HELLP Sendromu: Nedenleri, Belirtileri, Tanısı, Riskler ve Tedavisi

HELLP sendromu gebeliğin nadir görülen bir komplikasyonudur ve aslında üçüncü trimesterde bir preeklampsi türü olarak görülür. Preeklampsi ve HELLP sendromu ve eklampsi gibi ilgili bozukluklar nöbet, felç ve çoklu organ yetmezliğine yol açabilen yüksek kan basıncıyla karakterizedir. Nadiren de olsa anne ve / veya bebeğin ölümüne neden olabilir.

HELLP, Hemoliz’in (kırmızı kan hücrelerinin parçalanması, düşük kırmızı hücre sayısına neden olur), karaciğer enzim düzeylerinde yükselme (zayıf karaciğer fonksiyonunu gösterir) ve kanın doğal pıhtılaşma kabiliyetini engelleyen Düşük Trombosit sayısı kısaltmasıdır. Her ne kadar bu anormallikler rutin prenatal kan testi ile tespit edilebilirse de, doktorunuz onları özellikle aramak zorunda olmadıkça gözden kaçırılabilir.

HELLP nadirdir, gebeliklerin sadece yüzde 0,2-0,6’sını etkiliyor. Ya da başka bir şekilde bakmak için: preeklampsi, tüm gebeliklerin yaklaşık yüzde 6’sında bulunur ve bu gebeliklerin yüzde 10’dan daha azı HELLP’den etkilenir.

HELLP sendromunu teşhis etmek için kullanılan kan testleri rutin doğum öncesi testlerin bir parçası olmadığından erken teşhisler karmaşıktır. Araştırmacılar HELLP sendromunu erkenden teşhis etme yollarını araştırıyor olsalar da, şu anda net sonuçlar yoktur ve hangi annelerin ciddi komplikasyonlar açısından risk altında olduğunu öngörmenin yolu henüz yoktur.

HELLP Sendromu Belirtileri Nelerdir?

HELLP sendromunun belirtileri belirsizdir ve viral hastalıklar da dahil olmak üzere diğer bazı sağlık sorunlarının belirtileri ile kolayca karıştırılabilir. Tüm vakaların yarısından çoğunda semptomlar gebeliğin 37.haftasından önce görülür. Ancak sendrom 20.haftanın başında ortaya çıkabilir ve doğumdan sonraki haftalarda gelişebilir. Belirtiler aşağıdakileri içerebilir:

 • Baş ağrısı
 • Yorgunluk
 • Genel halsizlik (iyi hissetmeme hissi)
 • Karın sağ üst tarafında ağrı ve hassasiyet
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Burun kanaması
 • Bulanık görme gibi görme değişiklikleri
 • Ödem (şişme)

Tüm bu belirtiler gebeliğin normal belirtileriyle karıştırılabilir. Özellikle üçüncü trimesterde, özellikle preeklampsi hastalığınız varsa veya risk altındaysanız, gebelik boyunca sağlığınıza ve refahınıza dikkat etmeniz önemlidir. Herhangi bir alışılmadık belirtiyi fark ederseniz veya nasıl hissettiğinizde ani bir değişiklik olursa anında doktorunuza danışın.

HELLP Sendromunun Nedenleri Nelerdir?

HELLP sendromu veya preeklampsinin neden geliştiğine dair kanıtlanmış bir açıklama henüz yoktur. Ancak bazı iyi hipotezler vardır ve çalışmalar sürmektedir.

Erken gebelik plasental gelişimindeki anormalliklerin plasentaya kan damarlarının oluşumunu etkileyebileceği ve plasentaya optimal kan akışının daha az olduğu sonucuna varıldı. Daha sonra gebelikte vücut, plasentaya ve bebeğe daha fazla kan vermeye çalışmak için kan basıncını artırmaya başlar. Bu, preeklampsinin yüksek tansiyon bileşenine yol açar.

Bu anormal kan damarları aynı zamanda plasenta dokusunun parçalarının annenin dolaşımına girmesine izin verir. Bu, annenin kan damarlarının sıvı ve kan proteinlerinin (çoğunlukla albumin) dolaşımdan idrar içine (böbrekler yoluyla) veya dokulara sızmasına izin veren bir bağışıklık tepkisi oluşturur (tipik olarak böbreklerde,  ayak ve bacaklarda şişme meydana getirir).

Bu kombinasyon, idrarda protein bulunan yüksek kan basıncı olan preeklampsi ve genellikle periferik şişme (preeklampsinin daha yeni bir tanımı için şişme gerekmez) klasik özellikli tanıya götürür. HELLP sendromu karaciğerin şişmesi (karaciğer hasarına yol açması) ve kan pıhtılaşma problemleri nedeniyle anormal kan kimyasallarıyla preeklampsinin daha şiddetli bir türüdür, bu da trombosit sayılarının düşmesine neden olur.

HELLP sendromu olguların yüzde 70 ila 80’inde preeklampsi ile birliktedir ve bir önceki HELLP gebeliği sonraki gebeliklerde HELLP ve preeklampsi riski ile ilişkilendirilmektedir (European Journal of Obstetrics & Gynaecology and Reproductive Biology, 2013). Bu, her iki hastalığın da benzer bir nedene sahip olabileceğini düşündürmektedir.

Hellp Sendromu Teşhisi

HELLP sendromunun erken teşhisi önemlidir. Durum preeklampsi tanısı konmuş hamile kadınlarda daha sık belirlenir, çünkü doktorlar ikisi arasındaki ilişkinin farkındadırlar. Benzer şekilde HELLP sendromu ile benzer olabilecek hastalıklar şunları içerir:

 • Grip veya diğer viral hastalıklar
 • Hepatit
 • Safra kesesi rahatsızlığı
 • İdiopatik trombositopenik purpura
 • Trombotik trombositopenik purpura
 • Lupus

Eğer doktorunuz HELLP sendromundan şüpheliyse, kan testi içeren eksiksiz fizik muayene yapacaktır. Bulgular karın hassasiyetini, karaciğer genişlemesi, yüksek tansiyonu ve bacak şişmesini ortaya koyabilir. Karaciğer fonksiyon testleri sonuçları yüksek karaciğer enzim düzeyleri gösterebilir ve trombosit sayınız düşük olabilir.

Ultrasonografi ve bilgisayarlı tomografi taramaları gibi diğer testler gerektiği gibi yapılabilir. Bu testler, kan akışı anormallikleri veya iç kanama gösterebilir.

Bebeğinizin sağlığı, biyofiziksel testler, ultrason incelemesi, fetal olmayan stres testi ve fetal hareket değerlendirmesi de dahil olmak üzere çeşitli yollarla değerlendirilecektir. Doktorunuz birden fazla faktöre dayalı olarak bir teşhis yapacaktır ve tanı konduktan sonra seçeneklerinizi görüşecektir.

HELLP Sendromu Tedavisi

HELLP Sendromunun devam etmesini veya kötüleşmesini engellemenin en iyi yolu, doğum yapmaktır. Hamilelikte, hamilelik döneminde bekleyen annenin ne dereceye bağlı olduğuna bağlı olarak, doktorlar erken doğum anlamına gelse bile, erken doğum düşünebilirler. Henüz 34.haftaya kadar ilerlememiş gebeliklerde doktorlar, bebeğin akciğer fonksiyonunu değerlendirmeyi dener ve doğumun ne kadar iyi olacağını görürler.

Erken doğum güvensiz olarak kabul edilirse veya hamilelikte doğuma daha çok varsa, tedavi aşağıdakileri içerebilir:

 • Yatak istirahati, dinlenme, bazen hastanın evinde ancak genellikle hastanede (durumun ciddiyetine bağlı olarak)
 • Kortikosteroidler (bebeğin ciğerlerinin daha çabuk gelişmesine yardımcı olur)
 • Magnezyum Sülfat (nöbetleri önler)
 • Kan basıncı ilaçları
 • Trombosit sayısı çok düşükse kan nakli
 • Fetal izleme ve testler

Birçok durumda sezaryen doğum yapılmasına gerek duyulur.

HELLP Sendromu Nasıl Önlenir?

HELLP sendromu için risk altındaki kadınlar, özellikle de preeklampsi olanlar ve daha önce bir gebelikte HELLP olanlarda, mevcut gebelik sırasında yakın izleme erken herhangi bir sorunu tanımlayabilir ve ciddi komplikasyonları önleyebilir.

HELLP sendromu hakkında daha fazla bilgi edinmek, sendrom belirtilerinden haberdar olmak ve böyle bir belirtinin ortaya çıkması durumunda derhal doktorunuzu bilgilendirerek yaşamı tehdit etmesini önlemenizi sağlayacaktır.

HELLP Sendromu Riskleri ve Komplikasyonları

Bu hastalık tedavi edilmezse veya teşhis edilmezse veya çok uzun süre yanlış tanı konursa, hem annenin hem de bebeğin hayatı tehdit eden komplikasyonlarıyla sonuçlanabilir. HELLP sendromuna yeterince erken tedavi edilmemesi durumunda kadınların yaklaşık yüzde 25’inde ciddi gebelik komplikasyonları gelişir. HELLP sendromundan kaynaklanabilecek komplikasyonlardan bazıları şunları içerir:

 • Plasental abrupsiyon
 • Akciğer ödemi (akciğerlerde sıvı birikimi)
 • Annede solunum yetmezliği
 • Akut böbrek yetmezliği
 • Bebeğin solunum yetmezliği (çok erken doğumdan)
 • İntrauterin Büyüme Kısıtlaması (fetal IUGR)
 • Rüptüre karaciğer hematomu
 • Kalıcı karaciğer hasarı
 • Annenin ölümü
 • Bebeğin ölümü

Hastalık şiddetliyse ve tedavi edilmezse, HELLP sendromu bebeğe ve muhtemelen de anneye ölümcül olabilir. HELLP sendromu vakalarında mortalite (ölüm) oranı bebeklerde yüzde 10-60 ve anneler için yüzde 1.1’dir.

HELLP Sendromu tanısı konmamış ancak belirtileriniz varsa veya gelişme riski altında olan kişiyseniz, taramalar için derhal doktorunuzu arayın. Erken teşhis, HELLP Sendromu vakalarının çoğunda önemlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.