Hamilelikte Yüksek Tansiyon: Belirtileri, Riskleri ve Tedavisi

hamilelikte yüksek tansiyon

Yüksek tansiyonlu pek çok gebelik ile sağlıklı bebek dünyaya getirilse de, gebelik sırasında yüksek tansiyon hem anne hem de bebek için sorun yaratabilir. Gebelik öncesi kronik yüksek kan basıncına sahip kadınlarda gebelik sırasında komplikasyonlar hemen hemen her zaman olabilir. Bazı kadınlarda gebelik süresince yüksek tansiyon gelişir, bu durum gestasyonel hipertansiyon olarak bilinir.

Yüksek tansiyon belirtileri, annenin böbrekleri, düşük doğum ağırlığı ve erken doğum ile ilgili sorunları içerebilir. En şiddetli vakalarda anne, anne ve bebek için yaşamı tehdit eden bir durum olan preeklampsi gelişebilir. Kan basıncı nedir ve neden bu kadar önemli?

Normalde kan basıncınız gece gündüz dalgalanmaktadır. Dinlenirken veya uyurken düşük, egzersiz yaptıktan sonra veya heyecanlı olduğunuzda daha yüksektir.

Örneğin, normal bir tansiyon ölçümü 120/80’den daha az olabilir. Hamile kadınlar için 140’ın üzerindeki sistolik sayı ve 90’ın üzerindeki diyastolik sayıları kan basıncının çok yüksek olduğunu gösterir.

Kronik Hipertansiyon

Her zaman yüksek olan kan basıncı, kronik hipertansiyon olarak bilinen bir hastalıktır. Bu durum kalp yetmezliği ve inme gibi sorunlara neden olabilir. Kronik hipertansiyon da gelişmekte olan bebeğinize zarar verebilir.

Bu duruma yönelik bazı ilaçlar hamile iken güvenlidir ve diğerleri değildir, bu yüzden hamile kalırsanız doktorunuzla konuşunuz. Hipertansiyon için ilaç kullanıyorsanız, hamileyken ilaçlarınızı değiştirmeniz gerekebilir. Bazı kadınlar, hamileyken kan basıncının normale dönmesi nedeniyle ilacına ihtiyaç duymadığını rapor ediyorlar.

Gebelik Hipertansiyonu

Bu rahatsızlık, zamanlanmış kan basıncı analizi ile teşhis edilir. Çoğu kadında gebeliğin ikinci yarısına kadar gestasyonel hipertansiyon gelişmez. Kronik hipertansiyonun aksine, doğumdan sonra bu tür yüksek kan basıncı normale döner.

Ayrıca Bakınız: Gestasyonel Hipertansiyon Belirtileri

Birçok kadın, tansiyon seviyelerinin normal olmasını sağlamak için gebelik sırasında ve sonrasında düzenli tansiyon testi yaptırmaya teşvik edilir. Gestasyonel hipertansiyon, preeklampsiye yol açabilir. Bu nedenle, kan basıncının düzenli analizi önerilir.

Preeklampsi

Hiçbir kesin kanıt bulunmamakla birlikte, uzmanların çoğu, bu durumun hamile bir kadının kan dolaşımındaki iltihaplanma sürecinden kaynaklandığına inanıyor. Genellikle preeklampsi görülen hamilelik çağındaki annelerin idrarında yüksek protein seviyeleri bulunur. Yetersiz beslenme, bağışıklık sistemi ile ilgili sorunlar, kan damarlarında hasar ve rahime yeterli kan akışı olmaması da bu hastalığın potansiyel nedenleridir.

Preeklampsi hamile kadınlar için ciddi bir sorundur. Gebeliğin 20.haftasına kadar ortaya çıkabilir, ancak genellikle 33.haftadan sonra görülür. Hafif semptomlar arasında yüksek tansiyon, yüzde şişme, eller ve ayaklarda şişme ve aşırı kilo artışı sayılabilir. Şiddetli belirtiler tipik olarak bulanık görme, baş ağrısı, karın ağrısı ve kan basıncında devam eden bir yükselmeyi içerir.

Ayrıca Bakınız: Preeklampsi Nedir?

Preeklampsi tedavi edilmez ve kontrol edilmezse nöbetler görülebilir ve anne komaya bile girebilir. Çoğu vakada, bu durum kan basıncı için antihipertansif ilaçlar ve nöbetleri önlemek için antikonvülzanlar ile tedavi edilir.

Gebelikte Yüksek Tansiyon Tedavisi

Doğum tarihinize yakın değilseniz, sağlık uzmanınız evde ya da hastanede bol miktarda dinlenme önerebilir. Dinlenme, kişinin kan basıncını düşürmenin harika bir yoludur. Tansiyon seviyeleriniz tehlikeli bir şekilde yükselmezse, doğum normal olarak başlayana kadar hamileliğinizi normal şekilde devam ettirebilirsiniz.

Şiddetli yüksek tansiyonunuz varsa, özellikle doğuma yakınsanız, doktorunuz doğumun gerçekleşmesini tavsiye edebilir. Bazı durumlarda, annenin ve bebeğin sağlığı için sezaryen doğum gereklidir.

Özellikle geçmişten beri yüksek tansiyondan muzdarip olmanız durumunda, yüksek tansiyon tedavisine başlamak için hamile kalana kadar beklemeniz gerekmez. Yapılması gereken en iyi şey, gebe kalmadan önce doktorunuzla konuşmaktır. Gebe kalmadan önce kilo verin ve egzersiz yapın. Hamileliğiniz durumunda kullanmanız için güvenli ilaçlar hakkında sağlık uzmanınızla görüşün.

Hamile kalırsanız, düzenli olarak doktorunuza danışın. Bu şekilde kan basıncınızdaki, kilonuzdaki ve idrardaki değişiklikler erken tespit edilebilir. Böbrek hastalığınız veya başka bir sağlık sorununuz varsa, bebek beklediğinizi öğrendiğiniz anda sağlık uzmanınıza bilgi verin. Doktorunuz, kan basıncınızı ve ağırlığınızı evde düzenli olarak kontrol etmenizi, bulguları kaydetmenizi ve bir sonraki doğum öncesi ziyaretiniz sırasında bunları bildirmenizi isteyebilir.

Gebelikte Yüksek Tansiyon Komplikasyonları

Anne karnındaki bebek besinlerini, oksijeni ve kanı plasentadan alır. Tansiyon yüksek olduğunda, plasentaya kan akışının azalması da dahil olmak üzere anne için komplikasyonlara neden olabilir. Bu da bebeğin büyümesini yavaşlatan bebek için daha az oksijen ve besin anlamına gelir. Tedavi edilmezse yüksek tansiyonun neden olabileceği ilave komplikasyonlar şunları içerir:

 • Kalp krizi
 • İnme
 • Konjestif kalp yetmezliği
 • Böbrek yetmezliği
 • Akciğer ödemi (akciğerlerde aşırı sıvı)

Gebelikte Yüksek Tansiyon için Risk Faktörleri

Hamileyken yüksek tansiyona yakalanma riskinizi artırabilecek faktörlere bir göz atın:

 • Daha önce kronik hipertansiyonun tanısı
 • Gebe kalmadan önce obez veya aşırı kilolu olmak
 • 40 yaşın üstünde veya 20 yaşın altında gebe kalmak
 • Diyabet, böbrek hastalığı, lupus, romatoid artrit veya skleroderma gibi sağlık sorunları
 • İkiz veya çoğul gebelik
 • İlk gebelik olması
 • Bir önceki gebelikte preeklampsi veya yüksek tansiyon görülmesi

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir