Horlama Gebeliği Etkiler Mi? Riskli Mi?

Gebelikte horlama endişe kaynağı olmayabilir. Ancak eğer öyleyse, nasıl tanımlanacağını ve tıbbi müdahale aramayı bilmek önemlidir.

189 gebe kadından yapılan bir çalışmada, horlamanın aşağıdaki durumlarda anne ve bebek için bir risk gösterebileceğini belirtmektedir:

Alışılmış horlama, sezaryen riski ve düşük doğum ağırlıklı bebekler de dahil olmak üzere hem anne hem de bebek için kötü sonuçlarla ilişkilidir.

Diğer bir komplikasyon, gelişimsel gecikmeleri olan küçük bebeklere neden olabilecek intrauterin gelişme geriliği (IUGR) olabilir. Hamilelikte bedensel değişikliklerden kaynaklanıyorsa, bir sonraki konuşacağımız çareleri deneyebilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Hamilelikte Horlama Olur Mu?

Hamilelikte Horlama Nasıl Engellenir?

Gebelikte horlamayı yönetmek için bu basit çözümleri deneyebilirsiniz:

  • Eczanelerde kolayca bulunan burun spreyleri, horlamayı yönetmek için ilaçsız bir yoldur. Burun pasajlarının tıkanıklığını temizleyebilir ve horlamayı önleyebilirler.
  • Yatak odanızdaki sıcak buğulu nemlendirici burun tıkanıklığınızı tedavi edebilir ve horlamadan rahatlama sağlayabilir. Rahatsız bir uyku için sekiz saat veya daha uzun süre çalışan bir nemlendirici seçin.
  • Kan dolaşımını iyileştirmek için sol tarafınızda uyuyun ve sağlıklı bir şekilde uyuyun.
  • Serbest hava akışına izin vermek için başınızın altına en az iki yastık koyun. Bu nefes almayı kolaylaştırabilir ve horlamayı azaltabilir.
  • Gerekenden daha fazla kalori alımını önlemek için yeme alışkanlıklarına uyun. Aşırı kilo alımı horlamanın nedenlerinden biri olabilir. Bu nedenle, ne yediğinize dikkat edin ve sıfır besin değeri olan yiyeceklerden kaçının.
  • Hava yollarını tıkayabilen ve horlamaya neden olabileceğinden sigara, alkol ve uyku haplarından kaçının. Hem hamile anne hem de bebek için de tehlikelidir.

Bu önlemler yardımcı olmazsa ve horlamanız sizi rahatsız ediyorsa, doktora gitmelisiniz.

Hamilelikte Horlama Ne Zaman Geçer?

Bebeğinizi doğurduktan sonra horlama şikayetinden kurtulabilirsiniz. Hemen değilse, hamilelikten sonra aldığınız kiloları verdikten sonra horlamanız geçebilir.

Hamilelikte Horlama Çok Mu Olur?

Hamile kadınların artan östrojen seviyeleri, göbek ve kan dolaşımı nedeniyle hamile olmayan kadınlardan daha fazla horlaması muhtemeldir. Hamilelikten önce hiç horlamayanlar hamilelikte horlayabilirler

İyi haber şu ki, sonsuza kadar horlamayacaksın. Bebeğiniz doğduğunda, horlamanın büyük olasılıkla yok olması muhtemeldir. Ama uykusuz geceler? Bir süre daha horlama olabilir!

Kaynaklar:

  1. 20 Common Health Questions; Harvard Health Publications
  2. Neurology – OSA Brochure; University of Rochester Medicine
  3. M Paul; Study Finds New Risk For Snoring Pregnant Women; Northwestern University (2009)

Hamilelikte horlama şikayetiniz oldu mu? Aşağıdaki yorum bölümünde deneyimlerinizi okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir