HCG İnsan Koryonik Gonadotropin Nedir? Merak Edilenler

HCG İnsan Koryonik Gonadotropin Nedir?

İnsan koryonik gonadotropin (hCG), implantasyondan hemen sonra plasenta tarafından üretilen gebelik hormonudur. İmplantasyon yumurtlamadan yaklaşık altı ila on iki gün sonra veya adet gecikmesinden yaklaşık beş gün önce gerçekleşir. İmplantasyondan sonra hormon kan dolaşımına girer. İki ila üç gün içinde kanda ve implantasyondan üç ila dört gün içinde idrarda görülür. Hamilelikte kan testi hormon miktarını tam olarak tespit eder. Test, adet gecikmesinden bir süre sonra pozitiftir.

Erken Gebelikte HCG Artışı

Döllenmiş yumurta rahim duvarına yapıştığında, hCG seviyeleri hızla yükselir. Seviyeler ilk üç aylık dönemde artar ve döllenmeden yaklaşık 60 ila 80 gün sonra zirveye ulaşır. Şimdi, onay için hamilelik kan testi yaptırmaya gitmeniz gereken erken belirtiler olan göğüslerde büyüme, düzensiz lekelenme, kusma veya pelvik ağrı gibi erken hamilelik belirtileri yaşamanız olasıdır.

Normal HCG Artış Süresi Ve HCG Ne Kadar Çoğalır?

hCG hamileliğin başlangıcında 48 ila 72 saatte bir iki katına çıkar ve ilk trimesterde normal hCG değeri olmayacaktır. Ortalama olarak, seviyeler son adet döneminin (LMP) sekizinci haftasında 6500 mlU / ml’ye ulaşana kadar her 30.9 saatte bir ikiye katlanır. Bundan sonra, seviyeler önemli ölçüde artar ve dokuzuncu ve on ikinci hafta arasında zirve yapar. Daha sonra hCG seviyeleri 12. haftadan 16. haftaya hafifçe azalır, daha sonra düzeyler hamileliğin sonuna kadar sabit kalır

Erken hCG seviyeleri hakkında daha fazla bilgi için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

  • HCG seviyelerinde 48 saatlik bir sürede %35 oranında artış normal kabul edilir.
  • Seviyeler 6000 mlU / ml’nin üzerindeyse, değerin iki katına çıkması yaklaşık dört veya daha fazla gün sürer.
  • HCG değerleri 7200 mlU / ml’ye ulaştığında, bir yolk kesesi görebilirsiniz.
  • Seviyeler 10800 mlU / ml’den yüksek olduğunda, kalp atışı ile görünür bir embriyo görebilirsiniz.

Normal Gebelik HCG Değerleri

Aşağıda, LMP’den hesaplanan haftalara göre normal serum hCG seviyelerinin miktarı verilmiştir.

Hamilelik Haftası Normal Hcg Düzeyleri

  • Hamile olmayan kadınlar için beş mlU / ml’nin altında.
  • Postmenopozal kadınlar için normal hcg seviyeleri 14 mlU / ml’ye yükselir.
  • HCG seviyeleri 5 ila 25 mlU / ml arasındaysa, “belirsiz” kabul edilir. Bu, hamile kalacağınız ya da olamayacağınız ve gebelik testini tekrarlamanız gerektiği anlamına gelir.
  • HCG seviyeleri 25 mlU / ml’nin üzerindeyse, hamilesiniz.

HCG Gebelik Testi Nedir?

HCG gebelik testi hamile olup olmadığınızı belirlemenize yardımcı olur. Kanınız hCG gösteriyorsa, hamilesiniz. İlerleyen hamilelik ile birlikte, hCG seviyeleri çok dalgalanacak ve birkaç normal seviye olacaktır.

Ayrıca Bakınız: Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Düşen ve Yavaş Yükselen HCG Seviyeleri

HCG seviyelerinin düşürülmesi gebeliğin devam etmeyeceğini gösterir. Genellikle kimyasal gebelikler veya düşükler gibi başarısız gebeliklerle ilişkilidir. Yavaş yükselen hCG düzeyleri düşük veya ektopik gebeliklerle bağlantılıdır. 48 saat içinde hCG düzeylerinde %21 ila %35’e düşüş anormaldir ve ektopik gebelikler veya trofoblastik doku varlığı ile ilişkilidir. Ayrıca, hCG seviyeleri 6000 mlU / ml’nin üzerindeyse, hamilelik olasılığını tespit etmek kolay değildir. Burada, bir sonogram hamilelik durumunu bilmek için en iyi seçenektir.

HCG Seviye Hesaplayıcı Nedir?

hCG hesap makinesi, hamile olup olmadığınızı ve hamileliğin normal bir şekilde ilerleyip ilerlemediğini tespit etmek için bir araçtır. İki ardışık hCG seviyesi, yumurtlamadan önceki gün sayısı ve testler arasındaki süreyi kullanarak hCG ikiye katlama süresini hesaplamak için kullanabilirsiniz. Bu değerleri sağladıktan sonra, hcg düzeyleri hesaplayıcı sonuçları otomatik olarak hesaplar. Düşük, ortalama ve yüksek hCG seviyeleri ile ilişkili artışı izlemenizi sağlayan bir hCG seviyeleri grafiği oluşturur.

İkiz Gebelikte HCG Düzeyleri

HCG değerlerinden ikiz gebelik tespit edilemez. İkizlerde hCG seviyeleri daha hızlı yükselir, ancak bu konuda çok fazla bilimsel veri yoktur. Bununla birlikte, birden fazla fetüsün çeşitli nedenleri olabilir.

Ayrıca Bakınız: İkiz Gebelik Belirtileri

Beta HCG Seviyeleri ve Yorumlanması

Kandaki hCG hormonu miktarını ölçen ve hamileliği çok daha erken bir aşamada, yani implantasyondan iki ila üç gün sonra veya döllenmeden sekiz ila dokuz gün sonra tespit edebilen nicel bir hCG testidir.

İdrar hCG seviyeleri kan hCG düzeylerinden daha düşüktür ve bu nedenle kan hCG testi daha hassas ve güvenilirdir. Ayrıca hamilelik problemlerinin yönetilmesine de yardımcı olur.

Beta hCG düzeyleri gebeliğin ilk dört haftasında iki günde bir ikiye katlanır.

Kan hCG testleri, seviyeler 6.000 mlU / ml’nin üzerindeyse veya gebeliğe altı ila yedi hafta geçtikten sonra gebeliğin yaşayabilirliğini anlamak için yararlı değildir. Bu gibi durumlarda, ultrason daha yararlıdır.

Beta hCG artış hesaplayıcısı, kan testinin tarihini ve o güne karşılık gelen beta hCG değerini girerek iki beta hCG örneğinin iki katına çıkma süresini hesaplamak için kullanılabilir.

HCG Hakkında Bazı Gerçekler

hCG seviyeleri bir kız bebeği taşırken, erkek bir bebeğe göre daha yüksektir.

hCG testi, fetal kalp hızı tespit edilmeden (yani hamilelikte altı ila yedi haftadan önce) gebeliğin değerlendirilmesinde yararlıdır. Erken düşük veya ektopik gebeliğin önlenmesine yardımcı olur.

HCG seviyesi 6.000 mlU / ml’nin üzerinde yavaşça artar ve bu seviyeler hamileliğin ilerlemesi hakkında hiçbir şey söylemez. İki ila üç ay sonra, hCG seviyeleri daha da yavaşlar.

Ayrıca Bakınız: Hamile Olduğunuzu Gösteren Belirtiler

En Sık Sorulan Sorular

HCG Artış Süresi Nedir?

HCG hormonun İki katına çıkma süresi, rahim içine embriyo implantlarından sonra hCG seviyelerinin artması için geçen süreyi ifade eder. İki katına çıkma süresi önemlidir çünkü artan hCG seviyeleri sağlıklı gebeliğin bir işaretidir.

HCG Ne Kadar Çoğalır?

HCG seviyeleri 1.200 mIU / ml’den düşükse, 48-72 saat içinde ikiye katlanabilirler. Ve seviyeler 1.200 ila 6.000 mIU / ml arasındaysa, 72-96 saatte iki katına çıkarlar. HCG seviyeleri hamileliğinizin ilk haftalarında 8. ve 11. haftalar arasında zirveye ulaştı. Bununla birlikte, hamileliğinizde daha fazla ilerledikçe ve son üç aylık döneme ulaştıkça, vücudunuzdaki hCG seviyeleri düşmeye başlar.

Pennsylvania Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki araştırmacılara göre, başarılı bir intrauterin gebeliğiniz varsa, hCG seviyeleri 2 gün içinde yaklaşık %35 artacaktır.

Gebelikte HCG Seviyeleriniz Bir Haftada Ne Kadar Artar?

Normal gebeliklerin çoğunda, hCG seviyeleri 48-72 saat içinde iki katına çıkar, bu da haftada iki kez iki katına çıkabileceği anlamına gelir. Seviyeler arttıkça ve hamileliğiniz ilerledikçe iki katına çıkması 96 saat sürebilir.

Ancak, hCG seviyeleriniz daha düşük bir oranda artıyorsa panik yapmayın. Hala sağlıklı bir hamilelik olabilir.

Hamileliğin İlk Zamanları HCG Seviyesi Nasıl Artar?

HCG seviyenizi güvenli ve emin bir şekilde arttırabileceğiniz bilimsel ve tıbbi bir yol yoktur. HCG seviyelerinizin normal aralıkta olmadığından endişe ediyorsanız, endişeleriniz hakkında doktorunuzla konuşun ve uygun tıbbi tavsiyelere uyun.

BhCG ​​Testi Nedir?

Bir bhCG testi, bir Beta İnsan Koryonik Gonadotropin testini ifade eder. Bir idrar örneği yoluyla bir hCG testi yapılırken, kan örneğiniz üzerinde bhCG testi yapılır. BhCG testi doğrulanmış bir hamilelik olup olmadığını kontrol eder ve ilk adet gecikmesinden sonra sonuçlar genellikle pozitif olarak gösterilir. Laboratuar teknisyeniniz testi yapmak için damarınızdan küçük bir kan örneği alacaktır.

Gebe Olmasanız bile HCG Seviyeniz Olabilir Mi?

HCG hormonu sadece pozitif bir hamilelik ile ilişkili olsa da, hamile olmadığınızda bile sistemde olması mümkündür. Bunun olmasının bazı nedenleri şöyledir:

Biyokimyasal hamilelik: Pozitif hCG seviyelerinin ilk nedenlerinden biri biyokimyasal hamilelikten geçmeniz olabilir, bu da hamile olduğunuz anlamına gelir, ancak hamile olduğunuzu fark etmeden önce bile fetüsü kaybedebilirsiniz. HCG seviyelerinin vücudunuzu terk etmesi biraz zaman alır ve bu olduğunda test sonuçlarınızda hala hormonu görebilirsiniz. Ayrıca, sonuçlar en az miktarda hCG seviyelerini alır.

Hipofiz hCG: hCG plasenta tarafından üretilirken, bazen beyninizdeki hipofiz beziniz tarafından da üretilir. Hipofiz bezi, endokrin organ sistemlerinizi (üreme organları, tiroid, pankreas ve daha fazlası gibi) kontrol etmeye yardımcı olan çeşitli hormonlar salgılar. Hipofiz bezi, hCG hormonuna çok benzeyen diğer üç hormonu (tiroid uyarıcı hormonlar, luteinize edici hormon ve folikül uyarıcı hormon) salgılar. HCG’niz gerçekten hipofiz bezi tarafından salgılanırsa, seviyeler hamileyseniz olduğu şekilde artmaz.

Kanserli hücreler: Bazı durumlarda, vücudunuzda kanserli hücreler varsa hCG hormonu da üretilir.

Antikorlardan gelen parazit: Kanınızda, hCG testinize müdahale eden ve yanlış bir varlık veya yanlış yüksek bir sayı gösteren bazı antikorlarınız olabilir. Bununla birlikte, sadece kan örneği testine girdiğinizde belli olur.

HCG Seviyeleriniz Gebe Olsanız Bile Düşebilir Mi?

Onaylanmış bir hamileliğiniz olsa bile hCG seviyelerinizin düştüğünü fark ederseniz, bu birkaç şey anlamına gelebilir. Birincisi, muhtemelen düzensiz adet döngüleriniz olduğu veya adet döngülerinizin çoğu kadından daha uzun olduğu anlamına gelebilir.

İkincisi, hCG seviyelerindeki düşüş, ektopik bir hamileliğiniz veya düşük olabileceği anlamına gelebilir. Hamile bir kadının hCG hormonu seviyelerini düşürdüğü bir çalışma gerçekleştirildi ve doktoru bunun düşük veya kayıp bir hamilelik vakası olduğunu düşünmesine rağmen, daha sonraki testler hamileliğe devam edebileceğini ortaya koydu.

HCG Seviyelerinizi Evde Test Edebilir Misiniz?

Evde hamilelik testi kitlerinin çoğu idrardaki hCG seviyelerini tespit eder ve ölçer, ancak kesin hCG seviyelerini göstermez. İdrarınızdaki kesin hCG seviyelerini kaydeden dijital bir gebelik testi kiti kullanmadığınız sürece, bir ev testi yoluyla hCG miktarlarını belirleyemezsiniz.

Yasal Uyarı: HCG hormonu tespiti evde hamilelik testi yaptığınızda veya hamile olup olmadığınızı belirlemek için bir kan testi yaptığınızda belli olacaktır. Sonuçları ne olursa olsun, tam olarak ne olduğunu öğrenmek için bunları doktorunuz tarafından onaylandığından emin olun. HCG seviyelerinin bazen yanlış bir okuma göstermesi de mümkündür, tıbbi bakım uzmanınız tarafından kontrol edilmesini sağlamak en iyisidir.

Anneler, hamile olduğunuzu kontrol etmek için idrar testi veya kan testi yaptınız mı? Sonuçlar doğru çıktı mı yoksa kafanız mı karıştı?

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir