İkiz Gebelik Bebeklerin Sağlığını Nasıl Etkiler?

İkiz gebelikler bebekleri bir ölçüde etkileyebilir. Birkaç sağlık sorunu şunları içerir:

Erken doğum: Doğan bebekler 37 haftadan önce olabilir ve yakından izlenmeleri gerekir. Bu, çocukta çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Bağırsak sorunları ve nefes alma sorunları geliştirebilirler. Ayrıca, uzun vadeli sorunlar, çocuğun gelişimsel dönüm noktalarına ulaşamamasına ve okuldaki düşük performansa yol açmasına neden olan gelişimsel gecikmeyi içerebilir.

Fetüste büyüme sorunları: İkiz gebelik, bir bebeğin diğerinden daha küçük olması gibi büyüme sorunları ile ilişkili olabilir. Bu durumda ikizlere uyumsuz ikizler denir. Bebeğin besinlerine daha fazla talep olduğundan ve plasentanın büyümeyle başa çıkması imkansız hale geldiğinden, fetüsün büyüme hızı 30 hafta ila 32 haftaya kadar yavaşlayabilir. Buna IUGR veya intrauterin büyüme kısıtlaması denir. Bu da düşük doğum ağırlıklarına neden olur.

Düşük doğum ağırlığının komplikasyonları: Daha düşük doğum ağırlığı ile doğan bebeklerin (beş kilodan az) prematüre retinopatisi ve yüksek tansiyon gibi sağlık sorunları olması daha olasıdır. IUGR bebekleri görme ve işitme kaybı, serebral palsi ve mental retardasyon gibi uzun süreli sağlık sorunları geliştirme riski altındadır.

Doğum kusurları: İkiz gebelik, vücutlarını etkileyen bebeklerde doğum kusurlarına neden olabilir. Bedensel işlevlerde değişikliklere yol açabilir veya vücut parçalarının şeklini değiştirebilir. Birden fazla bebeğin bekar bebeklere kıyasla doğum kusurlarıyla karşılaşma olasılığı daha yüksektir.

İkizden İkize Transfüzyon Sendromu, bir plasentanın anormal bir kan damarı oluşumu yoluyla iki bebek arasında paylaşıldığı bir durumdur. Bu sırada, bir bebek diğerinden mahrum kalan ve o bebeğin hayatını riske atan yeterli kan akışı alır. Bununla birlikte, bir lazer cerrahisi, iki bebeği bağlayan anormal kan damarlarını kapatarak bu durumu tedavi edebilir. Amniyosentez, ekstra amniyotik sıvının uterustan boşaltıldığı TTTS’yi tedavi etmek için başka bir prenatal testtir.

Bakınız: İkizlere Hamileyken Ne Kadar Kilo Almalı?

İkiz gebelikte yenidoğan ölümü, doğumlarının ilk 28 günü içinde ölen bebeklerin erken doğumu ile ilişkilidir.

Hamileliğin kendisi karmaşık olabilir ve bununla başa çıkmaya hazır olmalısınız!

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir