Hamilelikte Zeytinyağı Kullanmak İçmek Faydalı Mı?

Sağlıklı beslenme, hamileliğin önemli bir parçasıdır. Beslenme programınızı planlarken daha fazla yemek yerine daha doğru besinler ile beslenmenin kontrollü kilo alımında önemli bir husus olduğunu unutmayın.

Hamilelikte bazı besin gruplarına daha fazla önem vermeniz kadar, sağlıklı yağlar tüketmeniz de aynı derecede önemlidir. Sağlıklı yağlara ise en iyi seçeneğin zeytinyağı olduğu beslenme uzmanları tarafından belirtilmektedir. Zeytinyağı sadece hamile kadınlar için değil, herkes için en iyi seçenektir. Hamilelikte zeytinyağı tüketilmesinin faydalarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Zeytin Yağı

Zeytin meyvesi veren zeytin ağacı, Akdeniz bölgesinin yerlisidir. Botanikteki adı “Olea europaea” olan zeytinyağı İspanya, Yunanistan, Portekiz, İtalya ve ülkemiz mutfağında yaygın olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda kozmetik ve ilaç sanayinde de kullanılır. Zeytinyağının yemeklere ayrı bir lezzet kattığı ve son derece sağlıklı bir yağ olduğu kanıtlanmıştır.

Hamilelikte Zeytinyağının İnanılmaz Faydaları

Hamilelikte zeytinyağı yemek güvenli midir? Diye merak ediyor olabilirsiniz. Hamileyken zeytinyağı tüketmek tamamen güvenlidir. Aslında, bu yağ hem anne karnındaki bebek hem anne adayı için oldukça faydalıdır. Bebeğinizin büyümesi için çok önemli olan yararlı yağ asitleri ve birçok vitamin içerir. Zeytinyağının en önemli faydalarından bazıları şunlardır:

1. Enfeksiyonlarla Savaşır:

Zeytinde bulunan A vitamini bağışıklık sistemini korur ve enfeksiyonlara karşı güvende tutar. A vitamini göz sağlığına da iyi gelir ve anne karnındaki bebeğin büyüyüp gelişmesinde rol oynar.

2. Bebeklerde Refleksleri Geliştirir:

Yakın tarihli bir araştırmaya göre, hamilelikte zeytinyağı tüketmeyen kadınlar ile karşılaştırıldığında, zeytinyağı tüketen hamilelerin bebeklerinin anne karnında gelişim döneminde daha fazla avantaja sahip oldukları görülmüştür.  Özellikle bu bebeklerin psikomotor reflekslerinin daha iyi olduğu kanıtlanmıştır.

3. Sağlıklı Cenin Gelişimi:

Zeytinyağı kalp için iyi olan omega-3 yağ asitleri içeriği yüksek olan bir bitkisel yağdır. Hamile kadınlar tarafından tüketildiğinde, fetal gelişiminde olumlu bir rol oynayabilir.

  • Bazı araştırmalar zeytinyağının doğum sonrası küçük çocukların beyin fonksiyonlarının yanı sıra öğrenme becerilerinin de geliştiğini göstermiştir.
  • Ayrıca anne tarafından zeytinyağı tüketiminin çocuğun ağırlık, boy ve bilişsel gelişimi üzerinde etki sağladığı gözlenmiştir.

4. E Vitamini:

Zeytinde E Vitamini yüksek oranda bulunmaz, ancak oksidasyona karşı dayanıklı olduğu için zeytinde bulunan miktar hamile kadınlar için yeterlidir.

  • E vitamini oksijen dolu bir ortama girmeye hazırlanan bebeğin büyümesinde rol oynar.
  • Emzirirken anne sütü ile bebeğe geçer. Özellikle erken doğum sonrası prematüre bebeklerin böbrek ve pankreas fonksiyonlarının düzgün çalışmasına yardımcı olur.

5. Çatlakları Azaltır:

Zeytinyağı kullanımı, gebelikte ciltte meydana gelen çatlaklara karşı son derece fayda sağlamaktadır. Özellikle son 3 ayda pelvik kaslarının gerilmesi sonucu karın bölgesinde oluşan çatlaklara iyi geldiği bilinmektedir.

  • Hamilelikte düzenli zeytinyağı kullanımı çatlakların görünümünü hafifletir ve hatta yok edebilir.
  • Daha iyi bir sonuç için birkaç hafta çatlakların olduğu bölgeye uygulamaya devam edilmelidir.

Zeytinyağı tüketiminin hamile kadınlar üzerindeki faydaları hafife alınmamalıdır. Beslenme uzmanları herhangi bir tüketim miktarı önermemektedir. Zeytinyağının yukarıda saydığımız faydalarını dikkate alarak sizler de hamileliğiniz boyunca gönül rahatlığı ile yemeklerinizde zeytinyağı kullanabilirsiniz.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir