Hamilelikte Yolculuk Yapmak Tehlikeli Mi?

Sağlıklı bir şekilde devam eden ve riskli olmayan hamileliklerde, yolculuk yapmak güvenlidir. Ancak, anne adayında hiçbir sağlık sorunu olmasa bile, yolculuğa çıkmadan önce mutlaka doktora danışarak yolculuk için onay almalıdır.

Hamileliğin Hangi Döneminde Yolculuk Yapmak Güvenlidir?

Hamileliğin ilk üç aylık döneminde, düşük ve kanama tehlikesi yüksektir. Hamileliğin son üç aylık döneminde ise, erken doğum riski oldukça yüksektir. Bu nedenle, anne adayının hamileliğin ilk üç ayında (1. trimester) ve son üç ayında (3. trimester) yolculuk yapması tavsiye edilmez.

Hamilelikte yolculuk yapmak için en güvenli zaman, hamileliğin 18. ile 24. haftaları arasıdır. Uçak yolculuğu yapmak isteyen anne adayları ise, mutlaka doktordan onay almalıdırlar. Genellikle hamileliğin son üç ayında, anne adaylarının uçak seyahati yapmasına izin verilmez.

Hamilelikte Yolculuk Yapmak Hangi Durumlarda Risklidir?

Eğer anne adayında şiddetli sancı ve kasılma, su gelmesi, kanama, gebelik zehirlenmesi (preeklampsi), ishal, yüksek tansiyon (hipertansiyon), şiddetli baş dönmesi, aşırı mide bulantısı ve kusma şikayetlerinden biri varsa, yolculuk yapmak hem anne hem de bebek için tehlikeli olabilir.

Anne adayının hiçbir sağlık sorunu bulunmasa dahi, yolculuğa çıkmadan önce doktor kontrolünden geçerek onay alması gerekir.

Hamilelikte Yolculuk Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Hamilelik döneminde, günde 5 ile 6 saatten daha uzun süre yolculuk yapmayın.
  • Hamilelik ile ilgili rapor, tahlil ve önemli belgeleri yanınıza alın. Gideceğiniz yerdeki sağlık kuruluşunda veya acil durumlarda gerekli olabilir.
  • Hamilelikte yolculuk yaparken, yol boyunca rahat edebileceğiniz bir pozisyonda seyahat etmelisiniz. Sırtınızı yastıkla destekleyerek veya koltuğunuzu yatay pozisyona getirerek sırtınıza binen yükü azaltabilirsiniz.
  • Yolculuk boyunca kucağınızda eşya veya ağırlık taşımayın. Ayağınızın ön tarafında eşya bulundurmayın ve bacaklarınızı mümkün olduğunca uzatın.
  • Emniyet kemerinizi, karın bölgesinde baskı oluşturmayacak şekilde takın. Emniyet kemerini karnın üst tarafı yerine, alt tarafından geçirerek kullanmak daha rahat yolculuk yapmanızı sağlar.
  • Uzun süre boyunca aynı pozisyonda oturmak, kan dolaşımını zayıflatır. Bacaklara giden kanın yavaşlaması, ayaklarda şişliğe neden olabilir ve damar tıkanıklığı riskini artırır. Bu nedenle, eğer mümkünse bir veya iki saatte bir mola verin. Mola yerinde kısa süreli yürüyerek, kan dolaşımınızı hızlandırın.

Yolculuk sırasında aç kalmamaya ve yeterli sıvı tüketmeye özen gösterin. Yanınızda su ve sağlıklı atıştırmalıklar bulundurun.

Uzun süre idrara sıkışık durumda kalmak, idrar yolları enfeksiyonu oluşma riskini artırır. Bu nedenle, mümkün olduğunca sık mola vererek tuvalet ihtiyacınızı giderin.

Hamilelik boyunca, çok sıcak ve soğuk havalarda yolculuk yapmaktan kaçının.

Hava yastığı, olası bir kaza durumunda can güvenliğinizi sağlar ve hamilelik döneminde kullanmanın bir zararı yoktur. Eğer arabayla seyahat ediyorsanız, arabanızın hava yastığını iptal etmeyin.

Özellikle uzun süreli yolculuk yapıyorsanız, sıkı ve dar kıyafetler yerine rahat kıyafetler tercih edin.

Önerilen Makaleler:

  • Hamilelikte Yolculuk Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?
  • Hamilelikte Tatile Çıkılır Mı?
  • Hamilelikte Uçak Yolculuğu Yaparken Bunlara Dikkat!

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir