtimalini oldukça büyük bir oranda artırır.
 • Tek yumurta ikizi oluşma şansı, yalnızca tüp bebek tedavisi gören kadınlarda daha fazladır. Bunun dışında, tek yumurta ikizi oluşma olasılığı hiçbir faktörden etkilenmemektedir. Tek yumurta ikizi oluşma oranı, farklı ırklarda değişiklik göstermez. Ayrıca ailede ikiz gebelik bulunması gibi genetik faktörlerden de etkilenmez. Tek yumurta ikizi hamileliği görülme oranı, dünyanın her yerinde aynı olup bu oran 1/250’dir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir