Heterotopik Gebelik Nedir? Nasıl Anlaşılır? Tedavisi

Heterotopik gebelik tehlikeli bir hastalıktır ve teşhis edilmesi güçtür. Bir kadın rahminde döllenmiş bir yumurta ile normal hamile kaldığında oluşur, fakat rahminin dışında döllenmiş bir yumurta da vardır. Döllenmiş yumurtanın rahim dışındaki yeri değişebilir, ancak fallop tüplerinden birinde sonuçlanması eğilimindedir. Buna ektopik hamilelik denir.

Bu tip gebelik, doğal gebelikte çok nadiren oluşur ve yardımcı döllenmede daha çok görülme eğilimi gösterir. Heterotopik hamilelik bazen çoklu gebelik, ektopik gebelik veya rastlantılı gebelik olarak da adlandırılır. Daha basit terimlerle, iki embriyo vardır: biri dış gebelik, diğeri normal bir intrauterin (rahim içinde) gebeliktir.

Heterotopik Gebelik Nedenleri Nelerdir?

Çoğu heterotopik gebelik, yardımcı üreme teknolojisinin sonucu olarak veya genellikle IVF (in-vitro fertilizasyon, tüp bebek yöntemi) ile ortaya çıkar. Tahminler 2,700’ün birinden 900’ün birinde yapay olarak desteklenen gebeliklerin heterotopik olmasıdır. Doğal gebe kalmakta, 30.000’de 1’e düşme ihtimali vardır.

Heterotopik gebeliğin nedeni bir kadından bir kadına değişmekle birlikte, daha yaygın nedenlerden bazıları şunlardır:

  • Pelvik inflamatuvar hastalk geçmişi
  • İnfertilite için cerrahi tedavi
  • Embriyo transferi sırasında meydana gelen kuvvetler (embriyonun rahime cerrahi olarak yerleştirilmesi) (IVF prosedürünün bir parçası)

Heterotopik Gebelik Belirtileri

Heterotopik gebelik insidansının belirlenmesi zor, ancak muhtemelen artmış tüp bebek yöntemi kullanımına bağlı olarak pelvik inflamatuar hastalık hızındaki artıştan dolayı artıyor. Cerrahi önlem alınmadan vakaların sadece yüzde 10’unda tespit edilir, ancak izlenmesi gereken aşağıdaki belirtiler vardır:

  • Ağrılar, kramplar ve gebeliğin çok erken noktalanması, bazı durumlarda hamile olduğunuzun farkına varmadan önce (bunlar ektopik gebelikle aynı semptomlardır)
  • Kürtaj ya da düşük yapma sonrası sürekli yükselen gebelik hormonu düzeyleri (hCG düzeyleri) (bu, doktorunuzun sizi test edebileceği bir şeydir)
  • Sık sık tek taraflı alt karın ağrısı
  • Yüksek düzeyde gebelik hormonuna bağlı hiperemezis gravidarum (erken gebelikte şiddetli mide bulantısı ve kusma)

Birçok heterotopik gebelikte ektopik embriyo fallop tüplerinden birinde bulunur. Ancak servikste, yumurtalıklarda veya karındaki diğer yerlerde implante edilen vakalar bildirilmiştir.

Heterotopik Gebelik Teşhisi

Bir heterotopik gebeliğin teşhis edilmesi, ektopik gebeliğe benzer olduğu için zor olabilir. Aslında, normal gebelikle eşzamanlı olarak meydana gelen ektopik bir gebeliktir. Ayırıcı tanı, heterotopik gebelik semptomlarının apandisit veya yumurtalık kisti de dahil olmak üzere çeşitli diğer hastalıklarla benzerliğinden dolayı daha da karmaşıktır.

Çoğu durumda, doktorunuz bir ultrason testi yapmak isteyecektir. Zamanın yaklaşık yüzde 50’si, bir heterotopik gebelik ancak fallop tüpü koptıktan sonra iç kanama ile sonuçlanacak şekilde belirginleşir.

Heterotopik Gebelik Tedavisi

Bir heterotopik gebelik teşhis edildikten sonra, iki ana tedavi seçeneği vardır. Ancak bu teşhis her zaman cerrahi gerektirir. Bir seçenek, laparotomi olarak adlandırılan ve sezaryene çok benzer bir ameliyattır. Kullanılacak kesi türü, tanı konulduğunda belirtilerinize ve o sırada ne kadar ilerlediğinize bağlıdır, ancak orta hat insizyonları bu tür ameliyatlar için neredeyse hiç yapılmamaktadır.

Çoğu durumda laparoskopik yaklaşım tercih edilir. Tam bir laparotomi mi yoksa minimal invaziv laparoskopi mi yapılacağı kararı, o anda ne kadar kararlı olduğunuzu ve teşhis anındaki fetusun gebelik yaşını temel alarak yapılır. Hasta içeride çok miktarda kan kaybederse ve düşük kan basıncı ya da şok geçiriyorsa, laparotomi yaklaşımı daha hızlıdır.

Laparoskopik yaklaşım, açık ameliyata göre daha az invazivdir. Bu cerrahide doktorlar, abdominal boşluğun genişlemesine neden olan bir gazla karnı doldururlar; bu da, onlara daha iyi görünürlük ve daha fazla çalışma alanı sağlar. Daha sonra uzun ince bir tüp insizyonlardan birine sokulur. Bu tüpün sonunda bir video kamera ve bir ışık vardır. Diğer insizyonlara diğer cerrahi aletler de eklenir.

Laparoskopi, laparotomiden daha sık yapılır. Çünkü iyileşme süresi daha hızlıdır. Çoğu durumda hasta aynı gün eve gidebilir ve enfeksiyon riski daha azdır. Kozmetik hususlar başka bir nedendir, oldukça az yara izi vardır.

Laparoskopinin dezavantajı, cerrahın çalışması daha az alana sahip olması, görememesi ve dokuları, elleriyle değil uzaktan aletlerle kontrol etmesi ve uygulamanın ne kadar kuvvet uyguladığını kararlaştırmayı zorlaştırmasıdır.

İntrauterin gebeliğin korunması da en önemli konudur. Bu, aynı zamanda, bir laparotominin yerine getirilmesi ya da laparoskopik bir yaklaşım benimsenmesi kararına da neden olur. Birçok durumda rahimdeki döllenmiş yumurtalar kaydedilebilir. Bazı kaynaklara göre, heterotopik gebelikler için tedavi gören kadınların yüzde 65’i sağlıklı, tam süreli bebek dünyaya getirir.

Heterotopik Gebelik Komplikasyonları ve Riskleri

Heterotopik gebelik, erkenden teşhis edilmezse, tehlikeli bir durumdur. Çoğu hasta fallop tüpü kopana kadar doktora gitmez. Bu genellikle aşırı iç kanama ile sonuçlanır. Ameliyatın sonucu, etkilenen fallop tüpünün ve yumurtalık çıkarılması eğilimi gösterir. Bu ameliyatlar, bir kadının tekrar hamile olma şansını azaltabilir, ancak aynı zamanda annenin hayatını kurtarır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.