Hastayken Bebek Emzirilir Mi?

Hastayken emzirmeye devam etmek neredeyse her zaman uygundur (ve aslında yararlıdır). Bazı durumlarda, kısa bir ara vermek veya “sütü pompalamak” isteyebilirsiniz, ancak bu durumlar nadirdir ve doktorunuzla görüşülmelidir.

Vücudunuz, antikorları anne sütünüz yoluyla bebeğinize transfer etmek için inanılmaz bir kapasiteye sahiptir. Bu antikorlar, bebeğinizin sahip olduğunuz hastalığa yakalanmasını önler ve bu hastalıktan tamamen kaçınmasını sağlayabilir. Bebeğiniz bir şey yakalarsa, hafif bir vaka olma ihtimali yüksektir.

Dr. Catherine Dundon, Parents Magazine’e şunları söylüyor:

İster inanın ister inanmayın, insanlar hasta olduklarını bile bilmeden önce en bulaşıcıdır. Bu nedenle, herhangi bir belirti göstermeden 12 ila 24 saat önce, anne bebeğini kaptığı virüs veya virüsün etkisine maruz bırakmıştır. Neyse ki anne, hastalığına karşı dört ila beş gün içinde antikorlar oluşturur ve bunu bebeğine anne sütü yoluyla geçer. Çoğu virüsün kuluçka süresi beş ila yedi gün olduğundan, anne bebeğine herhangi bir şey bulamadan antikor korumasını geçirir.

Soğuk algınlığı, mide virüsü veya başka herhangi bir bulaşıcı hastalığınız varsa, normal şekilde emzirmeye devam etmelisiniz. Durmak istemenizin tek nedeni, bebeğinizi besleyemeyecek kadar zayıf hissetmenizdir.

Semptomları veya enfeksiyonları tedavi etmek için kullandığınız reçetesiz ilaçlar veya reçetelere karşı dikkatli olun. Bir antibiyotiğe ihtiyacınız varsa, doktorunuz emziren anneler için güvenli olanı seçebilmelidir. Herhangi bir şey almadan önce bebeğinizi veya süt üretiminizi etkilemeyeceğinden emin olmak için her zaman bir doktor veya eczacıya sorun.

Hastalığınız süresince bol su içmeyi unutmayın. Sıvı alımını artırmak, herhangi bir hasta için önemlidir, ancak özellikle emziren anneler içindir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir