Hamilelikte Zeytinyağı Yemenin 5 Faydası ve Kullanımı

Gebelikte Yağ Tüketimi

Kendinizden ve çevrenizdekilerden mümkün olan en iyi ilgiyi alacağınız hayatınızın en iyi dönemine hoş geldiniz.

Gebe kaldığınızda beslenme çok önemli hale gelir. Artık beslenme planlarınızı gerçek konsepte odaklamanız gerekecek. Doğru beslenme, daha da önem kazanacak.

Hamilelikte Zeytinyağı İçmek Güvenli Mi?

Hamileler zeytinyağı yiyebilir mi? Hamile kaldıktan sonra yiyeceğiniz yiyecek gruplarına odaklanmak ne kadar önemliyse, öğünlerinizin bir bölümünü oluşturan yağ türlerini anlamak da aynı derecede önemlidir.

Diğerleri arasında sadece hamile kadınlar için değil, herkes için en iyi seçenek zeytinyağı olarak kabul ediliyor.

Hamileyken beslenmenize zeytinyağı eklemenin büyük faydaları vardır.

Gelin zeytinyağı, faydaları ve hamilelikte tüketilmesi gereken miktar hakkında daha fazla bilgi edelim.

Zeytinyağının Kökeni

Zeytin meyvesi veren zeytin ağacı, Akdeniz bölgesinin yerlisidir. Zeytinyağı, zeytinlerin maserasyon olarak bilinen bir işlemle ezilmesiyle elde edilir. Zeytinyağı yemek pişirmenin yanı sıra kozmetik ve ilaç sektöründe de yoğun olarak kullanılmaktadır.

Gıdaya ayrı bir tat katan yağın, sağlık açısından faydaları olduğu kanıtlanmış ve dünya çapında popüler hale gelmiştir.

Hamilelikte Zeytinyağı Yemenin Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte zeytinyağı yemek güvenli mi? Hamileyken zeytinyağı tüketmek tamamen güvenlidir. Aslında, bu yağ hem sizin hem de anne karnında büyüyen bebeğiniz için önemli olan birçok vitamin ve yararlı yağ asitleri içerir. Zeytinyağının başlıca faydalarından bazıları aşağıdadır:

1. Enfeksiyonlarla Savaşır:

Zeytinin içerdiği A vitamini içeriği, beklerken bağışıklık sisteminizi korur ve sizi enfeksiyonlardan korur. A vitamini aynı zamanda sağlıklı gözlerle de bağlantılıdır ve büyüyen bebekte gelişmiş görmenin oluşmasına yardımcı olur.

2. Bebeklerde Refleksleri İyileştirir:

Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre, hamilelikte zeytinyağı tüketen kadınlardan doğan bebeklerin, yemeyen annelere göre gelişimsel avantajları vardı. Bu bebeklerin psikomotor refleksi özellikle daha iyi kanıtlandı.

3. Sağlıklı Fetal Gelişim:

Zeytinyağı, kalp için iyi olduğu düşünülen yüksek oranda omega-3 yağ asitlerine sahiptir. Hamileler tarafından tüketildiğinde, yağ, fetal gelişimde olumlu bir role sahip olabilir.

Bazı araştırmalar, zeytinyağının beynin işleyişini ve doğum sonrası küçük çocukların öğrenme becerilerini geliştirdiğini göstermiştir.

Anne tarafından zeytinyağı tüketimi ile çocuğun kilosu, boyu ve bilişsel gelişimi üzerindeki etkisi arasında da bir bağlantı vardır.

4. E Vitamini:

Zeytinin E Vitamini yüksek değildir. Ancak oksidasyona dirençli olması nedeniyle bu miktar hamile kadınlar için yeterlidir.

E Vitamini bebeğin büyümesine yardımcı olur ve onu oksijen dolu atmosfere girmeye hazırlar.

Bebeğe anne sütü yoluyla girer ve özellikle prematüre bebeklerde böbreklerinin ve pankreasın düzgün çalışmasına yardımcı olması durumunda iyidir.

5. Çatlakları Azaltır:

Hamilelikte çatlaklar için zeytinyağı kullanılması gerçekten yardımcı olur. Pelvik kasların gerilmesi ve karın bölgesinin genişlemesi, son üç aylık döneminizde çatlakların oluşmasına neden olur.

Hamilelikte düzenli olarak zeytinyağı uygulaması bu çatlak izlerini hafifletir ve hatta bazı durumlarda yok olmasına neden olur.

Bir gecede işe yarayan sihirli bir iksir olmadığını unutmayın. En iyi sonuç için uygulamaya birkaç hafta devam edilmelidir.

Hamile kadınlar için zeytinyağının sağlığa faydaları fazla vurgulanamaz. Ciltte harici kullanıma doğumdan sonra da devam edilebilir. Ancak aşırı tüketim tavsiye edilmeyebilir. Diğer yağlar gibi zeytinyağının da optimum düzeyde alınmasını sağlayın.

Zeytinyağını beslenmenize ilk kez dahil etmeyi planlıyorsanız, bunu yapmadan önce doktorunuzla aynı şeyi konuştuğunuzdan emin olun.

Anneler, favori zeytinyağı tariflerinizi aşağıdaki bölümde bizimle paylaşın!

Kaynaklar:

  1. Olive Oil Benefits, medicadaily.com

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir