Hamileyken Eğilmek Sakıncalı Mı? Bebeğe Zarar Verir Mi?

Bazı kadınlar postürün olumsuz etkileri olabileceğinden korktukları için hamileyken eğilmekten kaçınırlar. Fakat eğilme size veya bebeğe zarar verir mi? Hamilelik döneminde eğilmeyi güvensiz hale getirebilecek altta yatan faktörlerden bazıları nelerdir? Bu yazı, hamileyken eğilmeye ilişkin soruları ve şüpheleri yanıtlamayı amaçlamaktadır.

Hamilelikte Eğilmek Ne Kadar Güvenli?

Sağlıklı bir hamilelikten keyif alan bir kadın için herhangi bir komplikasyon yaşanmazsa, eğilme nadiren anne ve fetal sağlığa zarar verir. Fetusu çevreleyen amniyotik sıvı koruyucu bir kalkan görevi görür. Bununla birlikte, hamilelik ilerledikçe, büyüyen bebek yumruları, hamilelerin eğilmesini zorlaştırabilir.

Hamilelikte Eğilmek Ne Zaman Güvenli veya Risklidir?

Uzmanlar, doğru şekilde yapıldığı sürece, omurgada ve dizlerden ziyade kalça ekleminde olduğu sürece eğilmede sorun olmadığını söylüyor, Hamileyken eğilme oranı kadının sağlığı, genel fiziksel aktivite ve hamilelik aşaması gibi çeşitli faktörlere bağlı olabilir.

Bununla birlikte, NIOSH, “Belde günde 20 kereden fazla bükülme gibi çok yüksek fiziksel talepleri içeren işlerin bazı olumsuz doğum sonuçları için riskleri artırabileceğini” gözlemlemektedir.

İlk üç aylık dönemde, bir kadın hala oldukça küçük olan fetus üzerinde herhangi bir etkisi olmadan eğilebilir. Bununla birlikte, hamilelikte komplikasyonlar varsa, doktorunuz sizden çok sık eğilmemenizi isteyebilir. İkinci trimesterde de eğilme sorun olmayabilir. Bununla birlikte, bu sizin için bazı rahatsızlıklara neden olabilir.

Üçüncü üç aylık dönemde, büyüyen bebek yumruları ağırlık merkezinde bir kayma meydana getirir ve sonuç olarak eğilme sırasında dengeyi kaybedebilirsiniz. Bu nedenle, çok dikkatli olmanız gerekir.

Hamileliğin herhangi bir aşamasında, eğilme yerine dizlerinizi bükmek iyidir.

Hamilelikte Eğilmenin Neden Olduğu Rahatsızlıklar

Vücut ağırlığınız her ay arttıkça, eğilme gibi fiziksel hareketler hamilelik sırasında zorlaşabilir. Genel zorluklarla birlikte, aşağıdakiler hamilelikte eğildiğinizde karşılaşabileceğiniz diğer birkaç zorluktur:

Sırt altında ağrı: Büyüyen bebek karın kaslarını zayıflatabilir ve sırt kaslarına fazladan yük bindirebilir. Sırt ağrısına yol açabilir. Bu aşamada öne doğru eğilmek sırt ağrısını daha da kötüleştirebilir.

Asit reflü ve mide ekşimesi: Araştırmalar, eğilmenin özellikle ikinci ve üçüncü trimesterde gastroözofageal reflü ve mide ekşimesini şiddetlendirebileceğini düşündürmektedir. Eğilme mideye fazladan baskı uygulayarak mide asidinin gıda borusuna geri akışını sağlayabilir.

Baş dönmesi: Bazen, üçüncü trimesterde çok sık bükülme, başa kan akışının artmasına ve baş dönmesine neden olur.

Hamilelikte Eğilmek Mideye Zarar Verir Mi?

Ağrı, bir kas gerginliğinin veya küçük kas hasarının bir sonucu olabilir. Hamilelik döneminde hormonlar eklemleri gevşetebilir ve kasları gevşetebilir. Hamilelikte eğilme gibi fiziksel görevleri yerine getirirken ağrıya yatkınlığı artırabilir. Herhangi bir ağrı hakkında doktorunuza rapor etmek iyidir.

Ara sıra eğilmenin herhangi bir iç soruna neden olduğu bilinmemekle birlikte, kazaları önlemek için dikkatli olmanız gerekir.

Bakınız: Gebelikte Yapılmaması Gereken 10 Egzersiz

Hamilelikte Eğilirken Alınacak Önlemler Nelerdir?

Herhangi bir nedenle eğilmeniz gerekirse, bu önlemleri takip edebilirsiniz:

  • Bir nesneyi yerden almanız veya kaldırmanız gerekiyorsa, dizlerinizi bükün ve sırtınızı bükmek yerine çömelme pozisyonuna geçin. Bu duruş düşme olasılığını azaltabilir ve sırttaki eforu azaltabilir.
  • Oturma pozisyonundan kalkarken de dikkatli olmalısınız. Ani bir şekilde kalkmayın. Bunun yerine, gerginliği önlemek için sırtınızı düz tutarken yavaşça kalkmak için ellerinizi, dizlerinizi ve uyluklarınızı kullanın.
  • Ağır bir nesneyi, eğilmeye devam ederken tutarak kaldırmaktan kaçının. Sırt kaslarında uzun süreli zorlanmaya neden olabilir ve ağırlık merkezini de değiştirerek düşme riskini artırabilir.
  • Eğilme sırasında alınacak önlemlerin yanı sıra, hamilelikte bazı güvenli vücut duruşları uygulayabilirsiniz.

Hamilelikte Sağlıklı Vücut Duruşlarını Koruma İpuçları

Oturmak, ayakta durmak veya araba kullanmak, uygun vücut duruşlarını korumak hamilelikte herhangi bir zorlanmayı önlemeye yardımcı olur.

Otururken duruş: Omurganızı ve omuzlarınızı otururken düz tutun. İyi bir duruş için pelvisinizi öne doğru eğin. Ayaklarınızı yere dokundurun ve kan dolaşımını bozabileceği için onları geçmekten kaçının.

Ayakta durma: Kalçanızı içeri sokarak ayaklarınızı biraz ayırın ve pelvisinizi içeriye doğru tutun. Dizleri rahat bir pozisyonda tutun ve omuzları kambur yerine geriye doğru tutun. Vücut ağırlığını her iki ayağa eşit olarak dağıtın.

Araba sürerken duruş: Sırtınıza gerekli desteği vermek için küçük bir yastık veya rulo havlu kullanabilirsiniz. Sürüş koltuğunuzu, direksiyon simidi ile göbeğiniz arasında iyi bir boşluk kalacak şekilde ayarlayın. Dizlerinizi kalçalarınızla daha yüksek veya düz bir yere yerleştirin.

Fiziksel olarak zorlu görevleri yerine getirmek hamilelikte zor olabilir. Sık sık eğilmek gerektiren bir işteyseniz, bunun hakkında doktorunuza danışın. Doktor, işyerinizde izlemeniz gereken önlemleri size söyleyebilir.

Kaynaklar:

  1. University of Rochester Medical Center; Back pain in pregnancy; Health Encyclopedia
  2. University of Rochester Medical Center; Pregnancy and posture;Health Encyclopedia

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir