Hamilelikte Yüksek Tansiyon Böbrek Hastalığı Riskini Artırıyor!

Hipertansiyonun veya yüksek tansiyonun hem anne hem de çocuk için hamilelik döneminde riskli olabileceği uzun zamandır biliniyordu. Ancak yeni araştırmalar, bu durumun kadınlar için uzun vadeli sonuçları olabileceğini ortaya çıkardı.

Tayvan’ın Çin Tıp Üniversitesi Hastanesinde yürütülen bir çalışmada araştırmacılar, hamilelikte yüksek tansiyon ve ilgili sorunlardan muzdarip olan kadınlara ilişkin istatistikleri karşılaştırdı. Bu kadınların hem böbrek hastalığına hem de böbrek hastalığına yatkın olduğunu buldular. Böbrek hastalığının 11 kat daha fazla olduğu, böbrek hastalığının ise 14 kat daha sık olduğu gösterildi.

Böbrek hastalığı ile ilgili veriler, Norveç’te yapılan önceki araştırmaları destekleyerek, hamilelikte hipertansiyonun bir kadın doğum yaptıktan çok sonra da sonuçlara yol açabileceğinin altını çiziyor. Durumu daha da karmaşık hale getiren şey, yüksek tansiyonu tedavi etmek için bazı ilaçların doğmamış çocuklar üzerinde zararlı bir etkisi olabileceği gerçeğidir.

Hamilelikte yüksek tansiyon, erken doğum, düşük doğum ağırlığı ve bazı durumlarda plasental abruption (plasentanın uterus duvarından ayrıldığı bir durum) ile ilişkilendirilmişti. Önceki araştırmalar ayrıca çocuklarda gebelik hipertansiyonu ile düşük IQ arasında bir bağlantı bulmuştu. Bu yeni araştırma, hamilelik sırasında kan basıncını kontrol etmenin yanı sıra böbrek ve böbrek hastalığının erken uyarı belirtilerini yakalamak için doğumdan sonra anneleri izlemenin de önemini vurguluyor.

Yüksek Tansiyon Belirtileri Neler?

Hamileyken yüksek tansiyon yaşadıysanız, mümkün olan en kısa sürede tıbbi yardım alabilmeniz için semptomları bilmeniz önemlidir. Daha yaygın uyarı işaretlerinden bazıları şunlardır:

Ne yazık ki, böbrek hastalığı teşhisi konanların prognozu büyük ölçüde değişmektedir. Bazı tedaviler hastalığın ilerlemesini yavaşlatmada ve hastalardaki semptomları hafifletmede başarılı olabilir, ancak henüz kesin bir çözüm yoktur. Bununla birlikte, tıp bilimi her zaman bu potansiyel olarak ölümcül hastalık için daha iyi tedaviler için çalışmaktadır.

Gebe kalmayı planlıyorsanız, gebelik hipertansiyonu riskinizi azaltmak için kan basıncınızı kontrol altında tutmanız hayati önem taşır. Endişeleriniz varsa, riskinizi azaltabilecek ve sizi ve bebeğinizi sağlıklı tutabilecek olası yaşam tarzı değişikliklerini tartışmak için doktorunuzla iletişime geçin.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir