Hamileyken Dövme Yaptırılır Mı? Zararlı Mı? Riskleri Neler?

Hamilelik anılarınızı sonsuza dek hatırlamak isteyebilirsiniz. Karnınızda, omzunuzda, sırtınızda veya başka bir yerde kalıcı bir dövme, küçük çocuğunuzun hala rahminizde olduğu ve hareketlerini ve tekmelemelerini hissettiğiniz unutulmaz günleri size hatırlatacaktır.

Gebelikte dövme yaptırmak harika bir fikir, ancak akıllıca bir fikir mi? Bu yazıda size hamilelikte dövme yaptırmanın güvenli olup olmadığını, bununla ilişkili riskleri ve almanız gereken önlemleri anlatıyor olacağız.

Bakınız: Gebelikte Dövme Yaptırırken Alınacak Önlemler

Gebelikte Kalıcı Dövme Yaptırmak Güvenli Mi?

Hepatit B, hepatit C veya HIV gibi kan yoluyla bulaşan enfeksiyonlara yakalanma riski nedeniyle hamilelik sırasında dövme yapılması önerilmez.

Ayrıca, dövmede kullanılan cilt boyaları, kan dolaşımına emilen ve özellikle hamileliğin ilk 12 haftasında bebeğinizin gelişimini etkileyebilecek kimyasallar içerir.

Ayrıca, doğumdan sonra, dövme eskisi gibi görünmeyebilir. Bölgede çatlaklar gelişebilir. Karnınızdaki bir dövme simetrik görünebilir, ancak hamilelik sonrası şekli bozulabilir.

Hamileyken Dövme Yaptırmanın Riskleri Nelerdir?

Bir dövmenin hamileliğiniz üzerinde her zaman olumsuz bir etkisi olacağı doğru değildir. Ancak, riskleri göz ardı edemezsiniz. Hamileyken dövme yaptırmanın sonucu ortaya çıkması olası bazı riskler şunları içerir:

Kullanılan iğnelerin güvenliğinden emin olamazsınız. Kullanılan iğnenin tamamen sterilize edilip edilmediğini veya yeni bir iğne olup olmadığını bilemezsiniz. Sterilize edilmemiş bir iğne sizi Hepatit B ve HIV / AIDS gibi enfeksiyonlara yakalanma riskine sokabilir. Ve enfeksiyonlar sizden fetüse transfer edilebilir.

Dövme yaptırırken hissedilen acı stresli olabilir. Hamilelikte dövme yapılırken dayanılmaz delici ağrı nedeniyle bayılabilirsiniz. Anestezi ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir, ancak bebeğiniz üzerinde potansiyel olumsuz etkileri de olabileceğinden önerilmez.

Enfeksiyonlara karşı hassastır. Dövme işlemi, mikrobik enfeksiyonun yerleşmesi için açık bir alan oluşturan küçük yaralara neden olur. Enfeksiyon belirtileri şunları içerir:

  • Dövme alanında tahriş veya kaşıntı
  • Vücut enfeksiyonu önlemeye çalışırken ateşlenmek
  • Berrak irin veya sıvılarla dolu küçük kabarcıklar
  • Enfeksiyonla savaşmak için üretilen ölü lökositlerin birikmesi nedeniyle dövme alanından kötü bir koku ile yeşil veya sarı irin akıntısı
  • Şişlik, sıcaklık ve kızarıklığa neden olan cilt iltihabı
  • Dövme alanının etrafındaki kırmızı, koyu çizgiler sepsis veya kan zehirlenmesi olarak adlandırılan ciddi bir tıbbi durumu gösterebilir. Bu enfeksiyon kan dolaşımına girdiğinde olur.
  • Epidural anestezi sırasında zorlanılabilir. Epidural anestezik, doğum sırasında belinize uygulanır. Zaten alt sırtta bir dövmeniz varsa o zaman iyi. Ancak, dövme doğuma yakın yeni olarak yapılırsa, dövmenin iyileşmesi neredeyse bir ay sürdüğü için epidural uygulanamaz.
  • Dövme mürekkebi cilde emilir. Bununla birlikte, mürekkep renklerinin doğmamış bebeğiniz üzerindeki etkisini belirlemek için herhangi bir çalışma yoktur.
  • Delme sırasında karşılaşabileceğiniz dayanılmaz ağrı ve stres, doğumun erken olmasına neden olabilir.

Riskler küçük görünebilir, ancak hamilelikte bu riskleri göze almaya değmezler. Ancak, dövme yapmak için güçlü bir dürtü varsa ve artık direnemiyorsanız, bazı önlemler alırken devam edebilirsiniz.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.