Hamileyken Ne Kadar Müzik Dinlemeli? Yüksek Müzik Dinlenir Mi?

Hamilelikte kulaklıkla müzik dinlemek zararlı mı? Gebelikte yüksek sesli ortam bebeğe zarar verir mi?

Hamileyken yaptığınız her şeyde olduğu gibi, müzik bölümünü de abartmak iyi bir fikir değildir. Gün boyunca arka planda müzik çalmak istiyorsanız, bunu normal ses seviyelerinde bir hoparlörden kesinlikle yapabilirsiniz.

Kulaklıklarınızda müzik dinlemeyi planlıyorsanız veya kulaklıkları doğrudan karnınıza yerleştirmek istiyorsanız, bunu günde birkaç saatten daha uzun bir süre boyunca, daha küçük parçalara ve parçalara ayrılmış olarak yapmamaya dikkat edin. Bu, doğmamış bebeğinizin ritimlere sürekli tepki vermek yerine bir süre rahatlamasını sağlar.

Doğmamış bebeğinizin sürekli yüksek sesli müziğe maruz kalmasıyla, bilmeden bebeğinizin doğal uyku düzenini bozabilirsiniz. Bebeğinizin rahimdeyken iyi uyuması önemlidir. Çünkü uykudaki birçok zihinsel, fiziksel, psikolojik ve diğer gelişmeleri geliştirir.

Bakınız: Hamilelikte Müzik Dinlemenin Faydaları

Müziğin Çok Gürültülü Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Doğmamış bebeğinizi çok yüksek sesle müziğe maruz bırakmanın, erken doğuma yol açabileceği için riskli olduğu söylenir. Ayrıca doğum sırasında düşük kilo veya işitme güçlüğü veya doğum sırasında yüksek frekanslı işitme kaybı gibi diğer sağlık sorunlarına da neden olabilir.

Korkutucu gelse de, doktorlar yalnızca düzenli olarak çok yüksek sesle müzik dinlerseniz veya sürekli olarak çok yüksek seslerin olduğu bir ortamdaysanız alarm verir. Doğmamış bebeğinizi, bir rock konserine nadir bir ziyaret gibi birkaç kez yüksek seslere veya müziğe maruz bırakmak, uzun süre yüksek sesle müzik veya gürültüye maruz kalma ile aynı etkiye sahip olmayacaktır.

Aklınızda bulundurmanız gereken ses seviyelerinden bazıları:

  • Müzik çalarınızda müzik dinlerken sesin 65 desibelden yüksek olmadığından emin olun.
  • Müziği uzun süre dinleyeceğinizi düşünüyorsanız, sesi 50 desibelin altında tutun.

Müzik dinlemek rahatlamak ve olumlu hissetmek için harika bir yoldur ve doğmamış bebeğiniz için doğru müzik ve sesler bir nimet olabilir. Rahatlatıcı bulduğunuz müziği seçin ve doğmamış bebeğinizle rahatlamak ve bağ kurmak için zamandan yararlanın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir