İkiz Gebelik Belirtileri ve Olasılığı Nelerdir?

İkiz Hamilelik

Çoklu gebeliği (ikiz, üçüz) olan kadınlar, tek bir bebek taşıyanlarla benzer semptomlara sahip olsalar da, gözden kaçırmayabileceğiniz bazı belirtiler vardır. Bunlar aşağıda yer alıyor:

Kan testi sonuçları değişebilir: Erken kan testinizde hCG hormonal seviyeleri daha yüksektir. Bu da birden fazla bebek taşıyabileceğinizi gösterir. Bununla birlikte, bu kesin değildir. Çünkü bazen singleton gebelikleri bile hormonal seviyelerde bir artış gösterebilir.

Aşırı hamilelik belirtileri: İkizlere hamile iseniz, hormonal yükselmelerle ilgili daha şiddetli belirtiler yaşarsınız. Tek bir bebek taşıyanlardan daha şiddetli bulantı ve kusmanız olabilir.

İkiz taşıyan kadınlar hiperemezis gravidarum olarak bilinen aşırı sabah hastalığına (bulantı) sahip olacaklar. Durum o kadar şiddetlidir ki tıbbi yardımlara ihtiyaç duyabilirsiniz.

Daha belirgin göbek: Artan göbek boyutu ve ağırlık ikiz gebeliğin kesin bir ölçüsü olmamasına rağmen, çoğu ikiz annenin hamileliğin başlarında hızla büyüyen karınları vardır.

Tek Yumurta Ve Çift Yumurta İkizleri Nasıl Oluşur?

Tek yumurta ikizleri monozigotik ikizlerdir ve tek bir döllenmiş yumurta bölündüğünde ve iki bebeğe dönüştüğünde oluşur. Aynı genetik bilgiyi paylaşırlar ve benzer görünürler. Çift Yumurta İkizleri (Dizigot İkizler)  ve iki ayrı yumurta iki ayrı sperm tarafından döllendiğinde oluşur. Aynı genleri paylaşmazlar ve benzer görünmezler.

İkiz Gebe Kalma Olasılığı Nedir?

Ailede ikizler varsa veya ikiz olan kardeşleriniz varsa, ikizlere gebe kalma şansı artacaktır. Artan yaş ve vücut kitle indeksiniz, çocuk sayısı ve boyunuzla şansınız artar.

Tek yumurta ikizleri kalıtım, anne yaşı, doğum sayısı vb. Ne olursa olsun rastgele gelişir. Tek yumurta ikizleri şansı her 285 gebelikte bir olacaktır.

En Sık Sorulan Sorular

İkizlerin Aynı Parmak İzleri Var mı?

Hayır, ikizlerin genleri benzer kalıplara sahip olsa da aynı parmak izlerine sahip olmayacaktır. Hamileliğin ilk haftalarından itibaren, bir bebek parmak izi geliştiğinde, her ikiz bebeğe farklı parmak izleri oluşması için intrauterin ortamda küçük farklılıklar olacaktır.

 İkiz veya Çoklu Gebeliği Nasıl Anlarım?

Yukarıda belirtilen belirtiler ikiz hamileliği gösterebilir, ancak bir ultrason bunu doğrulayabilir. Ultrason taraması ikizleri hamileliğinizin altı ila yedi haftası kadar erken tespit edebilir.

İkizlerden Birini Düşük Yaparsam Diğeri Hayatta Kalır Mı? Başarılı Bir Gebelikte Sonuçlanır mı?

Evet, bir fetüsü düşürmek ve diğerine hamile kalmak mümkündür, bu da başarılı bir hamilelik ile sonuçlanır. Ayrıca, bir fetüsün kürtajı diğer bebek için risk oluşturmaz veya arttırmaz.

Polar Vücut İkizleri Nedir?

Polar vücut ikizleri, döllenmemiş bir yumurta eşit olmayan parçalara ayrıldığında ve her parça iki farklı sperm tarafından döllendiğinde gelişir. Genellikle yumurtlamanın sonunda, gelişmekte olan yumurta aynı sayıda kromozom ile eşit olmayan iki hücreye ayrılır.

Çoğu durumda, polar vücut dejenere olur ve ölür. Bununla birlikte, nadir durumlarda, polar vücut, yumurta başka bir sperm tarafından döllendiğinde aynı zamanda bir sperm tarafından döllenir. Bu nedenle, genlerinin %75’ini (anneden) paylaşan ve kalan %25’inde (babadan iki farklı sperm nedeniyle) farklılık gösteren ikizlerle sonuçlanır.

İkiz Gebelikte Hangi Önlemler Alınmalıdır?

İkizlere hamile kaldığınızda almanız gereken önlemler, taşıdığınız bebek sayısına bakılmaksızın aynıdır. Şunları içerirler:

  • Dengeli beslenin.
  • Nazik egzersizler yapın.
  • Yeterli miktarda sıvı tüketin.
  • Doğum öncesi düzenli doktor randevusu alın.
  • Dinlenin.
  • Ağırlık kaldırmaktan kaçının.
  • Seyahat ve zihinsel stresden kaçının.

Uyarı: Ancak, bu belirtilerin ikiz hamileliğinizde %100 doğru sonuç vermediğini unutmayın. Yanıtlarınız ikizlere sahip olma olasılığının yüksek olduğunu gösteriyorsa, bunu onaylamak için sağlık uzmanınıza görünmelisiniz.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir