Hamilelikte Yorgunluk Olur Mu? Neden Olur?

Hamileler neden sürekli yorgun hisseder? Hamilelik yorgunluğu ne zaman başlar? Hamilelikte yorgunluk nasıl geçer? Gebelikte yorgunluk bebeği nasıl etkiler? Hamilelikte halsizlik cinsiyeti işaret eder mi?

Hamilelikte Yorgunluk

Hamile kaldıktan sonra, daha fazla uyumak veya sadece kanepede oturup hiçbir şey yapmamak isteyebilirsiniz. İyi bir uykudan sonra bile kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Endişelenmeli misiniz? Pek sayılmaz.

Yorgunluk hamileyken yaygındır ve endişelenecek bir şey değildir. Yaşam tarzınızdaki küçük bir özen ve değişiklikle, yorgunluğu kolayca yönetebilirsiniz. Hamilelikte neyin yorgunluğa neden olduğunu, yüzeye başladığında ve nasıl yönetileceğini öğrenmek için bu yazıyı okumaya devam edin.

Yorgunluk Hamilelik Belirtisi Midir?

Obstetrik, Jinekolojik ve Yenidoğan Hemşireliği Dergisi’ne göre, yorgunluk gebeliğin erken bir işaretidir. Kadınlar, özellikle ilk üç aylık dönemde, vücutta meydana gelen psikolojik ve fizyolojik değişimler nedeniyle enerji kaybına neden olabilirler. Yorgunluk bağımsız bir hamilelik belirtisi değildir ve genellikle ruh hali değişimleri, bulantı ve baş ağrısı gibi diğer belirtilerle birlikte görülür.

Yorgunluk ikinci üç aylık dönemde olabilir veya olmayabilir. Ancak bazı kadınlar üçüncü üç aylık dönemde tekrar yaşayabilir.

Hamilelik Yorgunluğu Nasıl Anlaşılır?

Hızlı bir şekilde yorulabilir, gün içinde enerjiniz olmayabilir veya işe odaklanamayabilirsiniz. Ancak bu normaldir ve zamanla ortadan kalkar.

Her hamilelik benzersizdir ve bu nedenle, bazı kadınlar çok kolay yorulabilirken, diğerleri her zaman yorgun hissetmeyebilir. Yorgunluğun sebepleri de bir hamilelikten diğerine değişebilir.

Hamilelikte Yorgunluğun Sebepleri Nelerdir?

Yorgunluğun nedenleri bir trimesterden diğerine değişebilir. Burada, her üç aylık dönemde en sık yorgunluk nedenlerini listeliyoruz.

İlk üç aylık dönem (1.Trimester)

Hormonal değişiklikler: Hamile kaldığınızda, hormonlar oldukça sık yükselir ve düşer. Progesteron, ilk üç aylık dönemde keskin bir şekilde yükselen hamilelik hormonlarından biridir. Bu genellikle hamileliğinizin ilk aylarında sizi enerjisiz bırakır.

Kan hacminde artış: Hamilelik döneminde kan hacminde bir artış olur. Bu, fetal dolaşım ve plasenta için kan sağlar ve kalp pompasını daha güçlü ve daha hızlı hale getirir. Bu sizi yormaktan da sorumlu olabilir.

Anemi: Vücudunuzdaki düşük demir veya çok az sayıda kırmızı kan hücresi, hamilelikte yorgunluğa neden olabilir.

İkinci üç aylık dönem (2.Trimester)

Genellikle yorgunluk ikinci üç aylık dönemde kaybolur. Ancak bazı kadınlar, aynı nedenlerden dolayı veya yeni hamilelik değişiklikleri nedeniyle üçüncü trimesterde de yaşamaya devam ediyor.

Sık idrara çıkma: Bazı hamile kadınlar ikinci trimesterde sık idrara çıkma ile uğraşmak zorundadır. Bu onların uyku döngüsünü bozabilir ve onları yorgun yapabilir.

Üçüncü üç aylık dönem (3.Trimester)

Üçüncü üç aylık dönemdeki yorgunluk aşağıdaki nedenlerden kaynaklanabilir:

Ağırlık: Üçüncü üç aylık dönemde, bir kadının aktivite intoleransı artar. Rahim genişler ve fetus gelişir, bu sebeple rutin işleri bile yapmasını zorlaştırır.

Artan beslenme talepleri: Büyüyen fetus daha fazla kan ve daha fazla beslenme gerektirir. Bu, annenin gebeliğin son üç ayında kolayca yorulmasına neden olur.

Diğerleri: Gebeliğin üçüncü üç ayında yorgunluğa neden olabilecek diğer bazı nedenler arasında artan metabolizma, stres, ağrı, uykusuzluk, kan basıncı veya başka herhangi bir durum bulunur.

Nedeni ne olursa olsun, hamilelikte yorgunluğun veya yorgunluğun normal olduğunu ve yönetilebileceğini anlamalısınız.

Hamilelikte Yorgunluk Nasıl Geçer?

Yaşam tarzınızda bazı değişiklikler yapmak yorgunlukla başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Bunlardan bazıları şöyledir:

  • Yorgunluktan kurtulmak için yürüme veya esneme gibi hafif egzersizler yapmayı deneyin. Yoga ve meditasyon da yardımcı olur.
  • Gün boyunca şekerleme yapmak da yorgunluğu yenmenize yardımcı olabilir.
  • Vücudunuzdaki enerji seviyelerini korumak için dengeli beslenme programına sahip olmalısınız. Ayrıca, bol su için.
  • Faaliyetlerinize öncelik verin, gerekli olmayan veya stresli olanlardan kaçınmaya çalışın.
  • Büyüyen göbek çevresi yüzünden uyuyamazsanız, uyku pozisyonunuzu değiştirmeyi deneyin.
  • Sağlıksız yiyeceklerden ve kafeinden kaçının, sağlıklı beslenmeye odaklanın. Sigara içmeyin veya alkol tüketmeyin.

En önemlisi, vücudunuzu dinleyin. Öğleden sonraları uykulu hissediyorsanız, şekerleme yapın. Bir şeyler atıştırmak istiyorsanız, sağlıklı bir şeyler yiyin. Kendinizi yapabileceğinizden daha fazlasını yapmaya zorlamayın. Yeterli dinlenme hamilelikteki yorgunluğu yönetmeyi kolaylaştırır.

Kaynaklar:

  1. First Trimester Fatigue; The University of Chicago Medical Center
  2. Information About Pregnancy; University of Michigan

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir