Hamileyken Bıçak Saplanır Gibi Kasık Ağrısı

Hamilelik, mide ekşimesinden sık idrara çıkmaya, rahatsızlıklarla dolu olabilir. Ancak bir kadının hamilelik döneminde yaşayabileceği en şaşırtıcı rahatsızlıklardan biri roud ligament ağrısıdır.

Round Ligament Ağrısı Nedir?

Yuvarlak bağ ağrısı olarak da adlandırılır. Rahminizi pelviste doğru yerinde tutan iki yuvarlak bağınız var. Bunları uterusu yerine bağlayan iki küçük ip olarak hayal edin. Normalde bağlarınız kalın ve güçlüdür. Ancak hamilelik sırasında uterusunuz büyüdüğünde, uterusun üstel büyümesini desteklemeye devam etmek için yuvarlak bağlarınız önemli ölçüde gerilmelidir.

Mayo Clinic’e göre, bu bağlar bazen sinir lifleri veya pelvisinizin diğer kısımlarıyla etkileşime girerek ağrıya neden olabilir. Karnınızın alt kısmında bu çok keskin ağrıyı hissedeceksiniz, genellikle sağ tarafta sol tarafta da olabilir. Bu ağrı genellikle spazm gibi kısa sürerken, bazı kadınlar için beş dakikaya kadar sürebilir. Diğer kadınlar, yuvarlak bağ ağrısının ardından alt karınlarında hassasiyet veya ağrı hissedeceklerdir.

Round Ligament Ağrısının Sebepleri Nedir?

Ani hareketler genellikle yuvarlak bağ ağrısını tetikler. Bu tür hareketler şunları içerebilir:

  • Egzersiz
  • Yatakta dönmek
  • Vücudunuzu bir yerden ani hareket ettirmek (örneğin yataktan kalkmak, sandalyeden kalkmak veya arabanızdan çıkmak)

Bazı kadınlar için bu ağrılar doğuma kadar tekrar eder. Tamamen önlenebilir olmasalar da, sıklıklarını azaltmak için atabileceğiniz bazı adımlar vardır:

  • Hareketlerinizde daha kademeli olun. Ani, keskin hareketlerden kaçınmaya çalışın.
  • Günde birkaç kez oturduğunuzdan veya uzandığınızdan emin olarak yuvarlak bağınızdaki gerginliği azaltın.

İyi haber şu ki, hamilelik süreci ne kadar rahatsız edici olursa olsun, yuvarlak bağ ağrısı bebeğinizin doğumundan sonra kesinlikle ortadan kalkacaktır.

Ne tür ağrılar yaşadığınızdan emin değilseniz veya ağrılara başka semptomlar eşlik ediyorsa, her zaman, her zaman, jinekoloğunuzu arayın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.