Hamilelikte Yüksek Kolesterol Bebeğe Zarar Verir Mi? Nasıl Önlenir?

Hamilelikte Yüksek Kolesterol

Gebelik öncesinde yüksek kolesterol sorunları olan anne adayları, gebe kaldıktan sonra bu sağlık sorununun bebeklerine zarar vereceği endişesi duyabilirler. Hamilelikte yüksek kolesterol ile ilgili bilgi almak için, yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Kolesterol vücudumuzun düzgün çalışması için gereken yağ türüdür. Vücudumuzda kolesterol düzeylerinde artış olduğunda, kalp hastalıklarına yatkın hale geliriz. Hiperkolesterolemi, kanda kolesterol seviyelerinin yüksek olduğunu ifade eder.

Normalde kolesterol düzeyi 120 ila 190 mg/dl aralığında olmalıdır. Hamilelikte bu düzeyler 200mg/dl’ye çıkabilir.

Hamile kadınlarda kolesterol seviyelerinin yüksek olması çok yaygın görülür. Eğer bu durumdan muzdaripseniz, panik yapmayın. Vücudunuz hamileyken birçok değişikliğe uğrar, kandaki kolesterol seviyeleri de doğal olarak yükselebilir.

Hamilelikte Yüksek Kolesterol Nedenleri Nelerdir?

Yükselen kolesterol düzeyleri anne karnında bebeğin desteklenmesi ve geliştirilmesi için gereklidir. Yüksek kolesterol seviyesi steroid hormonları yapımı için gereklidir. Hamilelikte yüksek kolesterol, çeşitli nedenlerden kaynaklanır. Bunlara hormonlar örnek verilebilir. Tipik olarak, gebeliğin 2.trimester ve 3.trimester döneminde kolesterol seviyeleri yükselmeye başlar. Genellikle doğumdan sonra dört hafta içinde kolesterol seviyeleri normale döner.

Doktorunuz, düzenli kan testleri isteyerek kolesterol düzeylerini takip edebilir.

Hamilelikte Yüksek Kolesterol Bebeğe Zarar Verir Mi?

Yüksek kolesterol seviyeleri doğrudan bebeğin gelişimi ile etkili olmayabilir. Ancak, gebeliğe bağlı hipertansiyon anne ve bebek için riski olabilir. Damar tıkanıklığı, kalp krizi gibi komplikasyon riskleri vardır.

Yapılan araştırmalara göre, gebelik öncesi yüksek kolesterolü olan annelerin çocuklarında yetişkin olduklarında aynı sağlık sorununun gelişme riski 5 kat daha fazladır. Diğer yandan, düşük kolesterol düzeyleri de erken doğum ve düşük doğum ağırlığına yol açabilir. Hamilelikte kolesterol seviyelerini korumak önemlidir.

Hamilelikte Yüksek Kolesterol Tedavisi

Hamile kaldıktan sonra yüksek kolesterol şikayeti olan bayanlar, sağlık kurumuna başvurduklarında doktorları tarafından kolesterol seviyelerini düşürmek için ilaç kullanmaları tavsiye edilebilir. Bunun yanı sıra, doğuma kadar kolesterol seviyeleri yüksek düzeyde olmaya devam ederse, doğum sonrası doktorunuz bazı ilaçlar reçete edebilir.

Hamilelikte Yüksek Kolesterol Nasıl Önlenir?

Güvenli bir gebelik ve kolesterol seviyelerini kontrol altına almak için bazı ipuçları şöyledir:

  • Her gün dengeli beslenmeye özen gösterin.
  • Beslenmenizde taze sebze ve meyvelere yer verin.
  • Abur cubur gıdalar yemekten kaçının.
  • Kızarmış ve doymamış yağ içeren, işlenmiş hayvansal gıdalar riskli olabilir.
  • Beslenmenizde tam tahıllı ve lifli gıdalara yer verin.
  • Düzenli egzersiz yapın. Meditasyon veya yoga yapmayı deneyebilirsiniz.

Her şeyden önce, mutlu ve sağlıklı bir hamilelik geçirmek için stresten olabildiğince uzak durmaya gayret edin. Bu makalemizde yüksek kolesterol ve hamilelik ile ilgili genel bilgiler verdik.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir