İkiz Bebek Hangi Durumlarda Olur?

İkizlere sahip olma şansım nedir?

Aşılama ve tüp bebekte çoğul hamilelik olur mu? İkiz gebelik şansını artıran faktörler nelerdir? Doğal yolla ikiz bebek nasıl yapılır? Ailede ikiz yoksa ikiz bebek olur mu? İkiz gebelik tekrarlar mı? İkiz bebek nasıl yapılır? İkiz hamilelik için ne yapılmalı?

Hamileliğin erken dönemindeyseniz veya hamile kalmaya çalışıyorsanız, ikiz veya çoğul gebelik taşıma olasılığınızın ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Doğurganlık ilaçlarının ve yardımcı üreme teknolojisinin (ART) kullanımının artmasıyla ikizler ve çoğul gebelikler her geçen gün daha yaygın hale geliyor. Bu tedavilerin ikiz ve çoğul gebelik olasılığını artırdığı bilinmektedir.

Bugün her 32 doğumdan biri ikizle sonuçlanıyor. Bu, 1980’den bu yana %65’lik bir artışı temsil ediyor. Doğurganlık ilaçları ve tedavilerinden yararlanmadan ikizlere hamile kalan kadınlara gelince, bu oran 89 doğumda birdir.

Çok daha çarpıcı olan, yüksek dereceli çoklu doğumlardaki önemli artış. 1980-1998 yılları arasında üçüz ve üst düzey doğum oranı %400’den fazla arttı. Hala önemli olsa da, araştırmacılar doğurganlık tedavilerini ve tekniklerini iyileştirdikçe oran biraz düşüyor. Örneğin, 2003 yılında her 535 doğumdan biri üçüz veya daha yüksek dereceli katlarla sonuçlandı.

Bakınız: Hamilelikte İkiz Bebek Belirtileri

Tek Yumurta İkizleri

On yıllar boyunca tutarlı kalan bir sayı, döllenmiş bir yumurtanın ikiye bölündüğü (monozigotik) tek yumurta ikizlerini doğurma olasılığıdır. İstatistik dünya çapında her 1000 doğumda 3-5 oranında sabit kalır.

Yumurtalıklarınızı uyaran ilaçlar, aynı anda birkaç yumurtanın salınmasına neden olabilir. Gonadotropin kullanan kadınların %20’si ikizlere veya çoğuna hamile kalacaktır. Clomid alırken hamile kalan kadınların ikiz doğurma olasılığı %5 – %12’dir.

İn vitro fertilizasyon (IVF), rahminize implante edilen embriyoların sayısına bağlı olarak çoğul gebelik şansınızı %20 – %40 arasında artırır. Gamete intrafallopian transferi (GIFT) ve zigot intrafallopian transferi (ZIFT) de gebelik başına birden fazla fetüsle sonuçlanma eğilimindedir.

IUI (intrauterin tohumlama), çoklu gebelik oranını artırmaz, ancak bu tedavi genellikle doğurganlık ilaç tedavisi ile birleştirildiğinden, çoklu kavramında eş zamanlı bir artış vardır.

Çift Yumurta İkizleri

Bu tedaviler çift yumurta ikizlerine veya iki sperm tarafından döllenmiş iki yumurtaya sahip olma şansınızı artırsa da, ilk kanıt damlamaya başladı ve bu tür tedavilerin aynı zamanda tek yumurta ikizlerine kavuşma oranını da artırdığını gösteriyor.

İkiz Gebelik Şansını Artıran Faktörler

İkiz veya çoğul gebelik olma şansınızı artırabilecek diğer bazı faktörler şunlardır:

* Aile Geçmişi — Eğer ikizseniz veya ailenizde ikizler varsa, ikiz sahibi olma şansınız daha yüksektir. Çift yumurta ikizlerinin ikiz doğurma şansı 60’ta bir.

* Irk – Afrikalı Amerikalıların Hispaniklerden veya Asyalılardan daha fazla ikizleri var.

Azalan Doğurganlık

* Yaş — İleri yaşlı kadınların ikiz ve çoğuna sahip olma şansı daha yüksektir. 2006 yılında yapılan bir araştırma, 35 yaşın üzerindeki kadınların genç kadınlara göre daha yüksek folikül uyarıcı hormona (FSH) sahip olduğunu göstermiştir. Genel olarak bu, doğurganlığın azaldığının bir işaretidir, eğer ileri yaşlı kadınlar hamile kalırsa ikizlere hamile kalma şansı daha yüksektir.

* Çok sayıda hamilelik – Ne kadar çok hamilelik yaşarsanız, ikizlere sahip olma olasılığınız o kadar artar.

* İkiz Geçmişi – Çift yumurta ikizleri doğurduğunuzda, başka ikizlere gebe kalma şansınız gelecekteki gebelikler için ikiye katlanır.

* Vücut tipi — İri, uzun boylu kadınların ikizlere sahip olma olasılığı minyon yapılı kadınlardan daha fazladır.

Önerilerin Makaleler:

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir