Hamileyken Diyet Yapılır Mı? Zararlı Mı?

Kadınlar yıllarca hamileliği, istediklerini hiçbir suçluluk duymadan yiyebilecekleri bir zaman olarak düşündüler. Daha sonra çalışmalar ve araştırmalar, annelerinin kilosu ve hamilelik sırasındaki beslenme alışkanlıklarıyla ilgili doğmamış çocuklar üzerindeki olası sağlık etkilerine dair uyarılar göstermeye başladı ve bir zamanlar basit olan sorun kafa karıştırıcı hale geldi. Gerçekte, bu sadece kullandığınız terminolojiye ve hamilelik yeme alışkanlıklarınızı nasıl ele aldığınıza bağlıdır.

Hamilelik Kilo Verme Zamanı Değil!

Diyet” kelimesi beraberinde çok fazla zihinsel yük taşır. Kilo vermeyi, kendinizi ödüllendirmeyi reddetmeyi ve daha az kalori tüketmeyi ifade eden bir terimdir. Hamileyken daha az kalori beslenmek için bir yol olmadığını anlamak için kadın doğum uzmanı olmak zorunda değilsiniz.

Bu, hamilelik döneminde beslenmenin önemli bir konu olmadığı anlamına gelmez, ancak doğru yiyecekleri tüketmeye daha çok odaklanmanız gerekir. Aslında, son zamanlarda yapılan bazı araştırmalar, hamileyken kalori saymaya odaklanırsanız, etkinin umduğunuz şeyin tam tersi olabileceğini göstermiştir.

Çalışma İngiltere’deki Manchester Üniversitesi‘nden çıktı ve bulguları, hamilelik ve diyetin neden muhtemelen birlikte gitmediğini gösteriyor. Spesifik olarak, araştırmacılar, koyunların beslenme düzenleri gebe kaldıkları sırada veya hamileliğin erken dönemlerinde değiştiğinde, bu değişikliklerin aslında doğmamış koyunların DNA’sını değiştirdiğini ve glikoz gibi maddeleri işleme yöntemlerini değiştirdiğini keşfettiler.

Bunun nihai etkisi, büyürken koyunlarda görülen diyabet ve obezite idi. Çalışmanın yayınlandığı “The Journal of the Federation of the Federation of American Societies for Experimental Biology” nin editörü Dr. Gerald Weissman’a göre, “annelerimizin yediği şey biziz.”

Hamilelikte Diyet Yerine Beslenmeye Odaklanın

Hamileyken bol miktarda lif, kalsiyum ve yeşil sebze yiyin ve doğum öncesi vitaminlerinizi aldığınızdan emin olun. Demir, C vitamini, kalsiyum ve folik asit bebeğinizin büyümesi ve sağlığı için önemlidir.

Bunun ötesinde, hamilelik döneminde aldığınız kilonun doğrudan taşıdığınız çocukla ilgili olduğunu unutmayın. Herhangi bir “fazla kilo” muhtemelen siz hamile kalmadan önce vardı ve doğumdan sonra bu fazla kiloları vermeyi denemelisiniz.

En önemlisi, hamileyken kilo almak ile ilgili endişeleriniz varsa, izleme ve beslenme önerileri için doktorunuz ile iletişim halinde olun. Hiçbir çalışma veya dergi makalesi, lisanslı bir tıp pratisyeninin bakımının yerini alamaz.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.