Hamilelikte Yüzmek Denize Girmek İyi Midir? Sakıncalı Mıdır?

Gebelikte Yüzmek Zararlı Mı?

Hamilelikte denize ve havuza girmek riskli mi? Yüzme, zihinsel ve fiziksel olarak rahatlamanızı sağlar. Düzenli bir yüzücüyseniz, hamilelik sırasında fiziksel aktivitenizin bir parçası olarak buna devam etmek isteyebilirsiniz.

Ancak hamilelikte aktiviteler yapmadan önce, gebelikte yüzme pratiği yapıp yapamayacağınızı bilmek isteyebilirsiniz. Bu yazı size bu etkinliğin güvenli olup olmadığını, izlemeniz gereken güvenlik ipuçlarını ve aranacak uyarı işaretlerini söyler.

Bakınız: Hamilelikte Yüzerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hamilelikte Yüzmek Güvenli Mi?

Evet, bazı tedbirler almanız kaydıyla hamilelik sırasında yüzme güvenlidir. İlerleyen zamanda meydana gelen vücut değişiklikleri ile formda kalmanıza ve kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur.

Bununla birlikte, yüzmeye başlamadan önce sizin için yeniyse veya yüksek riskli bir hamileliğiniz varsa sağlık uzmanınız danışın.

Hamilelikte Yüzmenin Faydaları Nelerdir?

Yüzme, kuvvet antrenmanı ve ağrı rehabilitasyonu için bir tür aerobik egzersizdir. Hamilelik sırasında yüzmenin çeşitli avantajları aşağıda verilmiştir:

1. Gevşeme sağlar:

Yüzme, kardiyovasküler ve kas gücünü dengeler ve böylece sizi stresten kurtarır. Diğer tüm egzersizler gibi, vücudu da ağrı algısını azaltmaya yardımcı olan ve hamileliğiniz hakkında olumlu bir his veren endorfin salgılaması için uyarır.

2. Şişme ve ağrı giderir:

Büyüyen rahim vücuda baskı uygular. Ancak suyun doğal yüzdürme özelliği, yüzerken hafif ve ağırlıksız hissetmenizi sağlar. Şişkin eklemler ve sırt ağrısından muzdarip olanlar için yüzme yardımcı olur. Çünkü yüzme bu etkilenen eklemlerin ve bağların etrafındaki kasları güçlendirir.

3. Kardiyovasküler durumu iyileştirir:

Kalp atış hızını kısa bir süre için uyarmak kalbi sağlıklı tutar. Yüzme, akciğer kapasitesini artıran ve kolayca nefes almanızı sağlayan kardiyovasküler bir egzersizdir. Bu ayrıca doğumdaki dayanıklılığınıza katkıda bulunabilir ve tükenme olasılığını azaltabilir.

4. Vücudunuzu güçlendirir:

Yüzme, kol ve bacaklardaki kas gruplarını içerir ve kas tonusunu geliştirir. Hamilelik sırasında kilo alma eğiliminiz olduğundan, kaslar dayanıklılıklarını kaybedebilir ve yüzme ile geri kazanılabilir. Hamilelikte yüzerek kaslarınızı tonlamak da kaslarınızın tonda olması durumunda kasılmalarınız daha etkili olabileceğinden doğumun uzunluğunu azaltabilir.

5. Aşırı ısınmadan korur:

Cildinize artan kan akışı ve ayrıca bebeğin metabolizması tarafından üretilen ısı nedeniyle hamilelik sırasında vücut ısınız doğal olarak daha yüksektir. Yüzme, sıcaklığa karşı savaşmaya ve iç vücut sıcaklığının rahatlığını korumaya yardımcı olur.

6. Bebeğin doğru pozisyonu almasına yardımcı olur:

Yüzmenin bebeğin pozisyonunu düzelttiğine inanılmaktadır. Yüzmenin, göbek suda daha hafif hale geldiği ve vücudunuzun doğal olarak hizalanmasına izin verdiği için makat bebeklerini dönmeye teşvik ettiği bulunmuştur.

7. Sabah bulantısını önler:

Özellikle soğuk suda yüzmek, hamileliğin erken dönemlerinde çok yaygın olan bulantı ve sabah bulantılarından hızlı bir şekilde kurtulmanızı sağlar.

8. Doğuma etkisi:

Yüzme kas tonusunu geliştirir ve dayanıklılığı arttırır, her ikisi de bebeği dışarı itmede çok yardımcı olur. Yüzme ayrıca kalça kaslarınızı gergin ve esnek tutmaya yardımcı olur. Bu da doğumun daha hızlı ve daha verimli ilerlemesine yardımcı olabilir.

9. Uykuyu iyileştirir:

Yüzdükten sonra kendinizi rahat hissedeceksiniz ve bu nedenle uyku kalitenizde bir iyileşme var.

Doktorunuz izin veriyorsa, hamilelik sırasında yüzmeye başlayın. Ancak, suya her girdiğinizde güvenlik önlemlerini uyguladığınızdan emin olun.

10. Zihinsel sağlığı iyileştirir:

Hamilelikte yüzerek aktif kalmak zihinsel sağlığınızı iyileştirebilir ve bazı doğum sonrası duygudurum bozuklukları gelişme riskinizi azaltabilir. Aerobik dersi veya serbest yüzme sırasında evinizden çıkmak ve diğer hamile insanlarla etkileşim kurmak da ağınızı ve bebeğiniz geldikten sonra sizin için bir destek sistemi olabilecek bir arkadaş çevrenizi genişletebilir.

Kaynaklar:

  1. Exercising During Pregnancy; University of Illinois Hospital
  2. Swimming and Water Safety; The American National Red Cross (2009)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.