Hamileyken Denize Girilir Mi? Güneşlenilir Mi?

Hamilelikte denize girmek, sağlıklı devam eden hamilelikler için oldukça güvenlidir. Deniz suyu havuz suyuna kıyasla genelde daha temiz olduğu için, anne adaylarının havuz yerine daha çok denize girmesi önerilir. Fakat girilecek denizin ve plajının temiz olmasına özen gösterilmelidir. Temizliğinden emin olunmayan ve kirli suların karışma ihtimali yüksek olan denizlere girmek tehlikeli olabilir. Bu nedenle, anne adayları yüzmek için yeterince temiz ve güvenli olan denizlere girmelidirler.

Riskli gebelikler ile düşük tehlikesi bulunan hamilelikler dışında, denize girmek sakıncalı değildir ve hatta faydalıdır. Ancak hamilelik döneminde denize girerken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Bu kurallara uyulduğu sürece, anne adayları için denize girmek güvenli ve aynı zamanda oldukça faydalıdır.

Hamilelikte Güneşlenmek Ve Bronzlaşmak Riskli Midir?

Hamilelikte güneşlenmek veya bronzlaşmak için uzun süre güneşte kalmak tehlikelidir. Şiddetli sıcak ve güneş ışınları, anne adayının aşırı su kaybetmesine (dehidrasyon) ve vücut ısısının yükselmesine sebep olabilir. Hamilelik döneminde fazla güneşe maruz kalan anne adaylarında görülen bu rahatsızlıklar, anne ve bebek sağlığı açısından büyük tehlike yaratır. Bu yüzden, anne adaylarının güneşlenmesi ve öğle saatlerinde denize girmesi tavsiye edilmez. Ayrıca öğle saatlerinde gölgede oturulsa dahi, sahilden yansıyan sıcak hava da sıcak çarpmasına neden olabilir.

Hamilelik döneminde denize girmek için en uygun zaman dilimi, güneşin etkisinin daha az olduğu sabahın erken saatleri veya akşam üzeridir. Güneşin etkisinin fazla olduğu sıcak saatlerde, anne adayları mümkün olduğunca dışarı çıkmamalı, serin bir ortamda dinlenmeli ve bol su içmelidirler.

Bakınız: Hamilelikte Yüzmek Denize Girmek İyi Midir?

Hamilelikte Denize Girerken Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar Nelerdir?

  • Hamileyken uzun süre ve aşırı sıcağa maruz kalmak düşük doğum riskinin artmasına neden olur. Ayrıca annenin ve bebeğin aşırı su kaybetmesine (dehidrasyon) ve vücut ısısının yükselmesine yol açarak bebeğin sağlığını riske atar. Bu nedenle anne adayları öğle saatlerinde denize girmemeli ve güneşten korunmalıdırlar.
  • Hamilelik döneminde, kramp görülme sıklığı artar. Hamilelerde kramp girmesine daha fazla rastlandığı için, anne adayının yalnız başına denize girmemesi ve denizde fazla açılmaması tavsiye edilir.
  • Anne adayı denizden sonra ıslak mayo ile uzun süre kalmamalıdır. Mümkün olduğunca kısa sürede mayosunu değiştirmeli veya duş almalıdır.
  • Hamilelik sürecinde, değişen hormonların etkisiyle ciltte bir takım renk değişiklikleri meydana gelebilir. En sık karşılaşılan durum ise, yüz ve boyun çevresinde oluşan lekelerdir. Ayrıca, güneş ışığına maruz kalmak da cilt lekelerinin oluşmasına yol açabilir. Hamilelik döneminde, leke oluşumunu engellemek ve cilt sağlığını korumak için, dışarı çıkarken güneş kremiyle şapka kullanılmalı ve güneşin çok yoğun olduğu saatlerde dışarı çıkmaktan kaçınılmalıdır.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.