Hamileyken Peynire Aşermek

Gebelikte aşermek, oldukça yaygın görülür. Yine, gebeyken gıdalardan tiksinme de gebe kalan kadınların yaygın olarak yaşadığı belirtiler arasındadır. Gebeyken, bazı gıdaları daha çok yeme özlemi duyabilirsiniz. Genellikle hamilelik hormonları kan dolaşımına girdiği süreç olan hamileliğin ilk 3 ayında, aşermek ve gıdalardan tiksinme gibi belirtiler olabilir. Bunlar, gebeliğin erken belirtileridir.

Hamilelikte peynir aşermek, hamile kadınlar arasında sık karşılaşılan bir durumdur. Aslında, canınızın sürekli peynir istemesi ile bebeğin cinsiyeti arasında da bir ilişki olduğu söylenir. Tabi, bu her zaman doğru olmayabilir. Bebeğin cinsiyetinin öğrenmenin en iyi yolu ultrason taramasıdır.

Eğer hamileyseniz ve sürekli canınız peynir yemek istiyorsa, vücudunuzun daha fazla protein ve kalsiyuma ihtiyaç duyduğunun bir işareti olabilir. Yağsız süt, peynir ve yoğurt gibi süt ürünleri; hamilelikte kalsiyum ihtiyacının karşılanması için önemli gıdalardır.

Bakınız: Hamilelikte Peynir Yemenin Faydaları

Hamilelikte Peynir Yemek Zararlı Mı?

Peynir, harika bir kalsiyum kaynağıdır ve gebelikte bebeğin sağlıklı gelişimi için bol bol kalsiyumlu gıdalar tüketmek gerekir. Ancak, piyasada satılan bazı peynirler sağlık açısından riskli olabilir. Hamilelikte listeria riskine yol açabilir. Özellikle salamura olmayan, taze ve süt kaynatılmadan yapılan peynirler yenildiğinde, hamile kadınlar listeria hastalığı daha yatkın olabilirler.

Peynir; aynı zamanda protein, B vitamini ve kalsiyum açısından zengindir kaynaktır ve peynir ürünleri sağlığınıza faydalıdır. Ancak, çiğ sütten yapılan peynirler hamile kadınlar için tehlikelidir. Kaynatılmış, pastörize sütten yapılan peynirleri tercih etmeye özen gösterin.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir