Hamilelikte Yumurta Yemek Zararlı Mı?

İyi dengelenmiş bir diyet ve besin yönünden zengin gıdalar, özellikle hamilelik döneminde vücudumuz için gereklidir. Bayanlar hamilelik döneminde hem kendi hem de çocuklarının sağlıklarını güvence altına alabilmek için beslenme ve diyet programlarına iyi odaklanmalılar.

Hamilelik sırasında akılda tutulması gereken en önemli faktörlerden biri; sağlıklı bir diyet programını takip etmektir. Bu önemli aşamada sizin ve bebeğinizin vitamin, mineral ve besinlere ihtiyacı vardır. Sağlıklı bir diyet programını takip etmenin en iyi yolu ise bir çizelge hazırlamaktır. Diyet listenizde düşük şeker, yağ ve kolesterol oranına sahip gıdaların yanı sıra meyve, sebze ve tahıllara daha fazla yer verin. Hamilelikte bazı gıdaları ise sınırlamanız gerekir.

Hamilelik döneminde bağışıklık sisteminizde bazı değişikliklerin olacağını hatırlatmak isteriz. Bağışıklık sisteminin ana işlevi artık sizi ve bebeğinizi korumaktır. Yumurta; gebelik döneminde önemli olan mineraller, yağlar, A vitamini, D vitamini ve protein gibi bazı önemli besin değerlerine sahiptir. Yumurta, gelişmekte olan çocuklara ve yetişkinlere de tavsiye edilir. Peki, hamilelikte yumurta yemek güvenli midir? Hep birlikte öğrenelim…

Hamilelikte Yumurta Yemenin Faydaları

Yumurta çok önemli bir besin kaynağıdır. Hamileler için de doktorları tarafından önerilir. Yazımızın devamında hamileyken yumurta yemenin bazı yararları ve avantajlarından bahsedeceğiz.

 • Kolin önemli bir besin maddesidir. Fasulye, brokoli, et ve yumurtada bulunur. Çocuklarda strese bağlı hastalıkların riskini düşürür ve kronik hastalıkların gelişme riskini azaltır.
 • Yumurta, hamile bir kadın için gerekli olan protein, folik asit ve demir bakımından yüksek bir gıdadır.
 • Yumurta, çeşitli vitaminler açısından iyi bir kaynaktır ve aynı zamanda sağlık için gerekli bir mikro besin olan “lüten” içerir.

Bakınız: Gebelikte Yumurta Tüketimi

Hamilelikte Yumurta Yemenin Riskleri

Her zaman madalyonun görünmeyen bir de diğer yüzü vardır. Yumurta bazı risk faktörlerine de sahip bir besindir. Yumurtanın sağlığa riskleri şöyledir:

 • Çiğ yumurta özellikle hamilelik sırasında zararlı olabilecek salmonella bakterisi taşır. Bu bakteri gıda zehirlenmesine neden olabilir ve bebeği doğrudan etkilemese de sizleri hasta yapabilir. Kusma, ishal, ateş, baş ağrısı, karın ağrısı ve vücudun susuz kalması gibi rahatsızlıklara neden olabilir.
 • Gıda zehirlenmelerinin en yaygın nedenlerinden biri yumurta ve kümes hayvanları yoluyla bulaşan salmonella bakterisidir. Bu gibi bir riskle karşılaşıldığınca bol sıvı tüketmek gerekir.
 • Eğer yüksek kolesterolden muzdaripseniz, yumurta tüketmeden önce doktorunuza danışmanızı öneriyoruz.

Riskleri Azaltmak İçin İpuçları:

Hamilelik sırasında yumurta yerken yukarıda yer alan riskleri azaltmak için yazımızın devamında yer alan ipuçlarından faydalanabilirsiniz.

 • Haşlanmış yumurtayı mümkün olduğunca bekletmeden yiyin. 2 saatten fazla oda sıcaklığında bekleyen haşlanmış yumurtayı yemeyin.
 • Yumurtaların sarı ve beyazları iyice pişmiş olmalıdır.
 • Saçınıza veya yüzünüze çiğ yumurta maskesi uygularken dikkatli olun.
 • Yumurtadaki salmonella bakterilerini azaltmak için, yumurta sarısı ve beyazını iki katı daha fazla pişirin. Eğer sahanda yumurta yapacaksanız, iki tarafını da güzel kızartın.
 • Eğer dışarıda yemek yemeyi planlıyorsanız, dikkatli olun. Yumurta içeren dondurma, beze, krema ve mayonez gibi gıdalardan kaçının. Bu gıdalarda çiğ yumurta bulunabilir.
 • Yumurta her zaman buzdolabında saklanmalıdır. Diğer gıda maddeleri ile temas halinde olmamasına dikkat edin.
 • Kabuğu hasar gören yumurtaları kullanmayın. Dış kısmı kirli yumurtalara çıplak elle dokunmayın ve çiğ yumurtaya dokunduktan sonra ellerinizi güzelce yıkayın.
 • Yumurtada bulunabilecek bakterileri öldürmek için iyice pişirmeye özen gösterin.

Hamilelikte yumurta yemenin faydaları ve bazı risklerini sizlerle paylaştık. Yukarıdaki önlemleri dikkate aldığınız sürece sizler de hamilelikte yumurta yiyebilirsiniz.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir