Hamileyken Bebeğinizin Sağlığı İçin Gerekli 11 Besin

Hamile olsanız da olmasanız da doğru beslenme, geliştirmesi iyi olan bir alışkanlıktır. Ancak hamile kalmak, beslenmenizin iyi ve besleyici gıdalardan oluştuğundan emin olmak için belirli bir aciliyet katar.

Beslenmenizin hamilelikten önce bile çocuğunuzun sağlığı üzerinde derin etkileri olabileceği iyi bir şekilde belgelenmiştir.

Hatta bazı araştırmalar beslenmenizle doğum kusurlarınız arasında bir bağlantı olduğunu öne sürüyor. Örneğin, yeterince folik asit aldığınızdan emin olmak, çocuklarda nöral tüp kusurlarını önlemeye yardımcı olur.

Hamileyken iyi beslenmek, sadece kalori sayısından daha fazlasını içerir. Bu kalorileri nereden aldığınız her şey kadar önemlidir. Genel bir kural olarak, hamileyken günde fazladan 300 kalori yediğinizden emin olmanız gerekir. Bu özellikle gebeliğin üçüncü üç aylık döneminde önemlidir.

Temel besinlerin bir listesi, ne işe yaradıkları ve söz konusu besinleri yüksek miktarda içeren yiyecekler için okumaya devam edin.

1. Protein: Hücre büyümesi ve üretimi için gereklidir. En iyi kaynaklar arasında yağsız et, kümes hayvanları, balık, yumurta, fıstık ezmesi ve peynir bulunur.

2. Karbonhidratlar: Günlük enerji üretimi için gereklidir. Tahıllarda, ekmeklerde, patateslerde, meyvelerde ve sebzelerde bulunur.

3. Kalsiyum: Güçlü kemikler, dişler ve kas kasılması ve sinir fonksiyonu için gereklidir. Süt, peynir, yoğurt, sardalya, somon ve ıspanakta bulunur.

4. Demir: Kırmızı kan hücresi üretimi için gereklidir. En iyi kaynaklar arasında yağsız kırmızı et, ıspanak, tam buğday ekmeği ve tahıllar bulunur.

5. A Vitamini: Sağlıklı cilt, iyi görme ve güçlü kemikler için gereklidir. En iyi kaynaklar arasında havuç, koyu yapraklı yeşillikler ve tatlı patates sayılabilir.

6. C Vitamini: Sağlıklı diş etleri, dişler ve kemikler için gereklidir. Demirin emilmesine de yardımcı olması açısından önemlidir. En iyi kaynaklar arasında turunçgiller, brokoli, domates ve kuvvetlendirilmiş meyve suları bulunur.

7. B6 Vitamini: Kırmızı kan hücrelerinin oluşumu ve ayrıca protein, yağ ve karbonhidratların emilimi için gereklidir. Kaynaklar arasında tahıllar bulunur.

8. B12 Vitamini: Kırmızı kan hücresi üretimi ve sinir sistemi sağlığının korunması için gereklidir. Kaynaklar arasında et, balık, kümes hayvanları ve süt bulunur.

9. D Vitamini: sağlıklı kemikler ve dişler için olduğu kadar kalsiyum emilimi için de gereklidir. Kaynaklar arasında zenginleştirilmiş süt, süt ürünleri, ekmekler ve tahıllar bulunur.

10. Folik asit: Kan ve protein işlevi ve aynı zamanda etkili enzim işlevi için gereklidir. Kaynaklar arasında yeşil yapraklı sebzeler, koyu sarı meyveler, bezelye, kuruyemişler ve baklagiller bulunur.

11. Yağ: Enerji depolamak için gereklidir. Kaynaklar arasında et, tam yağlı süt, fındık, fıstık ezmesi ve margarin bulunur.

Yukarıdaki liste, hamile olsanız da olmasanız da sağlıklı yaşam için gerekli besin maddelerinin temel bir özetidir. Ancak dediğimiz gibi, hamileyken doğru miktarda besin aldığınızdan emin olmak, bebeğinizin mutlu ve sağlıklı doğmasını sağlamak için çok önemlidir.

Hem sizin hem de çocuğunuzun sağlığını sağlamak için doktorunuzla beslenme uzmanıyla doğru beslenme rejimi hakkında konuşun.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir