Hamileyken Yeterli Beslendiğinizden Nasıl Emin Olunur?

Doktorunuz veya diyetisyeniniz tarafından önerilen yiyecekleri ve doğum öncesi vitamin önerilerini gözlemleyerek yeterli beslenme alabilirsiniz.

Bir kadının vücudu hamilelik boyunca fiziksel ve hormonal değişikliklerden geçer. Bu nedenle, sizin ve doğmamış bebeğinizin beslenme ihtiyaçlarını sağlıklı ve dengeli beslenerek karşılamanız önemlidir.

VKİ’nize bağlı olarak birinci, ikinci ve üçüncü trimesterde günlük yaklaşık kalori gereksinimlerinizi öğrenin. Uzmanlar, bu önerileri düşük kilolu kadınlar için yapar.

Genel olarak, ilk üç aylık dönem fazladan kalori gerektirmez.

  • İkinci üç aylık dönemde günde 400 kalori daha.
  • Üçüncü trimesterde günde 400-600 kalori daha.

Önerilen kalori sınırları yaklaşık bir tahmin sağlar. Her kadının farklı beslenme ihtiyaçları vardır. Bu nedenle, doktorunuz hamilelik sırasında ihtiyacınız olan uygun kalorileri öneren en iyi kişidir.

Hamilelikte Besin Alımı

Beslenmeniz proteinler, karbonhidratlar, omega 3’ler (DHA) gibi temel / sağlıklı yağlar, vitaminler ve mineraller (folat, demir, D vitamini, kalsiyum vb.) gibi yeterli miktarda makro besin ve mikro besin içermelidir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), hamile kadınlar için günde 30 mg ila 60 mg elementer demir ve günde 0.4 mg folik asit önermektedir.

Hamile kadın kalsiyum eksikliği varsa, günlük 1.5-2g kalsiyum takviyesi önerilir.

Besin maddelerini meyveler, sebzeler, et ve süt ürünleri gibi besin kaynaklarından alabilirsiniz.

Her kadın için takviye gerekli olmayabilir. Doktorunuz tavsiye ederse bunları alabilirsiniz.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir