Hamilelikte Yüzmenin Riskli Olduğu Durumlar Nelerdir? Havuz Mu Deniz Mi?

Düşük tehlikesi bulunmayan sağlıklı gebeliklerde, yüzmek sakıncalı değildir. Hatta oldukça olumlu etkileri bulunmaktadır. Hamilelik sürecinde yüzmek bel, boyun ve sırt ağrılarını azaltır. Vücudun daha esnek olmasını sağlar ve anne adayının formda kalmasına yardımcı olur. Ancak hamilelikte yüzerken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır.

Hamilelikte yüzerken alınması gereken önlemleri ve dikkat edilmesi gereken durumları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Hamilelikte Yüzmenin Riskli Olduğu Durumlar Nelerdir?

Hamilelik sırasında düşük tehlikesi, erken doğum riski, su gelmesi, riskli gebelik ve kanama görülmesi durumunda yüzme ve diğer aktiviteler tehlikeli olabilir. Ayrıca anne adayında yüzme sırasında veya yüzdükten sonra göğüs ve karında ağrı, çarpıntı, nefes darlığı, sancı, kramp, kanama ve su gelmesi gibi şikayetler görülüyorsa yüzme tavsiye edilmez. Bu durumda anne adayı mutlaka doktoruna danışmalıdır.

Hamilelikte Ne Kadar Yüzülmelidir?

Anne adayları yüzerken kendilerini zorlayıcı hareketlerden kaçınmalı ve çok fazla yorulmamaya özen göstermelidirler. Yüzerken aşırı yorulmak nefes darlığına, kramplara ve birtakım olumsuz sonuçlara neden olabilir. Hamilelikte yüzmek için tavsiye edilen süre, günde en fazla yarım saattir. Ayrıca anne adayının her gün yüzmemesi, arada birkaç gün dinlenmesi önerilir.

Hamilelikte Yüzmek İçin En Uygun Zaman Nedir?

Hamilelik döneminde uzun süre ve aşırı sıcağa maruz kalmak, hem anne hem de bebek sağlığı açısından tehlikelidir. Aşırı sıcak hava, düşük tehlikesini artırır. Anne adayının su kaybetmesine ve vücut ısısının yükselmesine yol açarak bebeğin sağlığını riske atar. Bu nedenle, hamilelik döneminde yüzmek için günün sıcak olmayan saatleri tercih edilmelidir.

Anne adayları, güneş ışınlarının en etkili olduğu zaman dilimi olan öğle saatlerinde denize ve havuza girmemelidirler. Öğle saatlerinde gölgede oturulsa dahi, sahilden yansıyan sıcak hava ve güneş ışınları da sıcak çarpmasına sebep olabilir. Hamilelik döneminde denize girmek için en uygun zaman, sabahın erken saatleri veya güneşin etkisinin azaldığı akşam saatleridir.

Bakınız: Gebelikte Yüzmek Zararlı Mı?

Hamilelikte Yüzmek İçin Havuz Mu Deniz Mi Tercih Edilmelidir?

Havuzlar çok sayıda kişi tarafından kullanılır ve havuz suyu sıklıkla yenilenmez. Bu nedenle, havuz sularının enfeksiyon etkenleri barındırma olasılığı oldukça fazladır. Deniz suyu genellikle havuz suyuna kıyasla daha temiz olduğu için, anne adaylarının havuz yerine daha çok denize girmesi önerilir. Fakat girilecek denizin ve plajının temiz olmasına özen gösterilmelidir. Anne adayları kirli suların karışmadığı, yüzmek için yeterince temiz ve güvenli olan denizlere girmelidirler.

Havuz suyundaki enfeksiyon riskini azaltmak için, havuza çeşitli dezenfektan maddeler karıştırılır. Bu maddelerin, havuz suyunda olması gerekenden fazla miktarda bulunması hamilelik için tehlikelidir. Ancak anne adayları, havuz suyu numunesi alınarak düzenli bir şekilde kontrolleri yapılan, temizliğinden emin oldukları ve çok kişinin girmediği havuzlara girebilirler.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir