İdrar Rengi Hamilelikte Nasıl Olur Ve Ne Zaman Endişelenmeli?

Hamilelikte idrar rengi neden değişir? Hamile olan kadınlarda idrar rengi nasıl olmalı? Hamilelikte idrar rengi neden koyu olur? İdrar rengi cinsiyeti belirler mi?

Hamile kaldıktan sonra değişen birçok şey arasında idrara çıkma sıklığı da vardır. Bu, bağımsız olarak değerlendirebileceğiniz ve değişiklikleri uygun analiz için doktorunuza bildirebileceğiniz hamilelik belirtileri arasında bir parametredir. Bu yazıda, hamileyken idrar renginin neden değiştiğini ve ne anlama gelebileceğini anlamanıza yardımcı olacağız.

Normal İdrar Rengi Nasıl Olmalı?

İdrar rengi her insan için farklı olsa da, genellikle sarı spektrumun (açık, şeffaf sarı ila biraz daha koyu sarı) altına düşer. Hidrasyon seviyeleri, gıda, ilaçlar ve ayrıca hemoglobin varlığı idrar rengini etkileyebilir. Anormal renkte idrar bulutlu, koyu veya hatta kırmızı olabilir.

Hamilelik İdrarı Rengi Neden Değişir?

Hamilelik sırasında idrarın rengi hidrasyona, beslenmeye, ilaçlara ve kadının sağlık durumuna bağlıdır. Renkteki değişiklik çoğunlukla ürokrom (hemoglobin yıkımının son ürünü) konsantrasyonundan kaynaklanmaktadır.

Bunun dışında hamilelik belirtisi olarak da idrar renginde de değişikliklere neden olabilir.

Hamilelikte İdrar Rengi Neden Değişir?

Çeşitli sebepler hamile kadınların idrar renginde bir değişikliğe yol açabilir. Bunlardan bazıları şöyledir:

1. Dehidrasyon:

İlk üç aylık dönemde, hiperemezis gravidarum olarak da adlandırılan bulantı ve kusma yaşamanız daha olasıdır. Koyu renkli az miktarda idrarla sonuçlanan dehidrasyona (vücudun susuz kalması) neden olabilir.

2. Doğum öncesi (prenatal) vitaminler ve takviyeler:

Hamilelikte alabileceğiniz farklı vitaminler ve takviyeler, koyu idrarın başka nedenleri olabilir. Vitamin veya takviye doz aşımı durumunda, idrarda kan olabilir.

3. Beslenme:

Beslenme değişikliği hamile kaldıktan sonra ilk odaklandığınız şeydir. Pancar ve kuşkonmaz gibi bazı belirli meyve ve sebzeler idrar rengini değiştirir.

Bakınız: Gebelikte Beslenme Rehberi

4. İdrar yolu enfeksiyonları:

Hamile kadınlar böbrek, üreter, idrar kesesi ve üretra enfeksiyonlarını içerebilen idrar yolu enfeksiyonlarına karşı daha savunmasızdır. İdrar yolu enfeksiyonları belirtileri arasında sık idrara çıkma, alt karın bölgesinde yanma hissi ve idrarda kan ve mukusun geçmesi, hepsi parlak renkli idrar yapar.

Bakınız: Hamilelikte Böbrek Enfeksiyonu

5. Böbrek hastalığı:

Böbrekler atıkları vücuttan filtreler ve atar. Böbreklerdeki herhangi bir enfeksiyon veya bozukluk koyu renkli idrara neden olabilir.

6. Böbrek taşları:

Gebelikte nadir bir durum olsa da, böbrek taşları böbreklerin normal işleyişine müdahale eder ve idrarda kan ile birlikte karın ağrısı, bulantı ve kusmaya neden olabilir.

7. Hematüri:

Bu, kırmızı kan hücrelerinin idrara sızdığı ve koyu kahverengi ila kırmızı bir renk verdiği bir durumdur. Bu enfeksiyonlar, taşlar, tümörler, kan inceltici kullanımı, gıda alımı, travma veya kan damarı sorunlarıyla etkileşen bazı metabolik bozukluklardan kaynaklanabilir.

Bir doktor görüp görmemeniz, idrarın rengine ve yaşadığınız diğer rahatsız edici semptomlara bağlıdır.

Ne Zaman Doktora Gitmelisiniz?

İdrar renginde kalıcı bir değişiklik olup olmadığını veya idrarda kan olup olmadığını, idrar yaparken şiddetli ağrı ve sık idrara çıkma olup olmadığını doktorunuza danışın. Doktorunuz sağlık geçmişinizi kontrol edebilir ve idrar tahlili ve kan testleri önerebilir.

İdrar tahlili, kırmızı kan hücrelerini, beyaz hücreleri, protein seviyelerini, bakterileri ve idrarda bulunan diğer yabancı bileşikleri kontrol edecektir. Kan testleri, karaciğer enzimleri ve böbrek fonksiyon seviyelerinin belirlenmesine yardımcı olabilir. Sonuçlar neden idrar renginde bir değişiklik olduğuna dair bir ipucu sağlayacaktır.

Hamilelikte idrar rengindeki değişikliğin genellikle zararsız olduğunu ve sadece diğer semptomlarla ilişkili olması durumunda riski gösterdiğini anlayın. Renk değişikliğinin dehidrasyondan kaynaklandığından şüpheleniyorsanız, bol miktarda su tüketin ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakın. Panik veya alarm için bir neden yoktur ve bir şey yanlış görünüyorsa doktora gitmek yardımcı olur.

Hamileyken idrar renginde herhangi bir değişiklik fark ettiniz mi? Aşağıdaki yorum bölümündeki deneyiminizi bize anlatın.

Kaynaklar:

  1. Urine – abnormal color; U.S. National Library of Medicine (2017)
  2. Prenatal Multivitamins; Regents of the University of Michigan (2018)
  3. Urinalysis; College of Science and Mathematics James Madison University

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir