Hamilelikten Nasıl Korunurum (27 Yöntem): Seçeneklerinizi Bilin

Hamilelikten nasıl korunurum? Gebelikten korunma yöntemleri nelerdir? Çoçuk olmaması için erkek ne yapmalı? Erkek doğum kontrol yöntemleri nelerdir? Hamile kalmamak için en risksiz korunma yöntemleri neler? Yeni evlenenlere korunma yöntemleri neler? İlişkiden sonra hamile kalmamak için ne yapmalı?

Genel Korunma Yöntemleri

Her ilişkiye girdiğinizde uygun kontrasepsiyon (doğum kontrol yöntemi) olmadan hamile kalma olasılığı vardır. Buna ilk kez ilişkiye girmek de dahil olabilir. İstenmeyen gebelik, hormonal veya hormonal olmayan kontraseptif ilaçlar veya cihazlar ve doğal yöntemler kullanılarak önlenebilir.

Hamileliği önleme yöntemleri ve bu yöntemlerin her birinin yararları ve riskleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu yazıyı okuyun.

Gebeliği Önlemek için Hormonal Yollar

Hormonal kontraseptifler kullanılarak gebelik önlenebilir. Bunlar yumurtlamayı önlemek için sentetik hormonlar salan ilaçlar veya implantlardır. Ayrıca servikal mukusu kalınlaştırırlar ve spermin yumurta hücresine ulaşmasını zorlaştırırlar.

Acil kontraseptif haplar hariç tüm hormonal kontraseptifler doktor reçetesi gerektirir.

Hamileliği önlemek için hormonal kontraseptifler şunları içerir:

1. İmplantlar

Bunlar, kadının kolunun üst derinin altına implante edilmiş hormon salgılayan küçük cihazlardır.

Norplant, Jadelle ve Nexplanon (eski adıyla Implanon) hormonal implantların bazı yaygın markalarıdır. Bu implantlar yumurtlamayı baskılayan etonogestrel veya desogestrel hormonları salgılar. Şu anda, nexplanon, tek bir implanttan (Norplant ve Jadelle ile karşılaştırıldığında) dünya çapında mevcut bir markadır. Böylece yerleştirmek ve çıkarmak daha kolaydır.

Adet döngüsünün ilk haftasında yerleştirildikten sonra 24 saat içinde hamileliği önlemeye başlarlar.

Adet döneminin beş gününden sonra implante edilirse, gebeliği önlemek (veya cinsel ilişkiden kaçınmak) için yedi güne kadar prezervatif kullanmalısınız. Bu ilk beş gün içinde cinsel ilişki meydana gelirse, acil doğum kontrol yöntemi önerilir.

Bir implant genellikle üç yıl boyunca çalışır ve hormonal kontrasepsiyona devam etmek istiyorsanız aynı gün yeni bir implantı çıkarabilir ve yerleştirebilirsiniz. Üç yıl içinde sadece %0.01 başarısızlık oranına sahiptir. Eğer uygun şekilde yerleştirilirse, hormonal kontrasepsiyonun en etkili şekli haline gelir.

2. Doğum kontrol bantları

Doğum kontrol bantları (kombinasyon bantlar, transdermal bantlar veya cilt bantları olarak da bilinir), kan dolaşımına östrojen ve progesteron salarak gebeliği önler. Böylece yumurtlamayı baskılar ve servikal mukusun kıvamını değiştirir.

Hamileliği önlemek için yamayı 21 gün kullanmanız önerilir. Bantlar üç hafta boyunca haftada bir kez değiştirilir ve cildin tahrişini önlemek için bantın yerini değiştirmeniz önerilir.

Düzeltme ekinin yerinde olduğundan emin olmak için denetlemeniz gerekebilir. Koltuk altı, karın veya kalça üzerine yerleştirilebilir. Tipik kullanımda %7’lik bir başarısızlık oranına sahiptir (mükemmel kullanımda %1’den az).

3. Doğum kontrol enjeksiyonları

Doğum kontrol hapları olarak da adlandırılan doğum kontrol enjeksiyonları kan dolaşımınıza progestin hormonu salgılar ve hamileliği önlemek için yumurtlamayı bastırır. Bunlar Depo-Provera, Sayana Press veya Noristerat markaları altında bulunur.

Depo-Provera ve Sayana Press, size 13 haftaya kadar hamilelikten korunurken Noristerat sizi sekiz haftaya kadar hamilelikten korur.

Kontraseptif enjeksiyonlar, adet döngüsünün ilk beş günü içinde alınırsa hemen etkilidir.

Menstrüel siklustan beş gün sonra bir enjeksiyon aldıysanız, hamileliği önlemek (veya cinsel ilişkiden kaçınmak) için yedi gün boyunca prezervatif kullanmanız gerekir. Bu ilk beş gün içinde cinsel ilişki meydana gelirse, acil kontrasepsiyon belirtilir.

Enjeksiyonlar, düşük, kürtaj veya doğumdan sonra hamileliği önlemenin bir yolu olarak seçilebilir. Bu yöntem, östrojen içermeyen progestin içeren herhangi bir hormonal kontrasepsiyonda olduğu gibi, bu olayların herhangi birinden hemen sonra başlayabilir.

Sadece %0.3’lük bir başarısızlık oranı ile oldukça etkili bir kontrasepsiyon yöntemidir.

4. Hormonal vajinal kontraseptif halkalar

Gebeliği önlemek için vajinaya küçük, esnek plastik halkalar yerleştirilebilir. Kan dolaşımına sentetik östrojen ve progestin hormonları salarlar. Yumurtlamayı bastırırlar ve servikal mukus kalınlığında değişiklikler gözlemleyebilirsiniz.

Nuvaring ünlü markalardan biridir. Üç hafta kullanılabilir ve tipik kullanımda %7 başarısızlık oranına sahiptir.

Vajinal halka bazı kadınlarda baş ağrısına ve vajinal tahrişe veya akıntıya neden olabilir.

5. Sadece progestin içeren oral kontraseptifler

Mini haplar olarak da adlandırılan emziren kadınlar ve östrojen kullanımına kontrendikasyonları olan kadınlar için sadece progestin içeren oral kontraseptifler önerilir. Norgestrel, Norethindrone ve Drospirenone, mini hapların farklı formülasyonlarıdır. Bu tabletler yumurtlamayı bastırır ve servikal mukusu kalınlaştırır.

Onları adet döngünüzün beşinci gününden ve günlük olarak almaya başlayabilirsiniz.

Bir hapı kaçırırsanız, hatırladığınız anda alın ve ertesi gün aynı takvimi sürdürmeye devam edin.

Tablet planlanan zamandan üç saatten geç alınırsa, hamileliği önlemek için sonraki 48 saat boyunca yedek kontrasepsiyon kullanmalısınız. Drospirenon içeren haplar kullanıyorsanız, hap 12 saatten fazla alınırsa bir yedekleme yöntemi belirtilir.

Bu haplar programa göre alındığında %99 etkilidir. Bununla birlikte, hapları kaçırırsanız, etkinlik %91’e düşer.

Kadınlar bu hapı bıraktıktan hemen sonra doğurganlığa dönebilirler. Bulantı, meme hassasiyeti, baş ağrısı veya adet düzensizlikleri gibi olumsuz etkilere neden olabilir.

6. Kombine oral kontraseptifler

Oral kontraseptiflerin kombinasyonu sentetik östrojen ve progesteron hormonu içerir. Bu haplar düzenli olarak planlanan bir zamanda alınırsa etkilidir ve tipik kullanımda %7’lik bir başarısızlık oranına sahiptir.

Kombine oral kontraseptifler üç gruba ayrılır:

 • Monofazik 21 günlük haplar: Bunlar en yaygın olanıdır. 21 gün boyunca alınır, ardından yedi gün ara verilir. Tüm haplar aynı miktarda hormon içerir. Microgynon, Marvelon, Yasmine ve Cilest, monofazik tabletlerin popüler markalarından bazılarıdır.
 • Fazik 21 günlük haplar: Bunlar 21 gün boyunca alınır, ardından yedi gün boyunca hap olmaz. Farklı miktarlarda hormon içerirler, farklı renklerde gelirler ve öngörülen bir sırayla alınmalıdırlar. Logynon, popüler fazik hap markalarından biridir.
 • Her gün (ED) hapları: Bunlar 21 hormonal hap ve yedi plasebo (inaktif) tablet paketinde gelir. Haplar her gün belirtilen sırayla alınmalıdır. Microgynon ED, ED haplarının popüler bir markasıdır.

7. 91 günlük kombinasyon oral kontraseptifler

Bu doğum kontrol hapları östrojen ve progesteron içerir. Bu hormonal haplar 12 hafta ve sadece yedi haftada östrojen içermeyen (hormon içermeyen) haplardır. Seasonale, 91 günlük kombinasyon haplarının popüler bir markasıdır.

Obez kadınlar, sigara içenler, 35 yaşından büyük kadınlar ve kan pıhtısı öyküsü olan kadınlar için hamileliği önlemenin hormonal yolları önerilmeyebilir. Bunlar ayrıca aşağıdaki olası risk grubunda olan kadınlar için önerilmez:

 • Açıklanamayan vajinal kanama
 • Önemli karaciğer hastalığı
 • Meme veya rahim kanseri

Yan etkileri: Bu kontraseptifler birkaç kadında baş ağrısı, akne, saç dökülmesi, bulantı, ağrılı adet kanaması, artmış kan pıhtısı riski veya meme ağrısına neden olabilir.

 • Hormonal yöntemlerin avantajları: Bunlar diğer yöntemlere göre daha yüksek etkilidir. Hormonal kontraseptifleri bıraktıktan sonra doğurganlığa geri dönebilirsiniz.
 • Hormonal yöntemlerin dezavantajları: Hormonal implantlar sizi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korumaz.

Acil Kontrasepsiyon

Acil postkoital kontrasepsiyon olarak da bilinen acil doğum kontrol yöntemleri, korunmasız cinsel ilişkiden sonra hamileliği önlemek için bir ilaç veya cihazın kullanılmasıdır. Korunmasız cinsel ilişkiden sonraki 72 saat içinde ertesi gün hapı gibi acil doğum kontrol hapı almak hamileliği önlemeye yardımcı olabilir.

Acil kontraseptifler şunları içerir:

 • Bakır T380 intrauterin cihaz: Gebeliği önlemek için korunmasız cinsel ilişkiden yedi gün sonraya kadar yerleştirilebilir.
 • Sadece progesteron acil kontrasepsiyon: Progestin levonorgestrel tablet ilk 72 saat içinde en etkilidir ve korunmasız cinsel ilişkiden sonra 120 saate kadar alınabilir.
 • Progesteron agonisti / antagonisti: ulipristal adı altında bulunur, korunmasız cinsel ilişkiden 120 saat sonra kullanılmalıdır. Tablet aldıktan sonra üç saat içinde kusmanız durumunda, bir tane daha almanız gerekir.
 • Kombine hormon acil kontrasepsiyon: Yuzpe rejimi olarak da bilinir, düzenli kontrasepsiyona kıyasla daha yüksek bir dozda etinil estradiol ve levonorgestrel kullanımını içerir.

Ella veya Ellaone, 30 mg ulipristal asetat içeren hormonal olmayan, ertesi gün hapıdır. Korunmasız cinsel ilişkiden sonra hamileliği önlemek için etkili bir haptır. Uzmanlara göre, bir bakır intrauterin cihaz (RİA) acil kontrasepsiyonun en etkili şeklidir. Sadece %0.09’luk bir başarısızlık oranına sahiptir.

Acil kontraseptif hapların olumsuz etkileri şunlardır:

 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Adet dönemlerinde küçük değişiklikler
 • Göğüslerde hassasiyet
 • Yorgunluk
 • Baş ağrısı
 • Karın ağrısı

Dezavantajları: Acil kontraseptifler sizi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korumaz.

Not: Acil kontrasepsiyon, belirtilmişse aynı döngüde birden fazla kez kullanılabilir. Bununla birlikte, düzenli bir kontrasepsiyon yöntemi değildir ve düzenli kontrasepsiyondan önemli ölçüde daha az verimli olduğu için sürekli kullanılmamalıdır. Doktorunuzun rehberliğinde diğer kontrasepsiyon yöntemlerini düşünebilirsiniz.

Gebeliği Önleyen Rahim İçi Araçlar

Rahim içi bir cihazın (RİA) kullanımı hamileliği önlemek için en etkili yöntemlerden biridir. RİA, bakır salan veya hormon salan bir tip olabilir.

Bakır salan bir RİA, spermlere zarar veren ve döllenmeyi önlemek için hareketliliğini azaltan T şeklinde bir cihazdır. 12 yıla kadar hamileliği önleyebilir.

Mirena, Liletta, Skyla ve Kyleena, gebeliği önlemek için levonorgestrel içeren intrauterin hormonal cihazlardır.

Aşağıdaki durumlarda RİA kullanmamalısınız:

 • Uterus boşluğunun anormallikleri
 • Nedeni bilinmeyen genital kanama
 • Rahim veya servikal kanserler
 • Wilson hastalığı (bakır içeren RİA’lar için)
 • Gebelik
 • Servikal enfeksiyonlar
 • Endometrial enfeksiyonlar.

RİA’lar hiçbir olumsuz sistemik etki üretmez ve avantajları şunlardır:

 • Azalmış ektopik gebelikler
 • Menstrüel kan kaybı ve dismenore azalması
 • Pelvik inflamatuar hastalık risklerinde azalma
 • Senkron endometriyal ve yumurtalık kanseri riskinde azalma (SEOC)

RİA’ların dezavantajları: RİA’nın yerleştirilmesi %1 uterus perforasyonu riski ile ilişkilidir. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı koruma sağlamazlar.

Gebeliği Önleme Yolları

Bariyer kontrasepsiyon yolları spermin yumurta ile temas etmesini önler. Mekanik bariyerler doğrudan teması önler ve kimyasal bariyerler spermi tahrip eder.

Hamileliği önlemenin bariyer yolları şunları içerir:

14. Erkek prezervatifi

 • Erkek prezervatifi, meninin vajinaya geçişini önlemek için penisin üzerine yerleştirilen ince bir lateks veya poliüretan kılıftır.
 • Erkek prezervatifleri %13 başarısızlık olasılığına sahiptir.
 • Kolayca bulunabilir ve uygun maliyetlidir.
 • İstenmeyen gebeliği ve cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemeye yardımcı olurlar.

Nadir durumlarda, prezervatif hamileliği önlemede başarısız olabilir. Prezervatiflerin uygunsuz kullanımı hamileliğe neden olabilir. Üreticinin talimatlarını okuyun ve prezervatifleri kullanmadan önce daima son kullanma tarihini kontrol edin.

15. Kadın kondomu

 • Bir kadın prezervatifi poliüretan kılıftan yapılmıştır. Doğum kontrolü için vajinal kanala yerleştirilebilir.
 • Spermanın vajina ile temasını önlemek için bir bariyer görevi görür.
 • Hem prezervatifin hasar görmesine hem de yer değiştirmesine neden olabileceğinden, hem kadın hem de erkek prezervatiflerinin aynı anda kullanılması önerilmez.
 • %21 başarısızlık oranına sahiptir.
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir.
 • Cinsel ilişkiden sekiz saat önce eklenebilir. Bununla birlikte, prezervatifi uzun süre takarsanız, idrar yolu enfeksiyonu geçirebilirsiniz.

16. Diyafram

 • Bir diyafram, gebeliği önlemek için bir bariyer görevi görmek için vajinaya yerleştirilebilen sığ bir lateks kabıdır.
 • Hormon içermediği için cinsel ilişkiden önce yerleştirilebilir.
 • Spermisit kubbesinin içine uygulanır.
 • Tam boyut kullanırsanız, diyafram birkaç saate kadar koruma sağlar.
 • Diyaframı çıkarmak için cinsel ilişkiden sonra en az altı saat beklemelisiniz.
 • Bir diyafram tipik kullanımda %17’lik bir arıza oranına sahiptir.
 • Bir diyafram uzun süre kullanıldığında idrar yolu enfeksiyonlarına neden olabilir. Sizi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korumaz.

17. Servikal kapak

Hamileliği önlemek için serviksin tabanının üzerine bir servikal kapak yerleştirilir. Yerleştirmeden önce kapağın üçte birinin spermisit ile doldurulması tavsiye edilir. Cinsel ilişkiden sekiz saat önce sokulabilir ve 48 saate kadar servikste bırakılabilir.

 • Spermisit ile kullanıldığında mekanik ve kimyasal bir bariyer görevi görür.
 • %17 başarısızlık oranına sahiptir.
 • Servikal kapak, kullanım süresine kadar kontrasepsiyon sağlar.
 • Servikal erozyona ve vajinal kanamaya neden olabilir.
 • Pozitif PAP testi sonuçları olan kadınlar için önerilmez ve obez kadınlarda yer değiştirme nedeniyle yüksek başarısızlık oranı görülür.
 • Vücudunuza 48 saatten daha uzun süre yerleştirmek toksik şok sendromuna neden olabilir.
 • Gebeliği önlemede %71 etkilidir, ancak cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlememektedir.

18. Gebeliği önleyici sünger

 • Spermisit içeren yumuşak, disk şeklinde bir poliüretan cihazdır. Vajinaya derin yerleştirilirse spermi öldürür ve hamileliği önler. Cinsel ilişkiden 24 saat önce yerleştirilebilir.
 • Süngerin cinsel ilişkiden en az altı saat sonra çıkarılması önerilir. Vajinada 24 saatten fazla tutarsanız sünger enfeksiyona neden olabilir.
 • Sizi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan korumaz.
 • Hiç hamile olmayan kadınlarda %14 başarısızlık, bebek sahibi kadınlarda %27 başarısızlık oranı vardır.

19. Spermisidal ajanlar

Bunlar, sperm hücre zarına zarar veren yüzey aktif maddeler içeren kimyasal bariyerlerdir. Gebelikten kaçınmak için cinsiyetten önce vajinaya uygulanmalıdır.

Bunlar şu şekilde mevcuttur:

 • Vajinal köpükler
 • Fitiller
 • Jöleler
 • Filmler
 • Köpük tabletleri
 • Kremler

Kimyasal, spermisit, bakteri ve virüsleri yok edebilir, böylece enfeksiyon riskini azaltabilir. Bununla birlikte, spermisin HIV’in önlenmesindeki etkinliği ile ilgili klinik veriler sınırlıdır.

Bunlar vajinal florada normal bakterileri yok edebilir. Escherichia coli kolonizasyonunun spermisit kullanımından sonra arttığı ve birkaç kadında idrar yolu enfeksiyonlarına yol açabileceği gösterilmiştir. %21 başarısızlık olasılığı vardır.

Bariyer kontraseptiflerinin avantajları: Kolayca bulunur ve ucuzdur. Emziren anneler veya hipertansiyon gibi sağlık sorunları olan herkes tarafından kullanılabilirler.

Bariyer kontraseptiflerinin dezavantajları: Cinsel ilişki sırasında kesintiye neden olabilirler. Hormonal yöntemlerden daha yüksek başarısızlık oranlarına sahiptirler.

Hamileliği Önlemenin Etkili ve Kalıcı Yolları

Sterilizasyon hamileliği önlemenin etkili ve kalıcı bir yoludur. Döllenmeyi önlemek için cerrahi bir tekniktir. Hem kadınlar hem de erkekler için yapılabilir.

20. Kadın sterilizasyonu

Kadın sterilizasyonu, histerektomi (uterusun çıkarılması) nedeniyle diğer nedenlerden dolayı ameliyat, fallop tüplerinin bağlanması veya nadiren gerçekleştirilir. Fallop tüpü döllenmeyi önlemek için her iki tarafta kesilir, kapatılır, klipslenir ve bağlanır.

Essure sistemi kadınlar için kalıcı bir doğum kontrolüdür. Sterilizasyon işlemi, fallop tüpünde skar dokusu oluşturmak ve döllenmeyi önlemek için küçük metal ve fiber bobinlerin fallop tüplerine yerleştirilmesini içerir. Bununla birlikte, bazı yerleştirme sonrası endişeleri nedeniyle seçenek sınırlı olmuştur ve ürün artık üretilmemiştir.

%0.5 başarısızlık oranına sahiptir.

21. Erkek sterilizasyonu

Vazektomi erkekler için kalıcı bir sterilizasyon yoludur. Bu yöntemde, vas deferens bağlanır veya fulgüle edilir (dokuların diyatermi ile büyümesini tahrip eder). Bu prosedür spermin üretraya ulaşmasını önler.

Hematom, enfeksiyon ve sperm granülomları erkek sterilizasyon prosedürünün olası komplikasyonlarıdır. Bu prosedürde %0.15 başarısızlık olasılığı vardır.

Sterilizasyonun avantajları: Hormon içermez ve libido, adet döngüsü veya emzirme üzerinde herhangi bir etkisi gösteren hiçbir kanıt yoktur.

Sterilizasyonun dezavantajları: Cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanmanızı engellemez.

Doğal Kontrasepsiyon Yöntemleri

Bunlar hamileliği önlemenin en yaygın yoludur. Dini ve kültürel inançlarınız kontrasepsiyon için ilaç veya cihaz kullanımına izin vermiyorsa, bu yöntemleri tercih edebilirsiniz. Verimli döneminizde cinsel ilişkiden kaçınmak da hamileliği önlemeye yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, kesin doğurganlık döneminin belirlenememesi ve geri çekme yöntemlerindeki hatalar hamileliğe yol açabilir. Doğal kontrasepsiyon yöntemleri yüksek bir başarısızlık oranına sahiptir ve diğer teknikleri izlemeniz önerilir. Bu yöntemlerin hiçbiri sizi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korumaz.

Bakınız: Doğal Korunma Yöntemleri İle Hamilelikte Korunma

Doğal Kontrasepsiyon Yöntemleri şunları içerir:

22. Coitus interruptus

Geri çekme veya çekme yöntemi olarak da bilinir, boşalmadan önce penisin vajinadan çekilmesini içerir. Etkinliği bir erkeğin boşalmadan önce çekilme yeteneğine bağlıdır. %4 başarısızlık oranına sahiptir.

23. Laktasyonel amenore

Doğumdan sonra menstruasyonun geçici olarak yokluğudur. Bu, annelerde süt salgısını tetikleyen bir hormon olan prolaktin düzeylerinin artması nedeniyle oluşur. Bu hormonlar emziren kadınlarda yumurtlamayı baskılar.

Bu tür kontrasepsiyon en iyi, bebeğinizi gündüz dört saatte bir ve gece altı saatte bir emzirdiğinizde görülür.

24. Takvim yöntemi

Ritim yöntemi olarak da bilinir. Bu yöntem aşağıdaki gerçeklere dayanmaktadır:

 • Bir yumurta yumurtlamadan sadece 24 saat sonra yaşar.
 • Sperm, cinsel ilişkiden sadece 48 saat sonra uygulanabilir.
 • Yumurtlama, bir kürün 12-16 günü arasında gerçekleşir.

Doğurganlık süresi altı ayın menstrüasyon tarihlerine göre belirlenir. En kısa adet döngüsünde gün sayısını 18’e çıkarmak, doğurganlık döneminin en erken gününü verecektir. En genişletilmiş döngüdeki gün sayısını 11’e çıkarmak, doğurganlık döneminin son gününü sağlayacaktır.

25. Servikal mukus yöntemi

Doğurganlık süresi, servikal mukusun parmaklarla ölçülmesi ile tahmin edilebilir. Mukus, vücudunuzdaki artan östrojen hormonu nedeniyle bu günlerde genellikle daha elastik ve bol olur.

Bu günlerde artan servikal akıntı miktarını anlayabilirsiniz. İlişki, maksimal servikal mukustan dört gün sonra bir sonraki menstruasyonun başlangıcına kadar daha güvenlidir.

26. Bazal vücut sıcaklığı yöntemi

Bazal vücut ısısının (BBT), yani dinlenme halindeyken vücut sıcaklığınızın ölçümü, bir döngüdeki doğurganlık döneminin sonunu tanımanıza yardımcı olacaktır. Verimli dönemin ilk gününü belirlemek için takvim yöntemi veya servikal mukus yöntemi kullanılır. Yumurtlamadan sonra bazal vücut ısısında 0.5ºF / 0.3ºC ila 1.0 ° F / 0.6ºC arasında hafif bir artış olabilir.

Bazal vücut ısısı aşağıdaki faktörlere bağlı olarak değişebilir:

 • Ateş
 • Hastalıklar
 • Stres
 • Çalışma programlarında değişiklik
 • Uyku süresindeki değişiklikler
 • Alkol tüketimi
 • Seyahat
 • Jinekolojik hastalıklar
 • Bazı ilaçlar

27. Semptotermal yöntem

Bu teknik, bazal vücut ısısının ve servikal mukus kalınlığının kendi kendini değerlendirmesine dayanmaktadır. Bazı kadınlarda fertil dönemde rahim ağzının biyolojik değişiklikleri belirgin olmayabilir.

Doğal yöntemlerin avantajları: Bunlar hiçbir cihaz, maliyet ve kimyasal içermediğinden tercih edilir. Bir çiftin dini ve kültürel inançları kontrasepsiyon için ilaç veya cihaz kullanımına izin vermiyorsa bunlar uygulanabilir seçeneklerdir. Ayrıca, bu yöntemlerin hiçbir yan etkisi yoktur.

Doğal yöntemlerin dezavantajları: İstenmeyen gebelik şansı yüksektir ve cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemezler. Düzensiz ve öngörülemeyen döngüleriniz varsa, doğal doğum kontrol yöntemleri uygun değildir.

Bu yöntemlerin tipik kullanımında %2–23 başarısızlık oranı not edilir.

Sizin için başka kontrasepsiyon yöntemlerine izin verilmiyorsa veya mevcut değilse, hamileliği önlemek için doğal korunma yolları en iyi seçenektir. Ancak bunların daha yüksek bir başarısızlık oranı vardır. Bazı yiyeceklerin ve idrara çıkma ve duşun (su ile püskürtme) hamileliği önlemeye yardımcı olabileceğine dair yanlış kanı var. Ancak, bunlar uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Hamileliği ve cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemek için daha etkili doğum kontrol yöntemleri düşünmelisiniz.

Kaynaklar:

 1. Birth Control Methods; Contraception; Centers for Disease Control and Prevention
 2. Contraception implant; Your contraceptive guide; National Health Service
 3. Emergency contraception; WHO

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir