Hamilelikte Zumba Yapılır Mı? Faydaları Neler?

Gebelikte Zumba Yapmak

Hamilelikte zumba yapmak güvenli midir? Hamileler zumba yapabilir mi? Hamile misin ve dans etmeyi özlüyor musun? Doğum öncesi egzersizlerin sıkıcı olduğunu düşünüyor musunuz?

Egzersizden kurtulun, partiye katılın. Zumba’nın sloganı bu. Yüksek etkili bir dans antrenmanı olan Zumba, eğlenceli egzersizin en son şeklidir. Dünya genelinde hamile kadınlar bugün tercih etmektedir.

Özellikle gebelikte kondisyon gereksinimlerinize uygun bir egzersiz bulmanız her zaman tavsiye edilir. Ama eğer Zumba sizin seçiminizse, bu makale tam size göre. Hamile kaldıktan sonra bu yüksek enerjili antrenmanın güvenliği hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Hamilelik sırasında Zumba olarak eğlenceli olabilir!

Hamilelikte Egzersiz Yapmak Neden Önemli?

Eski bilgeliğe göre egzersiz, kadınların güvenli bir hamileliğin tadını çıkarmasına yardımcı olabilir. Bu fitness teorisini destekleyen aşağıdaki nedenler:

  • Vücuttaki kan dolaşımını arttırır.
  • Genel sağlığı ve refahı teşvik eder.
  • Organlara oksijen verilmesini arttırmaya yardımcı olur.
  • Depresyonu önler.
  • Pelvik tıkanıklığı ve krampları azaltır.
  • Alt ekstremitelerde kan tıkanıklığı nedeniyle ortaya çıkan bacak kramplarını ve varislerini önlemeye yardımcı olur.
  • Kasları tonlandırır ve vücudu doğum için hazırlar.
  • Doğumdan sonra organ tonunun ve yerleşimin hızlı bir şekilde iyileşmesini kolaylaştırır.

Zumba Nedir?

Zumba, Columbia’dan gelen ve Latin ritimlerine dans etmeyi içeren bir fitness programıdır.

Zumba Neden İyi Bir Doğum Öncesi Egzersizi?

Hamileyken Zumba yapabilir miyim? Cevap Evet: Hamile kadınlar, esneme, yoga, yürüyüş, yüzme, vb. gibi çeşitli güvenli hamilelik egzersizlerinden birini seçebilirler. Dahası, bir bacağınızı sallarken bebeğinizin de sizinle birlikte hareket ettiğini hissedebilirsiniz! Zumba ve hamilelik birlikte eğlenceli bir anlaşma olabilir.

Bakınız: Zumba Hamile Kadınlar İçin Güvenli Mi?

Hamilelikte Zumba Yapmanın Faydaları

Güçlü bir egzersiz vücudumuzdaki endorfin üretimini artırabilir. Beyindeki hipofiz bezi, ağrıyı hafifletmeye ve öfori ve refah duygularını tetiklemeye yardımcı olan morfin benzeri bir madde olan endorfinleri serbest bırakır. Zumba gibi dans antrenmanları vücuttaki endorfin seviyelerini önemli ölçüde artırabilir.

Endorfinler doğal bir ağrı kesici görevi görür. Vücuttaki bu kimyasalın yükselmesi, hamile bir kadının doğal bir doğum için daha iyi hazırlanmasına yardımcı olabilir. Ayrıca kadınların kısa ve düzgün bir işten zevk almasına yardımcı olabilir.

Zumba’nın Farklı Türleri

Zumba’nın farklı çeşitleri arasında geleneksel Zumba, Zumba Altın, Zumba Toning, Aqua Zumba, Zumbatomic ve Zumba Marumba bulunur. Eğitmeninizle konuşabilir ve hamilelik sırasında sizin için mükemmel olan formu öğrenebilirsiniz.

Hamile kadınlar klasik Zumba‘nın yüksek enerji eğlencesini sunduğu için serinletici serin sularda Aqua Zumba’yı tercih ederler. Antrenmanın düşük etkili ve hamile kadınlar için uygun hale getirilmesine yardımcı olur.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir