Hamilelikte Zatürre (Pnömoni): Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Riskleri

Gebelikte Zatürre

Hamilelikte zatürre (pnömoni) aynı zaman ”anne pnömonisi” denir ve siz ve bebek için bazı sorunlara neden olabilir. Bununla birlikte, bu enfeksiyon önlenebilir ve uygun bakım ile risklerden kaçınabilirsiniz.

Bu yazıda size hamileyken pnömoni, nedenleri, komplikasyonları, tedavisi ve önlenmesi hakkında bilgi veriyoruz.

Zatürre Nedir?

Zatürre, bir veya iki akciğerin bakteriyel, viral veya fungal (nadir) bir enfeksiyonudur. Akciğerler iltihaplanır ve daha az elastik hale gelir. Bu sebeple nefes alma zorlukları yaratır. Hava keseleri (alveoller) irin veya sıvı ile şişer.

Zatürre vakaları genellikle kış aylarında bildirilir. Nemli iklim koşulları mikropların hayatta kalması için bir katalizör görevi görür.

Gebelikte Zatürre Neden Olur?

Zatürre genellikle soğuk iklim tarafından tetiklenir. Genellikle yağmur ve kış aylarında görülür ve soğuk algınlığı veya grip ile başlar. Zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olabileceğiniz ve aynı zamanda genişleyen rahim tarafından uygulanan basınç nedeniyle akciğer kapasitesinin azalması nedeniyle hamilelikte zatürre olabilirsiniz. Bunlar sizi aşağıdaki tiplerden olabilen zatürreye duyarlı hale getirir.

Bakteriyel pnömoni: Tek başına veya viral grip veya soğuk algınlığı sonrasında gelişen zatürrenin önde gelen nedenidir. Çoğunlukla bir lob veya akciğerin bir kısmını etkiler. Bu enfeksiyona neden olan yaygın bakterilerin bazıları Streptococcus pneumoniae, Mycoplasma pneumoniae ve Haemophilus influenzae’dir.

Viral pnömoni: Virüsler akciğer hücrelerine girer ve çoğalır. İnfluenza A ve B, solunum sinsityal virüsü, koronavirüs, adenovirüsler ve parainfluenza virüsleri gibi virüslerle enfeksiyon zatürreye neden olabilir.

Mantar pnömonisi: Bu hamilelikte nadir görülen bir zatürre türüdür ve çoğunlukla üçüncü trimesterde Coccidioidomycois mantarından kaynaklanır.

Gebe kadınların pnömoniyi gebe olmayan kadınlardan daha sık geçirmesi muhtemel değildir. Bu nedenle, zatürree risk faktörleri hamile ve hamile olmayan kadınlarda aynıdır. Zatürre olurlarsa, zayıf bağışıklık sistemi nedeniyle biraz daha karmaşık olabilir.

Hamilelikte Zatürre Riskini Artıran Faktörler

Aşağıdaki durumlarda zatürre hastalığına yakalanma olasılığınız daha yüksek olabilir:

 • Anemi veya astım varsa
 • Antepartum kortikosteroidler (fetal akciğer olgunluğunu iyileştirmek için verilir) veya tokolitik ajanlar (doğumu indüklemeye yardımcı olmak için) kullanılırsa
 • Duman, düzenli alkol alımı
 • Yetersiz beslenme
 • Küçük çocuklarla çalışma (enfeksiyonun taşıyıcıları olabilecek)
 • Hastanelerde ve bakım evlerinde sık sık ziyaret etmek veya zaman geçirmek

Hamilelikte Zatürre Belirtileri ve Semptomları

Risk faktörleri gibi, maternal pnömoni semptomları da pnömoninin semptomları ile aynıdır. Yaygın semptomlar şunları içerir:

Bu belirtilere sahipseniz, bir doktora gidin. Başlangıçta pnömoniyi tedavi etmek iyidir, çünkü gebe kadınlarda tedavi edilmemiş pnömoni hamilelikte bazı komplikasyonlara yol açabilir. Yüksek ateş, göğüs ağrısı, konfüzyon ve fetal hareket eksikliğiniz varsa acil yardım almanız önerilir.

Hamilelikte Zatürre Komplikasyonları

Hamilelikte zatürre bebeğe zarar verir mi? Araştırma çalışmaları, gebelik döneminde pnömoniyi artmış maternal morbidite ve mortalite ile ilişkilendirmiştir. Şiddetli veya ihmal edilmiş pnömoni anne ve bebekte komplikasyonlara neden olabilir.

Anne için:

 • Akciğerler yeterli oksijen üretemediğinden oksijen seviyeleri düşer. Bu, sıvıların akciğerlerin etrafında biriktiği tıkanıklığa neden olabilir ve enfeksiyon, kan dolaşımı da dahil olmak üzere vücudun diğer bölgelerine yayılabilir. Ayrıca plevral boşlukta ampiyem olarak da adlandırılan bir irin toplanmasına yol açabilir.
 • Hamileliğin ilk aylarında düşüklere neden olabilir.
 • Solunum yetmezliğine yol açabilir.

Bebek için:

Komplikasyonların ciddiyeti, hamilelik sırasında pnömoninin erken tanı ve tedavisini gerektirir.

Hamilelikte Zatürre Tanısı Nasıl Olur?

Zatürre tedavi seçeneklerine gelmeden önce doktorunuz aşağıdaki tanı testlerini yapabilir:

 • Belirtilerinizi ve sağlık geçmişinizi değerlendirmek
 • Steteskop kullanarak akciğerlerinizi incelemek
 • Göğüs röntgeni çektirmek
 • Balgam örneğini (balgam veya tükürük) almak

Zatürree hafifse, doktor bazı antibiyotikler reçete edebilir ve evde dinlenmenizi önerebilir. Ancak enfeksiyon şiddetli ise, hastanede tedavi önerebilirler.

Hamilelikte Zatürre Tedavisi

 • Doktorunuz belirtilerinizi sürekli olarak hafifletebilecek bir ilaç tedavisi önerecektir. Bakteriyel pnömoni için antibiyotikler ve erken evre viral pnömoni için antiviral ilaçlar verilir.
 • Hafif pnömoni evde yeterli uyku, sıvılar ve reçeteli ilaçlar ile tedavi edilebilir.
 • Şiddetli semptomlarınız varsa, intravenöz sıvılar ve antibiyotikler ve ayrıca normal nefes almak için oksijen verilebilir. Bu durumda hastaneye yatmanız gerekebilir.
 • Şiddetli pnömoni durumunda, yoğun bakım ünitesinde (YBÜ) tutulabilir ve solunum yardımı gerekebilir.
 • Enfeksiyon türünden bağımsız olarak, aşağıdakilere sahip olmanız tavsiye edilebilir:
 • Solunum güçlüklerini hafifletmek için solunum tedavisi
 • Oksijen seviyeleri düşerse oksijen tedavisi
 • Hırıltı ve nefes darlığı belirtilerini azaltmak için nebulizasyon ve inhalerler
 • Ateş ve ağrı için bazı ağrı kesiciler

Gebelikte Zatürreyi Önlemek Mümkün Mü?

Her türlü pnömoniyi önleyemeseniz de, aşağıdaki önlemleri alarak enfeksiyon bulaşma olasılığını azaltmak için adımlar atabilirsiniz:

 • Soğuk algınlığı, grip veya diğer enfeksiyonları olanlarla fiziksel temastan kaçının.
 • Düzenli egzersiz yapın (bu bağışıklığın oluşmasına yardımcı olur).
 • İyi hijyen uygulayın.
 • Sağlıklı beslenin ve yeterince uyuyun.
 • Bakteri, viral ve mantar patojenlerine duyarlı yerlerden kaçının

Grip aşıları da enfeksiyona yakalanma riskini azaltabilir ve herhangi bir üç aylık dönemde grip aşısı yaptırabilirsiniz. Ayrıca bebeğinize altı ay boyunca koruma sağlayabilir. Bununla birlikte, bunun hakkında doktorunuzla konuşmalısınız.

Zatürre için zamanında tedavi alırsanız, herhangi bir komplikasyon yaşamayabilirsiniz. Ne zaman doktora görüneceğinizi bilmelisiniz, böylece tedavi zamanında başlar. Bununla birlikte, pnömoniyle başa çıkmanın en iyi yolu, enfeksiyona yakalanmamak için mümkün olan tüm önleyici tedbirleri almak olacaktır.

Hamilelikte akciğer enfeksiyonu geçirdiniz mi? Deneyiminizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşın.

Kaynaklar:

 1. Pneumonia – Women’s health guide; U.S. Department of Veterans Affairs (2015)
 2. Goodnight WH and Soper DE; Pneumonia in pregnancy; Crit Care Med (2005)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir