Histerektomi Sonrası Hamilelik: Oranlar, Riskler ve Komplikasyonlar

Histerektomi nedir? Hangi durumlarda uygulanır? Histerektomi neden olur? Rahim alındıktan sonra Nelere dikkat etmeli? Rahim alındıktan sonra neler olur? Histerektomi ameliyatı olanların Yorumları

Histerektomi (Rahmin Alınması) Nedir?

Histerektomi, çeşitli sağlık nedenleriyle rahmi çıkarmak için cerrahi bir prosedürdür. Ayrıca tıbbi gereksinime göre bir veya her iki yumurtalığın, fallop tüplerinin veya serviksin çıkarılmasını içerebilir.

Bu yazıda, histerektomi prosedürün neden yapıldığını, nelerin bulunduğunu ve histerektomi sonrası hamile kalma şansını anlamanıza yardımcı oluyoruz.

Histerektomi Neden Yapılır?

Histerektomi, kadın üreme sistemini etkileyen sağlık sorunlarını tedavi etmek için tıbbi olarak gerekli bir prosedürdür. Aşağıdaki sağlık sorunlarından herhangi birine sahipseniz bunlara ihtiyacınız olabilir:

Ağır veya olağandışı kanama: Hormonal düzeylerde, vajinal enfeksiyonlarda, fibroidlerde veya kanserlerde dalgalanma aşırı ve uzun süreli kanamaya neden olabilir.

Rahim fibroidleri: Bu kanserli olmayan tümörler uterus duvarında rapor edilir ve ağır adet kanamasına ve ağrısına yol açabilir.

Endometriozis: Uterusu kaplayan dokunun uterusun dışında ve yumurtalıklar, fallop tüpleri ve dış uterus yüzeyi gibi diğer bölgelerde yetiştiği bir durumdur. Semptomlar adet dönemleri, sindirim sorunları ve farklı şiddetli ağrı türleri arasında lekelenme veya kanamayı içerebilir.

Uterin prolapsus: Rahim aşağıya inip vajinaya bastığında ortaya çıkar. Daha önce vajinal doğum yapmış ve obezite veya yaşlanma nedeniyle gelişebilen kadınlarda olması muhtemeldir. Anormal vajinal kanama veya akıntıya ve bağırsak ve idrar problemlerine yol açabilir.

Adenomyoz: Doku astarının uterusun kas duvarlarına dönüştüğü uterus duvarlarının kalınlaşmasıdır. Ağır kanama ve şiddetli ağrıya yol açar.

Rahim, serviks, yumurtalık veya endometriyum kanseri: Radyasyon tedavisi, hormon tedavisi ve kemoterapi gibi diğer tedavi prosedürleri işe yaramazsa histerektomi seçeneği olabilir.

Histerektomi yaptırmak hamile kalma yeteneğinizi sonlandıracaktır. Hamile kalmayı planlıyorsanız, alternatifler için doktorunuza danışmalısınız. Endometriozis, uterus prolapsusu ve fibroidler gibi bazı durumlar için daha az invaziv seçenekler olabilir.

Histerektomi Çeşitleri

Neden ihtiyacınız olduğuna ve üreme sisteminizin bunu ne kadar iyi sürdürdüğüne bağlı olarak belirli bir histerektomi tipine ihtiyacınız olabilir.

 • Total histerektomi: Rahim ve serviksi giderir ve yaygın olarak tercih edilen bir seçenektir.
 • Subtotal histerektomi (kısmi veya supraservikal olarak da adlandırılır): Rahmin sadece üst kısmını çıkarır ve serviks bırakır. Yumurtalıklar çıkarılabilir veya çıkarılmayabilir.
 • Bilateral salpingo-ooferektomi ile total histerektomi: Rahim, serviks, fallop tüpleri ve yumurtalıklar alınır.
 • Radikal histerektomi: Kanserleri tedavi etmek için kullanılır. Pelvik bölgedeki vajina, lenf bezleri ve yağ dokusunun üst kısmını çıkarır.

Histerektomi Nasıl Yapılır?

Bir histerektomi çeşitli şekillerde yapılır – vajina, karın veya laparoskopi kullanılarak. Yöntem sağlık geçmişinize ve ameliyatın nedenine bağlıdır.

1. Vajinal histerektomi: Vajinanın yakınında küçük bir kesi yapılır ve rahim (veya diğer kısımlar) içinden çıkarılır. Daha az zaman alır ve daha hızlı iyileşme sağlar. Kadınların çoğu çalışmalarına veya aktivitelerine karın ameliyatı geçirmekten daha erken devam edeceklerdir.

2. Abdominal histerektomi: Alt bölümünüzde C-kesitli kesi gibi düzenli bir kesi ile yapılır. Açıklık pelvik organların net bir görünümünü verir. İyileşmesi uzun zaman alır ve kanama, yara enfeksiyonu, sinir ve doku hasarı ve kan pıhtıları gibi komplikasyonlara yol açabilir.

3. Laparoskopik histerektomi: Karnınızda bazı küçük kesiler yapılarak yapılır. Pelvik organları görüntülemek için bir laparoskop yerleştirilir. Hem prosedür hem de iyileşme daha az zaman alır.

4. Robot destekli laparoskopik histerektomi: Bu prosedürde cerrah, alt karın bölgesindeki küçük bir insizyonla ameliyatı gerçekleştirmek için robotik bir makineyi kontrol eder.

Histerektomi Ameliyatının Riskleri ve Komplikasyonları

Herhangi bir cerrahide olduğu gibi, histerektomi de bazı risklere ve uzun süreli komplikasyonlara neden olabilir.

Prosedürle ilgili olası risklerden bazıları şunlar olabilir:

 • Kan pıhtıları
 • Mesane veya bağırsak yaralanması
 • Enfeksiyon
 • Transfüzyon gerektirebilecek kan kaybı
 • Anestezi verirken karşılaşılan sorunlar

Histerektomiyi takiben, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı uzun vadeli komplikasyonlarınız da olabilir:

 • Azalmış veya kaybolmuş kadınlık hissi
 • Cinsel dürtüde azalma (her iki yumurtalığın da çıkarılmasıyla)
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı (kısmi vajinal çıkarılma durumunda)
 • Pelvik güçsüzlük
 • Vajinal kuruluk (yumurtalıkların çıkarılmasından sonra düşük östrojen seviyelerinden dolayı)
 • Osteoporoz riski

Histerektomi Sonrası Hamile Kalınır Mı?

Artık adet kanaması olmazsa ve histerektomi sonrası hamile kalamazsınız, çünkü bebeğin büyüdüğü rahim çıkarılır. Bu prosedürde, yumurtalıklar ve fallop tüpleri dahil tüm rahim çıkarılır.

Parsiyel Histerektomi Sonrası Hala Yumurtlama Olur Mu?

Yumurtalıkları ve fallop tüplerini tutan kısmi histerektomi yumurtlamanıza yardımcı olabilir. Ayrıca hamile kalabilirsiniz, ancak embriyonun hayatta kalma şansı nadirdir. Çünkü kendisini implant etmek için rahim olmayacaktır ve bu ektopik gebelik riskini artırabilir.

Histerektomi Sonrası Çocuk Sahibi Olmak Mümkün Mü?

Taşıyıcı bir çocuk sahibi olmanın bir yolu vardır. Bu seçenekte, yumurtalarınız döllenme için toplanabilir ve bebeği taşıyabilecek bir vekil içine yerleştirilebilir.

Başka bir seçenek, taşıyıcılığı düşünmek istemiyorsanız bir çocuğu evlat edinmektir.

Sıkça Sorulan Sorular:

Rahim Histerektomi Sonrası Tekrar Büyüyebilir Mi?

Rahim bir histerektomi ile çıkarıldıktan sonra tekrar büyümez.

Histerektomi Sonrası Yumurtalarınız Nereye Gider?

Yumurtalıklar yumurtaları serbest bıraktığında, çözündükleri ve vücut tarafından yeniden emildikleri pelvik veya karın boşluklarında yüzerler. Taşıyıcılığı göz önünde bulundurmak istiyorsanız, bunları bir laboratuvarda hasat etmek de mümkündür. Bir doğurganlık uzmanı bu kararı vermenize yardımcı olabilir.

Histerektomi Hayatınızı Kısaltır Mı?

Histerektomi, sizi ciddi sağlık sorunların belirtilerinden kurtardığı için yaşam kalitenizi artıracaktır. İyileştirilmiş bir refah duygusunun tadını çıkarabilirsiniz.

Histerektomi, hayatı değiştiren durumlarla sonuçlanan büyük bir cerrahidir. Bazı kadınlar rahatlansa da, bazıları doğurganlıklarını kaybettikçe bir kayıp hissi hissedebilir ve depresyon ve keder yaşayabilirler. Histerektomi sonrası gebe kalmak – ektopik veya abdominal gebelik – ölümcül olabilir. Histerektomi sonrası yaşayabilir bir gebelik mümkün olmasa da, taşıyıcılık veya evlat edinme olası alternatifler olabilir. Doktorunuzu görmek ve sağlığınız için rutin sağlık kontrolleri almak da iyi bir fikirdir.

Kaynaklar:

 1. Hysterectomy; New York State – Department of Health
 2. Complications – Hysterectomy; NHS
 3. Uterine fibroids; Office on Women’s Health

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir