Hamileyken Böcek Kovucu Spreyler Kullanmak Güvenli Mi?

Hamilelikte sinek ilacı kullanmak zararlı mıdır? Hamilelikte sinek ilaçları güvenli midir?

Böcekler çevremizin bir parçasıdır. Bazıları zararsız olabilirken, diğerleri tehlikeli olabilir ve böcek kovucuların yardımıyla uzak tutulmalıdır.

Ancak hamileyseniz, bu kovuculardaki bazı maddeler sizi veya bebeğinizi etkileyebileceğinden, evde böcek kovucu kullanma konusunda bir ikilem içinde olabilirsiniz. Bu yazı, hamileyken böcek kovucuyu güvenle kullanıp kullanamayacağınızı ve nasıl kullanabileceğinizi öğrenmenize yardımcı olur.

Böcek Kovucular Nelerdir?

Böcek kovucular, cilde, giysilere uygulandığında böceklerin ısırmasını önleyen spreyler, yağlar veya losyonlardır. Sivrisineklerden, örümceklerden, sineklerden veya kenelerden ısırılma olasılığını azaltır ve böylece bu böceklerin neden olduğu sıtma, Zika virüsü, Batı Nil virüsü veya Lyme hastalığı gibi ciddi hastalıkların olasılığını azaltır. Bu hastalıklar size ve bebeğiniz için çok zararlı olduğu için ısırıkları önlemek için böcek kovucu kullanmak çok önemlidir.

Hamileyken Böcek Kovucu Kullanmak Güvenli Mi?

Evet, böcek kovucular, önerilen şekilde kullandığınızda hamilelik döneminde güvenli kabul edilir. Çoğu böcek kovucu, etkili bir böcek ilacı olan ve sınırlı miktarlarda kullanımı güvenli olan aktif bir kimyasal olan DEET (N, N-dietil-meta-toluamid) içerir (önerilen DEET konsantrasyonu %35 – %50’dir).

Gebelikte Böcek Kovucuları Kullanırken Alınacak Önlemler

Aşağıdaki güvenlik önlemleri, böcek kovuculara karşı herhangi bir advers reaksiyon riskini en aza indirir:

 • Kovucuları etikette belirtildiği gibi uygulayın. Sadece açıkta kalan cilde veya giysilere uygulayın, kıyafet altına değil.
 • Yaralarda, kesiklerde ve tahriş olmuş ciltlerde kullanmayın.
 • Yüze, ağza veya göze uygulamayın. Doğrudan yüze püskürtmekten kaçının. Bunun yerine, elinize bir miktar kovucu püskürtün ve yüzünüze uygulayın.
 • Size daha iyi veya daha uzun süreli koruma sağlamayacağı için aşırı uygulama yapmaktan kaçının.
 • Yemek yemeden veya su içmeden önce tedavi edilen cildi iyice yıkayın.
 • Herhangi bir reaksiyon yaşarsanız, kullanmayı bırakın ve hemen yıkayın. Bundan sonra doktorunuza danışın.
 • Hamileyken herhangi bir komplikasyonu önlemek için kimyasal bazlı kovucuların gereksiz kullanımından kaçınılmalıdır.

Gebelikte Böcek Kovucu Kullanımı Doğum Kusurlarına Neden Olur Mu?

Sivrisinek kovucu kullanımının bebeklerde doğum kusurlarına neden olabileceğini gösteren pek çok destekleyici çalışma yoktur. Bununla birlikte, bir çalışma, ilk trimesterde sivrisinek kovucu kullanan kadınlarda hipospadias olarak adlandırılan (penisin açıklığının altta olduğu ancak uçta olmadığı) erkek çocuklarda doğum kusurunun yaygın olduğunu belirtmektedir. aAraştırmanın güvenilirliği şüpheli olmasına rağmen. DEET kullanan kadınlarla ilgili araştırmalar olumsuz sonuçlar gösterdi, ancak büyük ölçüde değil. Kesin bir sonuca varmak için hamilelik ve böcek kovucu kullanımı arasında bağlantı kuran daha fazla araştırma gereklidir.

Böcek Kovucuların Hamile Kadınlar Üzerindeki Yan Etkileri Nelerdir?

Belirtildiği şekilde kullanılmadığında, böcek kovucuların dahil olmak üzere birkaç olası yan etkisi olabilir:

 • Hassas cildiniz varsa veya DEET kovucu kullandıysanız cilt tahrişi.
 • Çok nadir de olsa, yüksek konsantrasyonlar merkezi sinir sistemini etkileyerek nöbetlere ve baş ağrısına neden olabilir. Bu nedenle küçük bir alana uygulayın ve herhangi bir alerjik reaksiyon olup olmadığını test edin.
 • Picaridin cildi tahriş eder ancak DEET kadar değil.
 • Kimyasal bazlı kovuculara daha güvenli bir alternatif, bitkilerden yapılan doğal veya organik kovuculardır.

Hamilelikte Doğal Böcek Kovucular

Doğal böcek kovucular, hassas cilde sahip olanlar ve kimyasallara maruz kalmayı azaltmak isteyenler için daha iyi olabilir. Bazı güvenli alternatifler şunlardır:

 • Sivrisinek ağları
 • Limon otu, lavanta veya okaliptüs mumları yakmak
 • Böcekleri uzak tutmak için neem yağlı toprak lambalar.
 • Küçük sarımsak parçalarını kesin ve dışarıdaki yaşam alanının etrafına serpin.
 • Sivrisineklerin ve böceklerin içeri girmesini önlemek için kutsal fesleğen (Tulsi) bitkisini pencerenin yakınına yerleştirin.
 • Catnip bitkisi, DEET’ten on kat daha güçlü olduğu bilinen Nepetalakton adlı bir bileşen içerdiğinden de faydalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Babanın böcek kovucu kullanması durumunda bebeğim için herhangi bir risk var mı?

Babanın gebe kalma öncesinde veya zamanında böcek kovucu kullanması durumunda bebek için risklere işaret eden bir araştırma yoktur. Erkeklerin maruz kaldıkları maruziyetlerin hamilelik risklerini artırması olası değildir.

Hamileyken giysilerimin altına böcek ilacı uygulayabilir miyim?

Deri tahrişine neden olacağından kıyafetlerinizin altına DEET veya herhangi bir böcek kovucu uygulamamalısınız.

Hamileyken böcek kovucuyu ne sıklıkla tekrar uygulamalıyım?

Kovucuyu belirtildiği gibi tekrar uygulayın. Ne sıklıkta uygulamanız gerektiğini öğrenmek için talimatları izleyin. İlave kovucu uygulama gerektirebilecek ter, yağmur veya yüksek nem gibi koşulları kontrol edin. Isırılmadıysanız tekrar başvurmayın.

Hamile kadınlar neden daha fazla böcek veya sivrisinek çekiyor?

Hamile kadınlar iki nedenden dolayı daha fazla böcek veya sivrisinek çekerler. Bunun bir açıklaması, hamile annelerin ağır nefes alması ve böcekleri ya da sivrisinekleri çeken daha fazla karbondioksit salmasıdır. Diğeri ise terle salınan laktik asidin böcekleri çekme eğiliminde olmasıdır.

Faydaları risklerinden çok daha ağır basıyorsa, hamilelik için böcek kovucuları düşünmek önemlidir. Ancak çevreyi temiz tutarak sivrisinekleri ve diğer böcekleri çekme şansınızı azaltmanın yollarını bulmalısınız. Evinizin çevresinde kirli su birikmesine izin vermeyin, pencere veya kapı ızgarası kullanın ve ısırmaları önlemek için örtülü giysiler giyin.

Kendinizi sivrisineklerden ve böceklerden nasıl koruyorsunuz? Aşağıdaki bölümde düşüncelerinizi ve yorumlarınızı paylaşın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir