Hamileyken Boya Badana Yapmak: Doğmamış Bebeğiniz İçin Güvenli Mi? Riskleri Neler?

Her gebelikte, bebeğin doğuştan anomali ile doğma riski %3 ila %5 arasındadır. Aklınıza gelmeyebilecek çevresel tehlikeler katkıda bulunabilir, ancak fetus üzerindeki etkilerini doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Bu yazıda, boya badana resim yapmanın böyle bir tehlikesi olup olmadığını, bebeğinizin ve sizin maruz kalabileceğiniz olası riski ve almanız gereken önlemleri anlatıyor olacağız.

Bakınız: Gebelikte Boya Yaparken Alınacak Önlemler

Hamileyken Boya Yapmak Güvenli Mi?

Çeşitli çalışmalar, hamilelik sırasında boya badana yapmanın, duvar boyamanın yan etkilerini tespit edemedi. Ev boyama ile bebeğin gelişimi arasında bir ilişki bulamamışlardır. Ayrıca, ev boyaları minimum maruziyetle sonuçlanır ve risk göz ardı edilebilir.

Ancak, havalandırması olmayan yakın alanlarda boya dahil tüm potansiyel tehlikelerden uzak durmak için önlem almalısınız.

Hamileyken Boya Yapmanın Olası Riskleri

Boya badana sizi etkisi tam olarak bilinmeyen çeşitli kimyasallara maruz bırakabilir. Maddeye maruz kalmayı ölçemediğimiz için risklerin belirlenmesi zorlaşır.

Hamilelikte olası bazı riskleri:

  • Boyalardaki kimyasal çözücülere maruz kalmak, bebekte konjenital anomaliler olasılığını artırabilir. Bazı araştırmalar, genellikle endüstriyel çözücülere maruz kalanların, bağırsakların dışarıya uzandığı karın duvarının doğum kusuru olan gastroschisisli bebekler doğurduğunu bulmuştur.
  • Eski boyalar, solunduğunda hem anneye hem de bebeğe zarar verebilecek kurşun izleri içerebilir. Yan etkilerin bazıları arasında düşük ve hipertansiyon riskinde artış, nörogelişimde bozulma, azalmış IQ ve bilişsel bozukluk sayılabilir.
  • Solvent bazlı (yağ bazlı) boyalar toluen, ksilen, ispirto ve alkanlar gibi zararlı maddeler içerir. Bunlara uzun süreli maruz kalma yenidoğanda zihinsel gerilik ve konjenital sakatlıklarla ilişkilidir. Ayrıca yorgunluk, halsizlik, bulantı, baş ağrısı ve hafıza kaybına neden olurlar.
  • Hamilelikte ev boyalarına maruz kalmak da çocukta akut lenfoblastik lösemi riskini arttırır.

Hamilelik boyunca bu kimyasallardan uzak durmak en iyisi olmakla birlikte, özellikle gebelik döneminde belirli zamanlarda uzak durmanız gerekir.

Bakınız: Hamilelikte Saç Boyatmak Bebeğe Zarar Verir Mi?

Boyalar Gebelikte Ne Zaman Zararlı Olabilir?

Düşük ve konjenital anomaliler riski ilk üç aylık dönemde en yüksektir. Sorun, boya ve boya dumanlarına uzun süre maruz kaldığında artar. Bu nedenle, ikinci trimester döneme kadar boyamaktan kaçınmak daha iyidir. Bu riskler ikinci ve üçüncü trimesterde düşüktür.

Kaynaklar:

  1. Paint and pregnancy; Organization of Teratology Information Specialists; 2014
  2. Obstetrics And Gynaecology; Baylor College Of Medicine

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir