İkiz Gebelik Hakkında Bilgiler (TekYumurta İkizleri & Çift Yumurta İkizleri)

Çoğul gebeliklerin en sık rastlanan çeşidi, ikiz gebeliklerdir. İkiz gebelik, doğal yollar ile oluşan her 80 gebelikten 1’inde meydana gelir. İkiz gebelik görülme oranı, tüp bebek tedavisi gören ve hamile kalmak için ilaç tedavisi alan anne adaylarında daha fazladır.

İkiz gebelikler, tek yumurta ikizi (monozigotik) ve çift yumurta ikizi (dizogotik) olmak üzere ikiye ayrılır. Çift yumurta ikizi oluşma sıklığı, tek yumurta ikizlerine kıyasla daha fazladır. Bütün ikizlerin yalnızca onda birini tek yumurta ikizleri oluşturmaktadır.

Tek Yumurta İkizleri (Monozigotik İkizler)

Tek yumurta ikizlerinin görüldüğü gebeliklerde, bir sperm bir yumurtayı döller. Döllenmiş yumurta (zigot), daha sonra ikiye bölünerek birebir aynı olan iki eş zigot oluşturur. Tek yumurta ikizlerinin genetik yapıları aynıdır. Bu nedenle, bebeklerin cinsiyetleri aynı olur ve dış görünüşleri de oldukça benzerdir.

Döllenmiş yumurtanın bölünmesi, döllenmeden sonraki ilk 3 gün içerisinde gerçekleşirse, iki amniyon kesesi ve iki plasenta oluşur. Döllenmeden sonraki 4 ile 8. günler arasında bölünme meydana gelirse, iki amniyon kesesi ve bir plasenta oluşur. Bölünme, 9-13 gün aralığında olursa bir amniyon kesesi ve bir plasenta oluşur. Eğer bölünme 13. günden sonra meydana gelirse, yapışık ikizler (siyam ikizleri) oluşur.

Tek yumurta ikizlerinde en sık görülen durum, iki amniyon kesesi ve bir plasentanın oluşmasıdır. İkiz gebeliklerin kontrolünde, bir ya da iki plasenta oluşması oldukça önemlidir. Plasenta oluşumu, 11. ile 15. haftalar arasında yapılan ultrason taramaları sonucunda anlaşılır.

Çift Yumurta İkizleri (Dizigotik İkizler)

Çift yumurta ikizleri, iki ayrı sperm hücresinin iki ayrı yumurta hücresini döllemesi sonucunda oluşur. Çift yumurta ikizlerinin genetik yapıları birbirinden farklıdır. Bu yüzden, bebeklerin fiziksel özellikleri ve dış görünüşleri birbirinden farklı olur.

Çift yumurta ikizlerinin cinsiyetleri ise, farklı ya da aynı olabilir. Aynı anda annenin karnında bulunan farklı iki kardeş gibidirler. Bu gebeliklerin hepsinde, iki ayrı plasenta bulunur ve amniyonları farklıdır.

İkiz Veya Üçüz Gebelik Kimlerde Daha Sık Görülür?

 • İleri yaştaki (35yaş ve üzeri) gebeliklerde, çoğul gebelik daha sık görülür. Anne adayının yaşı ilerledikçe, genç yaşlara oranla hamile kalma ihtimali zorlaşır. Fakat hamile kalındığında ise, çoğul gebelik görülme oranı daha fazladır.
 • Bazı ırklarda çoğul gebeliklere daha fazla rastlanır. Örneğin, Nijerya’da ikiz gebelik görülme oranı yaklaşık %5 civarındadır.
 • Anne adayının ailesinde ikiz gebelik varsa, çoğul gebelik görülme şansı artar. Ancak bu durum, yalnızca çift yumurta ikizleri için geçerlidir. Baba adayının ailesinde ikiz olması ise, ikiz gebelik görülme olasılığını etkilememektedir.
 • Yaz aylarında güneş ışığına çok fazla maruz kalan bölgelerde ikiz gebelikler daha fazla görülebilir.
 • Uzun boylu ve kilolu kadınlarda çoğul gebeliklere daha sık rastlanmıştır.
 • Gonadotropin veya klomifen sitrat tedavisi sonucunda hamile kalan kadınlarda, ikiz gebelik görülme şansı artar.
 • Tek yumurta ikizi oluşma ihtimali, yalnızca tüp bebek tedavisi gören kadınlarda daha fazladır. Bunun dışında, tek yumurta ikizi oluşma olasılığı hiçbir faktörden etkilenmemektedir. Tek yumurta ikizi hamileliği görülme oranı, dünyanın her yerinde aynı olup bu oran 1/250’dir.

İkiz Gebeliklerde Artan Riskler Nelerdir?

 • Bulantı ve kusma daha sık görülür.
 • Erken doğum ve düşük riski, normal gebeliklere kıyasla daha yüksektir.
 • Hamilelikte oluşan yüksek tansiyon hastalığı daha fazla görülür.
 • İkiz gebeliklerde plasenta anomaliliklerine daha sık rastlanır.
 • Kansızlık daha fazla görülür.
 • Spastik özürlü bebek oluşma ihtimali daha fazladır.
 • Kaybolan ikiz sendromu ve ikizden ikize transfüzyon sendromu görülebilir.
 • Kordon dolanması ve buna bağlı ölüm riski daha fazladır.

İkiz Gebeliklerde Normal Doğum Mu Sezaryen Doğum Mu Önerilir?

Çoğul gebelikler için son yıllarda izlenen yaklaşım genellikle sezaryen doğumdur. Doğum kanalına iki bebeğin de baş tarafıyla geldiği pozisyonlarda ise, doktor muayene bulgularına bakar. Bunun sonucunda, sezaryen ya da normal doğuma karar verir. İkiden fazla bebeğin bulunduğu çoğul gebeliklerin tamamında ise, sezaryen doğum tercih edilmektedir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.