Hamilelikte Yürümek İyi Mi? 6 İnanılmaz Faydası

Hamilelik, her bayan için hayatında yaşayabileceği çok güzel bir deneyimdir. Anne adayları hamilelik boyunca zihinsel ve fiziksel olarak da formda olabilmek için bazı basit egzersizler yaparak ve düzenli yürüyerek zinde ve sağlıklı bir hamilelik süreci geçirebilirler.

Bazı egzersizler hamilelikte bayanlar için çok yorucu olabilir. Yürüyüş ise herhangi bir özel ekipman veya planlama gerektirmeden yapılan kolay ve eğlenceli bir egzersizdir. İhtiyacınız olan tek şey ise, bir çift rahat ayakkabıdır. Sizler de hamilelik boyunca egzersiz amaçlı yürüyüşler yapabilirsiniz. Eğer doktorunuz zorunlu yatak istirahati önermediyse, yürüyüş yapmak size moral verecektir ve kendinizi iyi hissettirecektir.

Hamilelikte Yürüyüşün Önemi

Hamilelikte yürüyüş yapmak göz ardı edilemez faydalar sağlar. Hamile bayanlar 9 ay boyunca hareketsiz kalmak yerine kaslarını güçlü tutmak ve daha sağlıklı olmak için yürüyüş yapmayı ve hareket halinde olmayı önemsemeliler. Hareketsiz bir hamilelik beraberinde bazı sağlık sorunlarına ve ağrılara neden olabilir.

Hamilelikte Yürüyüş Yapmanın 6 İnanılmaz Faydası

1. Kondisyon

Yürüyüş yapmak, fiziksel olarak zindelik ve fitlik sağlar. Sağlıklı ve rutin yapılan yürüyüş ise kalp ve damar sağlığını arttırır. Ayrıca kasları güçlendirir.

2. Bebek Sağlığı

Hamilelikte yürümek, anne ve bebek için kontrollü kilo alımı sağlar. Sağlıklı bir doğum olur ve aşırı kilo alımını önler.

3. Hamilelikte Diyabeti Riskini Azaltır

Vücut ağırlığı kontrol altına alınır ve bu sayede hamilelikte diyabet riskini düşürür.

4. Preeklampsi (Gebelik Zehirlenmesi) Riskini Azaltır

Preeklampsi, hamilelik sırasında yüksek kan basıncıdır. Yani, hamilelikte tansiyon yükselmesine verilen addır. Yürürken vücut ağırlığı kontrol altında tutulduğu için yürümek kolesterolünüzü düşürmeye yardımcı olur ve böylelikle tansiyonunuz da denge altına alınır.

5. Stres Azalır

Stres, gebeliğin büyük bir parçasıdır. Hormonlar yüzünden hamile bayanlar bu dönemde daha stresli olabilirler. Aynı zamanda anksiyete ve depresyon da görülebilir. Yürümek ise ruh halini iyileştirir, mutluluk ve sevinç duygularının artmasına yardımcı olur. Yürüyüş yapmak, diğer egzersizler gibi vücutta endorfin hormonunun serbest kalmasına yardımcı olur. Kendinizi mutsuz hissettiğiniz günlerde yürüyüş yaparak ruh halinizi yükseltebilirsiniz.

6. Normal Doğum Şansı Artar

Hamilelik sırasında yürüyüş yapmak vücut esnekliğini arttırır ve kalça kaslarının sıkılaşmasına yardımcı olur. Yürüyüş yapan bayanlar daha ağrısız hamilelik dönemi geçirebilirler ve doğumları daha rahat olabilir.

Hamilelikte Yürüyüşe Ne Zaman Başlanmalı?

Hamile olduğunuzu öğrendikten sonra, ilk ay içerisinde düzenli yürüyüş yapmaya başlayabilirsiniz. Tabi, öncesinde doktorunuza danışmanızı ve sağlığınız için bir sakınca görmüyorsa rutin yürüyüşlere devam etmenizi öneriyoruz.

Hamilelikte Yürüyüş Ne Kadar Yapılmalı?

Haftada en fazla üç gün yürümek daha normal bir hamilelik süreci geçirmenize yardımcı olabilir. Günün her saati yürüyüş yapabilirsiniz. Ancak sıcak yaz günlerinde güneşin dik açıyla geldiği öğle vakitlerinde yürüyüş yapmanızı önermiyoruz. Sabahları temiz havada kısa bir yürüyüş yapmanızın sakıncası yoktur.

Günümüzde çoğu kadın hamileliğin son ayına kadar çalışmayı tercih ediyor. Uzun çalışma saatleri sonrasında egzersiz ve yürüyüş yapmak sizler için mümkün olmayabilir. Ancak panik yapmanıza gerek yok. Hamilelikte birkaç kalori fazladan yakmak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. Yürümeye vakti olmayan hamile bayanlara önerilerimiz şunlardır:

 • Asansör yerine merdivenleri kullanın.
 • İş yerinde 15 dakika mola verin ve ofis koridorunda yürüyün.
 • Otobüsten bir durak erken inin.
 • Market alışverişini kendiniz yapın. Ancak ağır torbaları taşıması için yanınızda biri size eşlik etsin.
 • Hafta sonunu daha etkili bir şekilde kullanın.
 • Eşinizle akşam yemeğinden sonra yürüyüşe çıkın.

Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Yürüyüş yapmak mükemmel bir egzersizdir. Ancak hamile bayanların bilmesi gereken bazı hususlar vardır. Hamilelikte yürüyüş yapmak isteyen bayanların dikkat etmesi gereken faktörler şöyledir:

 • Çok hızlı yürümeyin. Kendinizi rahat ettiğiniz bir tempoda yürümeye devam edin.
 • Vücudunuzun çok fazla ısınmasına izin vermeyin. Yoksa karın çevresinde kasılmalara yol açabilir. Kendinizi nefes nefese, terli ve yorgun hissediyorsanız mola verin.
 • Yanınızda her zaman bir şişe su bulundurun. Yürürken vücudunuzda su kaybını önlemek için her beş dakika bir yudum su için.
 • Aşırı sıcak veya nemli havalarda yürüyüş yapmayın. Bunun yerine alışveriş merkezine giderek dolaşın.
 • Cildinizi korumak için güneşli günlerde koruyucu güneş kremi kullanın.
 • Göbeğinizin belirmesi ile vücudunuzun ağırlık merkezinde değişim olduğunu unutmayın ve her zaman daha dikkatli yürüyün.
 • Bir çift rahat yürüyüş ayakkabısı kullanın. Terlik, sandalet veya kayma riski olan ayakkabılar giymeyin.
 • Yaz aylarında yanınızda şapka ve şemsiye bulundurun.
 • Parkta yürüyüş yaparken rahatlatıcı müzikler dinleyebilirsiniz. Ancak kalabalıkta müzik dinleyerek yürümek tehlikeli olabilir.
 • Yürüyüş yapmak size keyif vermelidir. Yürürken eğlenmeyi de unutmayın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir