Hamilelikte Yürüyüş Yapmak İçin Genel İpuçları ve Öneriler

Hamile büyüyen karın bölgesi nedeniyle adımlarınız daha kısa olabilir. Yürürken konuşmanın zor olduğunu düşünüyorsanız, yavaşlamayı düşünün ve daha az mesafe katlayın. Yorulduğunuz bir noktada yürümeyin.

Gebelikte yürüyüşe çıktığınızda güvenliğinizi sağlamak ve sağlıklı kalmak için aşağıdaki önlemleri alabilirsiniz:

Rahat ayakkabılar seçin: Düşmeleri önlemek için rahat bir tutuşa sahip olan rahat bir çift ayakkabı giyin. Her zaman doğru boyutu seçin. Daha iyi emilimi için ayakkabıların içine bir jel astar da ekleyebilirsiniz.

Cildinizi koruyun: Dışarıda yürürken SPF 30 veya daha fazla güneş koruyucu kullanın. Güneşe maruz kalma melazmayı (ciltte koyu lekeler) artırabilir.

Kendinizi nemlendirin: Vücudunuzu nemlendirecek kadar su için. Gerekirse bir su şişesi taşıyabilirsiniz. Soğuk su içmek, egzersiz sırasında serin kalmanızı sağlayabilir ve dehidrasyonu önleyebilir.

Yürümeden önce yemek: Yürümeden 30 dakika önce bir şeyler atıştırın. Muz, elma, fıstık ezmesi, pirinç keki veya smoothie yiyebilirsiniz. Bu size yürüyüş için yeterli enerji sağlayabilir. Ancak, aşırı yemeyin.

İdeal bir yer seçin: İçeride veya dışarıda yürüyebilirsiniz. Dışarıda nemli, sıcak veya aşırı soğuksa, güvenliğiniz için içeride yürümeyi deneyin. Evde bir koşu bandı kullanabilirsiniz. Yürüyüş için sıcaklık kontrollü bir alışveriş merkezi de seçebilirsiniz. Açık havada yürüyüş yapmayı tercih ediyorsanız, sabah saatleri idealdir. Kışın, buz konusunda dikkatli olun.

Ayrıca Bakınız: Hamilelikte Yürüyüşün Önemi

Hamilelikte yürüyüş yaptınız mı? Aşağıda yer alan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynaklar:

  1. Exercise During Pregnancy; The American College of Obstetricians and Gynecologists

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir